Hasadı Yapan Tarlayı Yakıyor!

Sonbaharın gelmesiyle birlikte hasat mevsimi son bulurken, Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine 1 günde 50 tane anız yangını ihbarı geldi. İhbar sayısı 1 hafta içinde 250 civarına gelirken anız yakma cezalarının uygulanmadığı iddia edildi.

Hasadı Yapan Tarlayı Yakıyor!
banner3

CEZALAR YETERSİZ Mİ?
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 1 gün içerisinde şehir genelinde 50 adet anız yangını ihbarı aldı. Hasat yapıldıktan sonra bilinçsiz çiftçiler tarafından yakılan anız sebebiyle büyüyen yangınların geçtiğimiz yıl ülke genelinde milyonlarca liralık maddi hasara yol açtığını belirten yetkililer, çiftçileri anız yakmaması için uyardı. Dekar başına 60 TL olan anız yakma cezası ve Kabahatler Kanununa aykırı davranılması nedeniyle 320 TL’lik para cezasının uygulanmadığını belirten vatandaşlar ise yangınların bu yüzden arttığını iddia etti.
 
SAYI ARTIYOR
Toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddelerin yok olmasına neden olan anız yangınları, kontrolden çıkarak ormanlara sıçradığında ormandaki canlılarında yanarak ölmesine neden olurken anız yakanlara uygulanan cezaların orman ya da su havzası yakınındaki arazilerde 5 kat arttırılması kararı da bilinçsiz çiftçileri engellemeye yetmedi. Ziraat Odaları başta olmak üzere çiftçilere çok sayıda kuruluş tarafından verilen eğitime rağmen yalnızca 1 hafta içerisinde 250 civarında anız yangını ihbarı geldi.
 
“CEZA VAR AMA UYGULANMIYOR”
Şehir merkezi ve ilçelerde anız yangınlarına müdahale eden ekiplerin çoğu zaman yan yana olan arazilerdeki yangınlara da müdahale ederken yol üzerinde gördükleri ancak ihbar edilmeyen anız yangınlarına da müdahale ettikleri öğrenildi. Şuana kadar şans eseri kontrolden çıkan bir anız yangını bulunmazken çok sayıda vatandaş anız yangınına sebep olanlara daha büyük cezalar verilmesini istedi. Ayrıca cezaların uygulanmadığını belirten vatandaşlar, “Ceza var ama uygulanmıyor, insanlar geleceğimizi yakıyorlar. Lütfen önlem alınsın” dedi.


Haberlisin / R.Kaan Oktar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER