Kutluata Ekonomiyi Yorumladı

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata Bengü Türk TV’de “Günün Konusu” Programında ülke ekonomisini değerlendirdi. Kutluata telefon bağlantısıyla katıldığı programda işsizliği, doların yükselmesini ve ülke ekonomisinin geldiği noktayı yorumladı.

Kutluata Ekonomiyi Yorumladı
banner3

“KÖTÜ GİDİŞİN GİZLENECEK HALİ KALMADI”

“Kötüye gidişin gizlenecek hali de kalmadı” diyen Kutluata, şöyle konuştu:

“İşsizlik patlarsa kötü olur, dediğimizde bizi dikkate almadılar. Ekonominin bütün göstergeleri tersine döndü. Ekonomiyi yönetenlerin söyleyecek şeyi de yok. İşsizlik %11 lere varmış. Bu oran fevkalede yüksek bir oran. Avrupa ile kıyasladığınızda durum daha da vahim.. Türkiye’de yüksek işsizlik oranı var. İşsizlik tavana vurmuşken, büyüme %3 lerin altına düşmüş. Büyümeye ihtiyacımız var. Dış borçlar ortada. Döviz almış başını giderken iktidarın vatandaşa bir şey söylemesi lazım. Oysa tek kelime etmediği ve birşey söyleyemediği ortada.

“DANIŞMANLAR BORSA TAKİPÇİSİ GİBİ”

Türkiye krizin eşiğinde. Nerde koku çıktıysa üzerine örtü attılar. Şimdi o koku günyüzüne daha da çıktı. Millet bu kadar ızdırabın içindeyken münazara yapar gibi bilgi yarıştırmak sevimsiz şeyler. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık danışmanlarının borsa takipçiliğinden uzaklaşması lazım, aksi halde sadece kendilerini yanıltırlar. Borsacı mantığı ile ekonomi yönetirseniz, ekonomiden koptuğunuzu göstermiş olursunuz.

“MERKEZ BANKASINDAN MEDET UMAR HALE GELDİLER”

Canlı yayında Cumhurbaşkanının Merkez Bankasını hedef alan açıklamalarını da yorumlayan Sakarya Milletvekili Kutluata şöyle konuştu:

Gördük ki Cumhurbaşkanı işin keyfiliğini ortaya koydu. Bakan açıklamak zorunda kaldı. Merkez Bankasına laf yetiştiren bakan da, “merkez bankasını dikkate almak zorundayız” demek durumunda kaldı. Kendilerinin ekonomi ile ilgili inandırıcılıkları kalmamış, o günyüzüne çıktı. Etkisiz hale getirdikleri merkez bankasından medet umar hale geldiler Usülüne uygun davransalardı, merkez bankası elinden geleni yapıyordu. Hükümetin açıklarını da kapatmak zorunda kaldı. Hem görevinizi yapmayacaksınız, hem sebepleri ortadan kaldırmayacaksınız, hem de rant peşinde koşanları bir yerlere getireceksiniz, böyle olmaz.

“DOLARI DEĞİL, TÜRK LİRASINI KONUŞMAK LAZIM”

Bengü Türk TV’de doların artan yükselişini de yorumlayan Kutluata şunları söyledi:

“MHP olarak çeşitli zeminlerde söyledik. Hükümetin ekonomiyi tükettiği açıkça ortada.  Cumhurbaşkanı devamlı kendini ortaya atıyor, o nedenle onu da işin içine katıyoruz. Bakanlar ilgi görüyor mu? Görmüyor. İktidar üretim alanlarını kapanmaya zorladığı için Türkiye ucuz ithalata bağlı hale geldi. Siz ihracat yapabilecek durumda değilsiniz. Yabancı piyasada kendi ürünlerinizi satma şansınız yok. Develüasyon yaşatıyorlar, bütün kapıları da önceden kapattılar. Dolar yükselecek. Yükseldikçe de ülke ekonomisi sarsılacak. Dolar değil Türk lirası cephesinden konuşmak zorundayız. Çünkü bizim paramız Türk lirası...

Türkiye o hale getirildi ki, bir taraftan 180 milyar dolar civarında satın alınan sermaye var. Ona yakın miktarda da sıcak para var. 360 milyar dolar eder.

İktidarın Türkiye’yi üretimden koparmasının cezasını bu ülke çekecek. Şu anda krizi çıkartan, bu iktidardır. Ekonominin ehil ellere geçmesi gerekir. Bu durum iktisadi tabloyu gören ve işi bilenler tarafından ortaya koyulan bir tablodur.”

“ONLAR NEWROZ’A, BİZ KURULTAYA KİLİTLENDİK”

Programda yaklaşan MHP Kurultayına ilişkin soruları da cevaplandıran Münir Kutluata şöyle konuştu:

İktidar da biz de 21 Mart’a kilitlendik. İktidar 21 Mart’ta Newroz’a, biz ise 21 Mart’ta yapacağımız genel kurula kilitlendik. İktidar terör örgütünün başından kendisini idare edecek açıklamaları bekliyor, ama biz aynı gün kongre yapıyoruz Her işte bir hayır vardır, kongremizin o güne denk gelmesi ilahi bir tesadüftür. Kongremiz ülkenin önünü açacak bir girişim ve olaydır. AKP’nin 21 Martıyla halkın 21 Mart Newroz’u da ayrışmış durumdadır.”

Programda Türkiye’de 3 milyon 154 bin işsiz olduğu da vurgulandı.  

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER