İlim Yayma Aliya'yı Andı

İLİM YAYMA CEMİYETİ SAKARYA ŞUBESİ’NİN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU “ALİYA’NIN BOSNASI” ADLI KONFERANS 13.12.2014 TARİHİNDE SERDİVAN BELEDİYESİ KONFERANS SALONUNDA GERÇEKLEŞTİ.

İlim Yayma Aliya'yı Andı
banner3

 

Açılış konuşmalarını ilk önce İlim Yayma Cemiyeti Sakarya Şube Başkanı Op. Dr. Vadettin AKTAŞ yaptı. Başkan AKTAŞ, konuşmalarında şu sözlere yer verdi:

İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Bakara 156 ayeti kerimeyle başlayarak, böyle bir geceye de böyle güzel ayetler yakışır. Muhterem Valim, Muhterem hepsi birbirinden değerli sivil toplum örgütlerinin başkan ve yardımcıları... Hanımefendiler, beyefendiler.. 1968 yılında kurulmuş olan Sakarya şubemizin düzenlemiş olduğu bir geceye daha hoş geldiniz. İnşallah hayrı yaymak, hayra vesile olmak için kurulmuş bir cemiyetin güzide bir şehrinde, güzide şubesinde sizlerle birlikte olmaktan kıvanç duyuyoruz.

Bosna: İslam topraklarının, İslam askerlerinin Avrupa’da ilerlediği son noktadır. Bosna hakikaten ecdat yadigarıdır o yüzden Bosna bizimdir diyerek Sözlerime son vermek istiyorum ve değerli misafirlerimize sözü veriyorum. Gecemiz hayırlı olsun, Allah’a emanet olunuz…

Programın ilk konuğu Bosna’nın Milli Şairi ve Aliya’nın Hapis Arkadaşı Prof. Dr. Cemalettin LATİÇ konuşmalarına şu sözlerle başladı:

” İlk önce bu konferansı düzenleyenlere teşekkür etmek istiyorum. “ Toplantıyı organize eden İlim Yayma Cemiyetine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bosna’yı anmak istediğiniz için oldukça memnunuz. Çünkü geçmişimizi anlatmak ve geçmişten gelen bağlarımızı öğrenmek zorundayız. Osmanlı devletinin düşüşü ile artık biz kendimizi unutmuş olduk, çünkü Osmanlı bizim her şeyimizdi. Balkanlarda tek başına kaldık ve Osmanlı düştüğünde tutunacak dalımız kalmamıştı. Bizim üzerimizden çok fazla soykırım yaptılar. Aliya’yı anlatmak gerekirse:   

“ Aliya İzzetbegoviç orijinal bir adamdı, orijinal bir yazar ve orijinal bir düşünce kuran kişiydi. Kendi düşünceleri vardı. Arapların söylediği gibi kendisi ‘zamanın oğlu’ olmasaydı, ‘ibni zamanihi’, bu kadar önemli olmazdı, bizi kurtaramazdı. Boşnakları kimse kurtaramazdı. Biz dünyanın sınırlarında yaşıyoruz -faşizm, demokrasi, kapitalizm, komünizm sınırlarında- bize onun gibi bir adam gerekiyordu. Yani Osmanlı’nın edebinden, Osmanlıların ahlâkında eğitilmiş bir adam gerekiyordu. Aslında Ali Bulaç ona bu ismi takmıştı. “ Batının İkbal’i “ diye. Demek ki İkbal’in sorduğu soruları o da kendisine soruyordu, kendi tasarılarında İkbalın yaptığı gibi o da modern dünya hakkında sorular soruyordu. Komünist ve kapitalist dünyayı nasıl barıştırırız? İki dünyanın arasında -kapitalist ve komünist dünyalarda- ve bu dünyaların savaşında yani mücadele yerinde- yaşadığımız için kendisi bu dünyaların sonunu öngörmüş ve bu dünyalara barışçı olarak bir fikir, İslâm vermiştir.”

 

Prof. Dr. Cemalattin LATİÇ’in akabinde Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Ebubekir SOFUOĞLU konuşmalarına şu sözlerle başladı:

Sayın Valim, Değerli hazırun, değerli misafirler, değerli öğrenciler, basınımızın temsilcileri.. Hepinize hoş geldiniz diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Sofuoğlu; Bosna-Hersek’te yaşanan ve Avrupalıların sadece seyretmekle yetindiği Sırp vahşetini anlatırken birçok anekdotu da misafirlerle paylaştı. Türkiye’nin önemini her geçen gün anlayan Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya konum gereği birçok anlaşma yapmak için Türkiye’ye geliyorlar. Bunun sebebi ise; artık Türkiye’nin güçlendiği ve daha da güçlenerek hızlı adımlar atarak ilerlemesidir. 1878’den beri Bosna hep sıkıntıdadır. Bosna’da hiçbir Boşnak Savaştan söz edemezler çünkü: Tecavüz eden Sırplı asker ile aynı otobüste gelen Boşnak kadını çaresiz susmaktadır.  Babasını vuran askeri unutmayan fakat hiçbir şey yapamadan elleri kolları bağlı Boşnak kardeşlerimiz var. Bu nedenle Bosna zaferini bile ağız tadıyla kutlayamamıştır. Bosna’nın ALİYA’sı olmasaydı eğer bir millet yok olacaktı! diyerek sözlerine son vermiştir.

 

Serdivan Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşmiş olan, programa katılım oldukça yoğundu. Programa katılan: Sayın Vali Yardımcısı Akın YILMAZ, İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Salih SAĞIR, Hizmet İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mesut GÖKDEMİR, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan SÜZEK, çok sayıda siyasi partilerin Başkan ve yöneticilerin de katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER