Kar, Yağmur, Fırtına Derken Şimdi De 'Çamur' Uyarısı

Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde aralıklarla görülecek yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Isparta, Çorum

Kar, Yağmur, Fırtına Derken Şimdi De 'Çamur' Uyarısı
banner3

Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde aralıklarla görülecek yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Isparta, Çorum ve Bilecik etrafları ile giderek Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bilave ediyor.

Hava sıcaklığı, doğu bölgelerde hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacak, batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak.
Rüzgar ise kuzey, iç ve batı kesimlerde kuzey, doğu bölgelerde güney istikametlerden orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güçlü ve yer yer kısa müddetli fırtına şeklinde esecek.


-KUVVETLİ RÜZGAR-
Rüzgarın, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güçlü ve yer yer kısa müddetli fırtına şeklinde esmesi beklenirken Meteoroloji, yaşanabilecek negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiğini bildirdi.


-TOZ TAŞINIMI-
Meteoroloji, güneydoğu kesimlerde güçlü güneyli rüzgar nedeniyle öğle saatlerine kadar Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğine işaret ederken, "Yaşanabilecek olumsuz koşullara karşı (Çamur şeklinde yağış, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir" dedi.


-BUZLANMA VE DON OLAYI-
Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don vakası beklendiğine de dikkat çeken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bilhassa kara ulaşımında aksamalar başta olmak üzere yaşanabilecek negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiğinin vurguladı.


-ZİRAİ DON-
Meteoroloji'den bir de tarımsal don uyarısı geldi:
"Bu sabah ve gece saatlerinde Bolu, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Ankara, Konya, Isparta, Burdur, Malatya, Elazığ ve Çorum etraflarında hafif yer yer orta kuvvette tarımsal don vakası beklendiğinden tarımsal faaliyetlerle uğraşan yurttaşlarımızın dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir."


-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Balıkesir, Kocaeli, Sakarya ve Bursa (Yenişehir İlçesi) etraflarının yağmurlu, Bilecik etraflarının karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği düşünülüyor.
EGE: Parçalı iç kesimlerinin çok bulutlu, sabah saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya etraflarının kar yağışlı geçeceği düşünülüyor. Rüzgarın; kuzey istikametlerden güçlü, kıyılarında fırtına şeklinde esmesi bilave ediyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayının görüleceği düşünülüyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Isparta etraflarının yağışlı geçeceği düşünülüyor. Yağışların; çoğunlukla yağmur ve sağanak, Hatay etraflarında gök gürültülü sağanak, Isparta etraflarında kar şeklinde olması bilave ediyor.


İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge genelinin, öğle saatlerinden sonra güney ve doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği düşünülüyor. Yağışların çoğunlukla karla karışık yağmur ve kar, güneydoğusunda yağmur şeklinde olması bilave ediyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzey ve batı kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayının görüleceği düşünülüyor.


BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği düşünülüyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde kar şeklinde olması bilave ediyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayının görüleceği düşünülüyor.


ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği düşünülüyor. Çoğunlukla yağmur ve sağanak, Çorum etrafları ile giderek iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bilave ediyor.


DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, kuzey ve doğusu ile Malatya ve Elazığ etraflarının yağışlı geçeceği düşünülüyor. Yağışların; çoğunlukla yağmur ve sağanak, giderek kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bilave ediyor.


GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Siirt etrafları ile öğle saatlerinde Gaziantep, Kilis ve Adıyaman etraflarının hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği düşünülüyor.


-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu.(11)
ANKARA Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif kar yağışlı.(4)
İZMİR: Parçalı bulutlu.(13)
ADANA: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(18)
ANTALYA: Çok bulutlu, doğusu aralıklı sağanak, iç kesimlerinin yüksekleri yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(16)
KONYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(7)
SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(8)
ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı.(12)
DİYARBAKIR: Çok bulutlu.(19) )

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER