Dünyanın En Yaşlı Gazisinin Hikayesi Ayakta Alkışlandı!!!

Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen üç farklı etkinlikte, Çanakkale ruhu tekrar yaşatıldı

Dünyanın En Yaşlı Gazisinin Hikayesi Ayakta Alkışlandı!!!
banner3

Serdivan Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü münasebetiyle Perşembe gecesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın açılış bölümünde, Cihangir Kara’nın okuduğu İstiklal Marşı, salonu dolduran vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Programın devamında Gurup Yakamoz’un seslendirdiği en güzel Çanakkale Türkülerine kongre merkezini dolduran misafirler de eşlik etti. Türkü aralarında Çanakkale hikayelerinin de paylaşıldığı programda, Mehmetçiklerimizin tarihe not olarak düşülen kahramanlıkları anlatıldı.

Gurup Yakamoz Konseri’nin ardından Sırf Tiyatro Gurubu’nun sahnelediği “Bir Hilal Uğruna Ya Rab” adlı tiyatro oyununda ise Çanakkale cephelerinde yaşananların yanı sıra, şehit olan Mehmetçiklerimiz ve onları cepheye gönderen sevenlerinin ve kahraman annelerin hikayeleri sahnelendi.

İngilizlere Verdiği Cevap Duygulandırdı...

Oyunda 1912'de Balkan, 1915'te Çanakkale ve 1922'de Kurtuluş Savaşı'na katılarak Conkbayırı'nda gazi olan, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde gösterdiği kahramanlıkla İstiklal Madalyası'na layık görülen ve 1994 yılında 110 yaşındayken vefat eden Dünyanın en Yaşlı Gazisi “Hüseyin Kaçmaz'ın” 1991'de ilk Türk Gazisi unvanıyla katıldığı Londra'daki Anzak törenlerinde İngilizlere verdiği cevabın sahnelendiği bölüm ise salondaki tüm misafirleri duygulandırdı.

Gazi Hüseyin Kaçmaz’ın sahnelenen hikayesi ise şöyle; Çanakkale'de çarpıştığı İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelandalı gazilerle birlikte Londra’daki tören geçişinde diğer gaziler gibi tekerlekli sandalyeye binmeyi kabul etmeyip, ‘Ben Atatürk askeriyim, yürürüm' diyerek, 100 metrelik bayırı 107 yaşında yürüyüp geçen ve oğlunun “Baba, 'Ne oldu sana?' diye sorduğunda ise kendisine 'Oğul, Çanakkale'de şehit olan arkadaşlarım gözümün önüne geldi ve yürüdüm. Bir yüz metre daha olsa onu da yürürdüm'  demiş ve törendeki tüm yabancılara anlamlı bir mesaj vermiştir.

Program sonunda katılımcılara, Serdivan Belediyesi Kültür Yayınları arasında yerini alan ‘Çanakkale Savaşları Tarihi’ kitabı hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER