banner10

banner11

Kadın Cinayetleri Dosyası 1 ''Bir Katilin Bilinçaltı''

Kadınların vahşice katledilmelerinin arkasındaki sır perdesi, katillerin bilinçaltında yatan sebepleri, bir kadının eş/sevgili seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini Psikolog Emre Uludağ’a sorduk.

GÜNDEM 23.07.2020, 10:08 Feyza Nur Demirbaş
Kadın Cinayetleri Dosyası 1 ''Bir Katilin Bilinçaltı''
banner51

Türkiye’nin kanayan yarası olan “kadın cinayetleri” konusu, özellikle son günlerde şahit olunan vahşi katledişlerin ardından yeniden alevlendi. Kadınların vahşice katledilmelerinin arkasındaki sır perdesi, katillerin bilinçaltında yatan sebepleri, bir kadının eş/sevgili seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini Psikolog Emre Uludağ’a sorduk.

Özellikle her kadının içinde “Acaba bir gün benim de başıma gelir mi?” korkusunu taşıdığı bu konuyu gündeme getirerek, gündemde sıcaklığını koruyan sorulara cevap bulduk. MedyaRota Editörü Feyza Nur Demirbaş’ın, Psikolog Emre Uludağ’a yönelttiği sorular çerçevesinde ortaya çıkan tespitlerin ilk bölümü "BİR İNSAN NEDEN ÖLDÜRME EĞİLİMDEDİR" konusu haberimizde…

BİR İNSAN NEDEN ÖLDÜRME EĞİLİMİNDEDİR?

Psikolog Uludağ, bir kişinin öldürme eğilimi taşımasının sebeplerini bu cümleler ile anlattı: “Kişiler doğdukları andan itibaren sevgiye ihtiyaç duyar. Kişiliğin oluşumunda etkili olan id, ego ve süper ego kavramları tam anlamıyla doyurulmadığında kişilik bozukluklarına kadar giden bir süreç başlıyor demektir.

Kadın, erkek fark etmeksizin bireylerin birtakım eksiklikleri onları farklı alanlarda yanlışlara sürükler. Aslında bir kişinin öldürme eğiliminin olup olmadığının cevabı birkaç tanedir. Bunlar:

ÇEVREM NE DER? KORKUSU

-Kadının geri planda olduğu algısı ile bir otorite kurmak amacıyla kadına üstünlük kurmak amacıyla hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir çabaya girer. “Çevrem ne der?” kaygısı ile kadına şiddet uygular. Şiddet elbette boyut atladıkça cinayete dönüşebilir.

PATALOJİK NEDENLER

-Bununla beraber patalojik anlamda da bazı etkiler sebep olabilir. Kişinin border line, bi polar bozukluk, şizofreni, paranoya gibi sorunlar kişiyi şiddet ve cinayete götürebilir.

KENDİNİ KANITLAMA ÇABASI

-İnsanların bağırmasının sebebi kendini gösterme çabasıdır. Şiddet de bunun bir boyutudur. Şiddet uygulayan bireylerin çocukluklarında aşağılandıkları, akran zorbalığına uğradıkları, ailede dinlenmedikleri sonuçlarına varabiliriz. Bireyler bebekliklerinden itibaren ağlamaktan, yüksek sesli konuşmaya kadar kendilerini ifade etmeye çalışırlar.

BASTIRILMIŞLIK

-Çocukluktan başlayan bu durumda, bireyler dışarıda sağlayamadığı hakimiyeti evde sağlamaya çalışır. Bunun için de kendinden düşük gördüğü kadın, çocuk, hayvan gibi canlılara zarar verir. Bu onun kendini bir şekilde kanıtlama ve tatmin etme çabasıdır. Bunu çözmek yine ailede biter, çocuklarımızı “benim” algısıyla değil, “bir birey” algısıyla yetiştirmek gerekir. Oysa kadını kadın gibi, erkeği erkek, çocuğu da çocuk gibi görmek gerekir.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P