banner10

banner11

“İnsan Sağlığını Da Ekonomiyi De Aşı Kurtaracak”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, hibrit olarak, meclis üyelerinin fiziki ve online katılımı ile gerçekleştirildi.

GÜNDEM 01.04.2021, 15:26 Ömer Şahin
“İnsan Sağlığını Da Ekonomiyi De Aşı Kurtaracak”
banner51

Olağan Meclis Toplantısına SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu SATSO Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonundan iştirak ettiler.

“TEK ÇÖZÜM KENDİ TEDBİRLERİMİZİ ALMAK”

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve oda çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere söz alan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’de ilk korona virüs vakası bundan tam 1 yıl önce görülmüştü. Geçen bir yılın ardından en büyük temennimiz en kısa zamanda bu salgından kurtulmaktır. Hayatın getirdiği zorunlulukları ve sorumlulukları düşünürsek hiç birimizin evlerde oturarak bir salgının geçmesini bekleme lüksümüz kalmadı. Tek çözüm kendi tedbirlerimizi alarak, hassasiyetle kurallara dikkat ederek günlüük yaşamımızı idame ettirmektir.

KAPALI İŞLETMELERİN AÇILMASI İÇİN

Özellikle pandemi tedbirleri sebebiyle kapalı olan işletmelerimizin açılması konusunda uzun zamandır yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisindeydik. Şehrimizdeki kapalı işletmelerin tekrar faaliyete geçmesi için istişare toplantıları düzenledik, siyasi partilerimizi, il sağlık müdürümüzü ziyaret ederek onlara yaşanan mağduriyeti anlattık, çözüm önerilerimizi sunduk. Çalışmalarımız sonucunda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan son duruma göre bu işletmelerimiz faaliyetlerine başladı ve Ramazan’a kadar faaliyetlerine devam edecekler. Bu süreçte yaşanan mağduriyetin telafisi ve giderilmesi anlamında alınan kararlar yetersiz olsa da sesimizi duyurmamız anlamında bir sonuç alabildiğimizi düşünüyorum.

En azından ramazanda iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile ve gerekli şartları sağlamak koşuluyla açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır. Ayrıca bayram öncesi de hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılarak insanların alışveriş yapmaları ile yerel ticaretin bir nebze de olsa canlanması sağlanabilir. Bir sektörün ayakta kalması adına önerilerin dikkate alınarak sektörün desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

COVİD AŞISINI BEKLİYORUZ

Kontrollü normalleşme sürecinin iyileşerek sürdürülebilir olması için hepimize görevler düşüyor, bu hassasiyeti gözeteceğinize inanıyorum. Yeni normalimiz maske, mesafe ve temizlik. Bunlardan asla taviz vermemeliyiz. Tabi ki en büyük beklentimiz aşılanma sürecinin bir an evvel tamamlanmasıdır. Yaşananlar bize gösteriyor ki aşı olmadan bu illetten kurtulamayacağız. En azından şu anda bildiğimiz, aşının kurtarıcı gücü olduğu yönündedir. Nüfusun en az yüzde 70’inin yakın zamanda aşılanmasının bitmesi ile tam normalleşme sağlanabilir.

GENEL EKONOMİ

Yaşanan sürece bağlı olarak ekonomi de iç açıcı değil. 2021 yılının ilk 2 ayında Sakarya toplam 947 milyon 393 bin $ ihracat gerçekleştirmiştir. Şubat ayı ihracatında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik bir düşüş var. Pandemi uluslararası ticarete kadar her sektörü etkiledi. Ayrıca dövizdeki dalgalanmalar da bu düşüşte etkili oluyor. Yine de; TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi pandemiye rağmen 2020 yılında %1,8 büyüme kaydederek, dünyada pozitif büyüme gerçekleştiren ekonomiler arasında yer aldı.

KAYNAKÇI İSTİHDAMI PROJESİ

İlimiz işgücü piyasası araştırmalarına baktığımızda her yıl en çok aranan meslekler arasında gaz altı ve çelik kaynakçılığı öne çıkıyor. Üyelerimiz başta olmak üzere Sakarya iş dünyamızın bu konuda nitelikli, tecrübeli ve sertifikalı ara elemanlar bulması amacıyla odamız, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İŞKUR iş birliğinde “Kaynakçı İstihdamı Projesine” imza attık. Üyelerimiz istihdam taleplerini odamız aracılığı ile bu projemiz üzerinden yapabilmektedirler.

SAKARYA’NIN BETON RAPORU

Şehrimizdeki inşaat projelerinde kullanılan hazır betonların 28 günlük yaş beton testleri ile ilgili artan şikayetlerin değerlendirilmesi adına 18. 34. Meslek komite üyeleri ve Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin oluşturduğu beton komisyonu detaylı bir çalışma gerçekleştirdi.

Komisyonumuz, firma isimleri olmadan, 1786 adet numunenin sonuçlarını incelemiş ve bunlarla ilgili değerlendirme yaparak rapor hazırlamıştır. Buna göre Ağustos 2020’ye kadar standartlara yüzde 50 oranında uygun olan değerlerin, Eylül ayından itibaren yüzde 77 civarına yükseldiği komisyonumuz tarafından tespit edilmiştir. Firmaların beton sonuçlarını takip etmek ve veri toplamak, yasal olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yetkisindedir. Bu konu müdürlüğe rapor edilmiştir. Bizler de bütün firmalarımıza genel durum tespiti hakkında yazı yazarak dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunduk.

DOĞU MARMARA İHRACATÇILAR BİRLİĞİ TALEBİ

Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü heyetini ağırladık. Şehrimizin ihtiyacı olan yeni gümrük müdürlüğü binası hakkında görüşmelerde bulunduk. Bizler de bu konu ile ilgili ticaret bakanımıza kadar ulaştık ve girişimlerimizi sürdürüyoruz. Uygun, geniş, işlevsel bir yer arayışı içerisindeyiz. Şehrimizin dış ticaret kapasitesi her geçen gün ciddi anlamda artıyor. Bu artışın getireceği talebi fazlasıyla karşılayacak ve çevre illere de hizmet edecek bir gümrük müdürlüğü binası bu şehir için bir ihtiyaçtır. Sakarya, Bolu, Düzce aksını kapsayan Doğu Marmara İhracatçılar Birliği kurulması yolunda çalışmalara da başladık. Sakarya üreten bir şehir, ihracatçılarımız İstanbul’daki ihracatçı birliklerine üye olmak zorunda kalıyorlar. Merkezi Sakarya’da olacak bir birlik kurarak ihracatçılarımıza destek olmayı hedefliyoruz. Yeterli ihracatçı firma sayısına ve ihracat potansiyeline sahibiz.

“OKULLARIN KAYIT YENİLEME DÖNEMLERİ”

Meclis Toplantısının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi Bölümünde Söz Alan; 29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,

“1 Mart itibariyle il bazlı kontrollü normalleşme başladı. 1 yıldır okullarına hasret olan 5,6,7,9,10,11. sınıfların haftada 2 gün olsa bile okullarını gitmesini istiyoruz. Diğer gruplar zaman zaman geliyorlar ancak bu sınıfların çocukları bir yıldır eğitime hasretler. Eğitim-öğretimin düzenli sürebilmesi adına öğretmenlerimizin, memurlarımızın aşılanması gerekiyor. Son kararlara göre şehrimizde cumartesi günü de sokağa çıkma yasağı geldi. Ancak içerisinde bulunduğumuz aylar okullarımızın kayıt yenileme aylarıdır. Çalışan velilerimiz hafta içi okullara gelemedikleri için bu dönemlerde Cumartesi günü okula gelmeyi tercih ediyorlardı. Okullarımızın davet ettiği veliler yasaklardan bu izinleri göstererek okullara gelebilir mi diye üyelerimiz merak ediyor. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

“FİYAT İSTİKRARI GEREKİYOR”

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu,

“Olumsuzlukların içerisindeyiz. İşleri iyi olmayanlar kadar işleri iyi olanlar da şikâyet ediyorlar. Yakın zamanda dolar karşısında TL ciddi değer kaybetti. Bizler gibi müteahhitlik hizmetleri veren firmalar bundan ciddi manada etkilendiler. Sadece kur farkı olumsuzlukları değil, hammadde teminlerinde yaşanan zorluklardan dolayı bazı malzemeler kur farkında çok daha fazla fiyat artırdı. Bizler fiyat istikrarının iyileştirilmesini bekliyoruz. Anormal fiyat artışları yaşanıyor ve denetim gerekiyor. Fiyat artışlarının nedeninin yurtdışına ihracat isteği olduğu söyleniyor” ifadelerini kullandı.

“MEDİKAL ÜRÜN FİYATLARI SİSTEMLERDE DE GÜNCELLENMELİ”

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh,

“Engelli vatandaşlarımızın kullanmak zorunda olduğu sonda ve bez fiyatlarında maliyet ve kur artışlarından dolayı çok fiyat farkı çıkıyor. Bu ürünlerin sigorta sistemlerde bir tavan fiyatı var ve bu fiyat döviz bazında belirleniyor ancak uzun süredir de bu fiyatlar güncellenmemiş durumda. Bu ek olarak bazı markaların da ekstra fiyat artışları var. Bu nedenle bizim gibi işletmeler ile vatandaşlarımız sıklıkla karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor. Her ne kadar insanalar sağlık için kullanıyorlarsa bu ürünler ticari bir ürün olarak geçiyor. Fiyatların güncellenmesi gerekiyor. Bu konuda işletmelerimiz hakkında halkımızdan şikayetleri de dikkate alarak 15. Meslek Komitesi olarak gerekiyorsa işletmelerimizi uyarırız” dedi.

“DİJİTAL PARA MADENCİLİĞİ

31. Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık,

“Dijital para madenciliği çok revaçta. Bu iş için iyi bilgisayar ve ekran kartlarına ihtiyaç duyuluyor. Piyasada maalesef ekran kartı bu nedenle artık bulunamıyor ve buna bir denetim gerekiyor. Bu kazanılan paraların, başıboş bırakılması da çok yanlış. Bilişim Meslek Lisemizin TOBB bünyesine proje okulu olarak geçmesi bizleri sevindirdi. Çok önemli bir çalışma ve başarılı olacağından eminiz. Bilişim ve Lojistik OSB oluşturulması sürecinde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“TİCARETİN GENETİĞİ BOZULDU”

26. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Lütfi Sunman,

“Sektörümüzde en önemli hammaddeler sunta ve süngerdir. 1 yıldır çok MDF ihraç ediliyor ve iç piyasaya kalmıyor. Hammaddeye 1 Mart’tan beri 4 kere, 2020 Temmuz ayından beri de %182 zam gelmiş durumda. Maalesef pandemiye uydurulup yapılan suni zamlar var. Ticaretin genetiği bozuldu. Şehrimizde ciddi OSB çalışmaları var. Bu OSB’ler ile istihdam, konut, sosyal yaşam, sağlık ihtiyacı da olacak. Z kuşağı hızlı bir şekilde geliyor ve gelişiyor. Üniversiteler daha çok sahaya inmesi, sahada eğitim yapması gerekiyor. Nitelikli beyin ihtiyacı için bu gerekli. Kalifiye çalışan için de maalesef çok önem verilmiyor. Kâğıt üzerinde çok önem verildiği gözüküyor. Sanat okullarının önemini bizlerin de anlatması gerekiyor” diye konuştu.

“LİSANSLI DEPOCULUK DESTEKLENMELİ”

1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik,

“Tarım sektöründe de zamlar, girdi maliyetleri artık aldı başını gidiyor. Ülkemizde yılda 8,5 milyon ton mısıra ihtiyaç duyuluyor. Çiftçimiz fiyat politikasından dolayı çok üretim yapmaktan çekiniliyor. Geçen sezon ton başına 1300 TL’ye çiftçiden mısır alınıyordu ancak şimdi 2200 TL ithal ediliyor. Çitçiye uygun bir fiyat politikası uygulansaydı daha çok üretim olurdu ve ithalata gerek kalmazdı. Arazi toplulaştırma konusunda ihaleler yapıldı ancak 1.5 senedir bir adet çivi çakılmadı maalesef. Bütçe yok deniyor ve sürekli askıya alınıyor. Lisanslı depoculuk oldukça verimli ve başarılı bir uygulama ancak depo oluşturma konusunda ağır şartları var. Bir tarafta teşvik ediliyor bir tarafta engelleniyor. İstenen şartlar hafifletilirse daha çok yapılır ve çiftçi oldukça rahatlayacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30