Erdoğan “Otoyol Uzunluğu 2 Katına Çıkarıldı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılış töreninde konuşma gerçekleştirdi.

GÜNDEM 19.12.2020, 17:22 Merve Can
Erdoğan “Otoyol Uzunluğu 2 Katına Çıkarıldı”
banner51

Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,

“Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin TEM İzmit-1 Kavşağı-Akyazı arasındaki kısmının ülkemize, bölgemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün hizmete açtığımız kısmın uzunluğu bağlantı yollarıyla birlikte 68 kilometreyi geçiyor. Projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların toplam uzunluğu ise 389,3 kilometreyi buldu. Kuzey Marmara Otoyolunun 2016 yılında Odayeri-Paşaköy’le başlayan ve etap etap bugüne kadar devam eden kısımlarının açılışlarında son bir bölüm daha kaldı, inşallah bu son kısmı da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız. Yatırım bedeli 3,1 milyar dolar olan bu kesimin ülkemiz ekonomisine sadece vakit ve akaryakıt tasarrufundan sağlayacağı yıllık katkı 2,5 milyar liradır. Bugün açılışını yaptığımız bölümün maliyeti de 431 milyon doları buluyor. Bu otoyol İstanbul’un her iki istikametinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır; şu ana kadar açılan kısımlarda bu faydayı zaten görmeye başladık” dedi.

KONFORLU ULAŞIM AŞLTERNATİFLERİ SUNULUYOR

Konuşmasının devamında Kuzey Marmara Otoyolu’nun ülkeye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,

“İstanbul-İzmir Otoyoluyla ve TEM Otoyoluyla çeşitli noktalarda kurulan bağlantı sayesinde vatandaşlarımıza her istikamet için hızlı ve konforlu ulaşım alternatiflerini sunuyoruz. İnşası süren Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolunun da nihayete ermesiyle Marmara bölgesini çepeçevre saran otoyol ağını tamamlıyoruz. Tabi bu otoyol güzergahları üzerindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi abide eserleri de unutmamamız gerekiyor. Bu tür yapılar ulaşım işlevi yanında ülkemizin ve şehirlerimizin sembolü haline dönüşen eserlerdir. Üretim ve ticaret gücüyle Türkiye’nin adeta kalbi konumundaki Marmara Bölgemizin ve onun merkezinde yer alan İstanbul’un geleceğini şekillendirecek bu önemli yatırımların her aşamasını bizzat takip ediyoruz. Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, daha büyük bir hizmet, daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum. Belediye Başkanlığımdan itibaren her anımı eser ve hizmet siyasetiyle geçirmiş birisi olarak bu tür açılış programlarına iştirak etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Rabbime, ülkeme ve milletime böylesine büyük eserler kazandırılmasına vesile olduğum için her gün hamd ediyorum. Kuzey Marmara Otoyolunun ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

HIZLI TREN HATTINI AÇIYORUZ

Otoyol uzunluğunun 2 katına çıkarıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,

“Değerli misafirler; kara, hava, demir ve deniz yollarıyla ulaşım, kalkınmanın temel altyapılarının başında gelir. İnsanlar ve ürünler ülke içinde her yere hızlı bir şekilde ulaşamıyorsa, orada kalkınma da olmaz, refah da olmaz. Türkiye uzunca bir süre diğer altyapılarla birlikte ulaşım konusundaki eksikliklerinin sıkıntılarını yaşamıştır. İktidara geldiğimizde ülkemizde sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı, biz bu mesafeyi 28 bin kilometreye kadar çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu neredeyse 2’ye katladık. Kara yolu tünellerinin sayısı 83 ilaveyle 395’i, uzunluğu da 473 kilometre ilaveyle 523 kilometreyi buldu. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullandık.  Demir yollarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. İnşallah önümüzdeki yıl Ankara-Sivas hızlı tren hattını da hizmete açıyoruz. Bununla kalmadık, mevcut demir yolu ağımızın tamamına yakınını neredeyse sıfırdan yapmışçasına yeniledik, modernize ettik. Şehirlerimizin pek çoğunda raylı sistem hatları, metrolar, tramvay hatları kurduk.  Hava yolunda 24 olan mevcuda 30 yeni havalimanı daha ekleyerek ülkemizin her köşesine uçakla seyahati mümkün hale getirdik.  Liman yatırımlarıyla deniz yollarını ülkemizin önemli ulaşım ve ticaret hatları arasına sokmanın gayreti içindeyiz.  Tek tek sınırlamaya kalksak saatlerin, günlerin yetmeyeceği yatırımlarla Türkiye’nin ulaşım altyapısını 2023 hedeflerimize uygun hale getirdik. Halen devam eden projelerimizin de devreye girmesiyle ülkemizi salgın sonrası dönemin üretim ve ticaret merkezi haline getirme gayretimizi daha da ileri taşıyacağız. Biz, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için ihtiyaç duyulan altyapıyı tamamladıkça, ülkemiz yerli ve uluslararası yatırımcılar için giderek artan bir cazibe merkezi haline dönüşmeye başlamıştır. Bugüne kadar 220 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekmiş olmamız bunun en büyük ispatıdır, ama asıl büyük atılımı önümüzdeki döneme bekliyoruz” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK GÜÇ KAYNAĞI BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK

Ülkenin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirdikçe önümüze çıkarılan engelleri daha kolay aşmaya başladığımızı vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,

“Ülkemizin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirdikçe önümüze çıkartılan engelleri daha kolay aşmaya başladık. Tabi içeride ve dışarıda yılların alışkınlıklarını değiştirmek kolay olmuyor. Terör örgütlerini kullanmaktan darbe girişimlerine, siyasi ve ekonomik tuzaklardan yaptırımlara kadar her yöntemi kullanarak ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar, hamdolsun şu ana kadar başarılı olmadılar. Türkiye’nin egemenlik haklarını kullanmaktan asla tereddüt göstermeyecek bir ülke olduğunu kabul ettirmekte kararlıyız. Bizimle eşit şartlarda oturup konuşmaya, adil tekliflerle anlaşmaya hazır olan herkese kapımız da, gönlümüz de açıktır. Tehditle, dayatmayla, riyakârlıkla, ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme gayreti içinde olanlara söylüyorum, sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bugünlere getirdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştırana kadar durmayacağız. Bu yolda en büyük güç kaynağımız milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliğidir. Nice badireleri atlatmamızı sağlayan bu kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz.  Kısır hesapların ürünü siyaset ve topum mühendisliklerinin ülkemize her bakımdan ağır maliyeti olmuştur. Türkiye’nin bir kez daha böyle bir cenderenin içine sokulmasına milletimiz izin vermeyecektir. Biz eser konusunda, hizmet konusunda, proje konusunda herkesle yarışmaya, herkesle rekabete hazırız. Bunun dışındaki hiçbir çekişmenin ülkeye faydasının olmadığına inanıyoruz. Onun için de halka hizmet Hakk’a hizmettir düsturuyla tüm vaktimizi ve enerji işte bugün burada olduğu gibi yatırımlarımızın takibine ayırıyoruz, milletimizin de bizden beklentisinin bu olduğunu biliyoruz. Değerli arkadaşlar; biz insanımıza hizmet etmenin heyecanı özellikle yaşarken en çok üzüldüğümüz konu, birilerinin ülkenin felaketinden medet uman bir psikolojiye özellikle dayanması veya böyle bir psikolojiyle hareket etmesidir. Tek umutları Türkiye’nin tökezlemesi, Türk milletinin sıkıntıya girmesi olan bu kifayetsiz muhterisleri artık biz de, milletimiz de çok iyi tanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Geçtiğimiz günlerde Çin’e yolcu ettiğimiz ve ihracatımız açısından kritik önemdeki yük treni hadisesinde bu zihniyeti bir kez daha gördük. İstanbul’dan hareket eden trenimiz Marmaray’ı, Kars-Tiflis-Bakü hattını, Hazar geçişini kullanarak iki kıta, iki deniz ve 5 ülke kat edip hedefine ulaşacaktı. Bizzat Bakanımız tarafından Çerkezköy’den uğurlanan ihracat trenimiz rutin gümrük işlemleri için Halkalı’ya geliyor. Treni Halkalı’da gören birileri hemen ortalığı ayağa kaldırdı, trenle ilgili olmadık tezviratları sosyal medyadan piyasaya sürdüler. Bakanlığa sorsalar sebebini anında öğrenecekleri çok basit bir konuyu sırf hükümete saldırmak için kullanmaya çalıştılar. Halkalı’daki gümrük işlemlerini tamamlayan trenimiz, uğradığı her durakta konum atarak 12 gün sonra Çin’e ulaştı. Böylece ülkemizin dış ticaretini ve küresel ticaretteki konumunu güçlendirecek çok önemli bir adım daha başarıyla atılmış oldu. Bu, kendini vatana ait hisseden, kendini bu milletin bir parçası olarak gören herkesin sevinçle karşılaması gereken bir olaydır. Türkiye’nin kıtalar arası ticarette ana kavşaklardan biri olması, 83 milyonun tamamına fayda sağlayacak büyük bir başarıdır. Böylesi önemli bir başarı karşısında üzüntüsünü gizleme gereği dahi duymayan zihniyetin bu ülkeyle gönül bağı kopmuş demektir. Aynı çarpık anlayışın özellikle yansımalarını sınır ötesi harekâtlarımızla terörle mücadele operasyonlarımıza, ekonomimize yönelik saldırılardan uğradığımız siyasi haksızlıklara kadar her konuda rastlamak mümkündür. Hamdolsun, milletimiz tüm bunları görüyor ve herkesi hak ettiği konuma oturtuyor. Değerli vatandaşlarım; biz Türkiye için çalışmaya, üretmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. İşte dün Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2021 bütçemiz kabul edildi. Ve bu vesileyle, Komisyondan Genel Kurula kadar her aşamasında bütçeye katkı veren tüm milletvekillerine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HAYIRLI OLSUN

Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Cumhur İttifakı olarak sergilediğimiz güçlü dayanışmayla başta Sayın Bahçeli olmak üzere ülkemiz ve milletimize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz bütçe sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağladık. Ve bu vesileyle tekrar ediyorum, attığımız bu adımla adı millet olan, aslında zillet durumuna düşmüş, PKK terör örgütüyle iç içe olanlara da sesleniyorum, şunu iyi bilin: 2023 Cumhur İttifakının yeni bir zafer yılı olacaktır. İnşallah milletimize verdiğimiz her sözü tutarak 2023’e alnımızın akıyla ulaşacağız. Bu arada malum Gaziantep’te maalesef özel sektöre ait bir hastanede bir tüp patlaması sonucunda 9 can kaybımız oldu. Allah’tan bu vatandaşlarıma, bu kardeşlerime rahmet diliyorum, tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim bizleri bu tür felaketlerden muhafaza etsin diyorum Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin TEM İzmit-1 Kavşağı-Akyazı arasındaki kısmının hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Bakanım, bakanlarım, herkesi tebrik ediyorum. Yüklenici firmaları kutluyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 19 47
2. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 19 37
3. TURGUTLUSPOR 19 36
4. SAKARYASPOR A.Ş. 19 35
5. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 19 33
6. PAZARSPOR 19 33
7. KIRKLARELİSPOR 19 30
8. BODRUMSPOR A.Ş. 19 29
9. SERİK BELEDİYESPOR 19 29
10. TARSUS İDMAN YURDU 19 27
11. SİVAS BELEDİYE SPOR 19 26
12. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 19 26
13. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 19 24
14. PENDİKSPOR 19 20
15. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 19 19
16. GMG KASTAMONUSPOR 19 19
17. MAMAK FK 19 19
18. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 19 18
19. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 19 14
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 19 -1
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12