Kazıdıkça 'Tarih' Çıkıyor

Tarihi Orta Cami’de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda tarihi caminin ilk yapıldığı zamanlardaki 263 yıllık el işi süslemelerle ‘Allah’ ve ‘Muhammed’ yazıları ortaya çıkarıldı

Kazıdıkça 'Tarih' Çıkıyor
banner3

EN AZ 263 YILLIK
Adapazarı Orta Cami’de Restoratör Talip Güzel ve eşi Restoratör Zeynep Güzel tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında 263 yıllık tarihi caminin ilk kalem işleri de gün yüzüne çıkarıldı. Restoratör Talip Güzel, caminin 263 yıllık olduğunu ancak bu tarihin çok daha eskilere de dayanabileceğini söyledi.


MANEVİ ATMOSFER
Kalem işleri hakkında da bilgi veren Güzel, “Caminin yapıldığı ilk döneme ait iki yazı bulduk, bunlardan biri ‘Allah’ yazısı, diğeri ise ‘Muhammed’ yazısı. Bunun yanı sıra çiçek süslemeler mevcut. Burası Sakarya’nın en eski camilerinden bir tanesi ve manevi atmosferi mükemmel” dedi.


TEK KALEMLE
Caminin komple ahşap olduğunu ve çalışmalar kapsamında tarihi yapıya uygun bir de minare inşa edileceğini söyleyen Güzel, “El işlerinin rolevesini alıp tamamlayacağız. Tüm elişleri tek kalemle yapılmış, caminin bazı alanlarında ise yine tarihi Horasan Harcı kullanılmış” ifadelerini kullandı. 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER