banner28

Hal Esnafı Eyleme Hazırlanıyor... 'Malları Halin Önüne Dökeceğiz!'

Arifiye'ye kurulan Yeni Sebze ve Meyve Hali ile ilgili esnafın mağduriyeti hala giderilmedi. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan esnaflar, hiç istemedikleri halde eylem yapma kararı alabileceklerini ifade ederken AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'e seslenerek kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Hal Esnafı Eyleme Hazırlanıyor... 'Malları Halin Önüne Dökeceğiz!'
banner3

Yeni Sebze ve Meyve Haliyle ilgili esnaflar ve işletmeci şirket arasındaki anlaşmazlık büyüyor. Bugün açılışı yapılacak olan hale geçemeyen ve şirketle mahkemelik olan 35 esnaf eylem yapma hazırlığında. Geçtiğimiz günlerde MedyaRota'ya açıklamalarda bulunan hal esnafı, mağdur edildiklerini, dayatma yapılarak kendilerinden yüksek kira ve geçiş ücreti istendiğini belirterek bu konunun çözüme kavuşması gerektiğini belirtmişti. Gelinen süreçte hal esnafının mağduriyetinin giderilmesine yönelik hiçbir adım atılmazken, esnafın ifadelerine göre eski halde bulunan hal müdürlüğü kapatıldı, yüklenici şirket tarafından kantarlar ve jeneratörler toplatılmaya çalışıldı, ve görevli kimseler yeni halde görevlendirildi.


Tever ve Nayir'e Seslendi

Hal esnafı, açılış günü gelmesine rağmen konuyla ilgili büyükşehir belediyesi ve işletmeci şirket tarafından herhangi bir adım atılmadığını belirterek yeni açıklamalarda bulundu. Esnaf adına konuşan Sebze Meyve Komisyonu Başkanı İdris Toska, "Bizler bugüne kadar sorunlarımızı kendi içimizde çözmeye çalıştık. Ancak iyi niyetlerimizin suistimal edildiğini görünce basına çıkma kararı aldık. Buradan siyasi otorite olan AK Parti Sakarya İl Başkanımız Sayın Yunus Tever ve çok değerli Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir beye sesleniyoruz. Bir an önce sorunumuza yardımcı olmalarını ve sesimizi Ankara'ya duyurmalarını istiyoruz. Başlattığımız hukuki sürecin haklılığı ortadadır. Maddi ve manevi mağduriyetimiz büyük. Hal esnafımızın mağduriyeti giderilmeli" dedi.

[ilgili-haber=49890]

"Toçoğlu Esnafın Değil, Şirketin Yanında Durdu"

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile 1,5 yıldır görüşmeye çalıştıklarını belirten Toska, "Yapılan yeni hali destekledik. Ancak hal yapılırken Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından bizlere verilen sözler vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu sözlerin arkasında durmadı, şirketin arkasında durdu. Hala da şirketi destekliyor. Kendisinden 1,5 yıldan beri randevu talep etmemize rağmen ön yargısından dolayı bizimle konuşmadı. Bu davranış şehrimize ve AK Parti'ye zarar veriyor" şeklinde konuştu.

 

"Bizi Eyleme Zorlamayın"

Sorun çözülmediği takdirde esnaf olarak eylem yapacaklarını vurgulayan İdris Toska, "İnsanların ekmeği ellerinden alınınca neler yapılacağını düşünmelerini istiyoruz. Biz hiç istemediğimiz halde yollara çıkmak zorunda kalacağız. Domateslerimizi, portakallarımızı halin önüne atacağız. Biz burada şuan sıkıntı çekiyoruz. Hepimizin ticaret yaparken çekmiş olduğumuz kredilerimiz, ödememiz gereken çeklerimiz var. Hal sürecinde biz büyükşehir belediyemize hem esnaf olarak hem STK olarak destek olduk, bilgiler aktardık. Yeni halde Sakarya'nın esnafı olarak biz neden olmayalım? Biz de orada olmak istiyoruz. İl Başkanımıza tekrar sesleniyorum. Bize yardımcı olun, eylem yaparak seçim öncesinde hiçbir siyasi partinin ekmeğine yağ sürmek istemiyoruz. Ancak ekmeğimiz söz konusu" ifadelerini kullandı.

[ilgili-haber=49913]

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER