CUMA GÜNÜ DİKKAT! KİMYASAL YAĞACAK

Dün Tuzla’da yanan kimya fabrikasının ardından uzmanlar Cuma günü yağışla birlikte kimyasal yağacak uyarısında bulundu. Uyarı yapılan iller arasında Sakarya da bulunuyor. 

CUMA GÜNÜ DİKKAT! KİMYASAL YAĞACAK
banner3

İstanbul Tuzla’da yanan kimya fabrikasıyla alakalı yerel ve ulusal basında çıkan uyarı haberlerine birde mesajlar eklendi. Sosyal medya da ve cep telefonlarına gönderilen mesajlar vatandaşı tedirgin ediyor. Çocuklarını okula gönderecek veliler, çalışanlar yetkililerden bir açıklama bekliyor.


Meteoroloji uzmanları rüzgar ve yağışla birlikte kimyasal tozların İzmit, Sakarya’da etkili olacağı uyarısında bulunurken, şehri yönetenler ses çıkmadı. Meteoroloji uzmanlarının yaptığı uyarının haber bültenlerinde yer almasının ardından bazı kurumlar çalışanlarının cep telefonlarına “Değerli çalışma arkadaşlarımız, Tuzla Orhanlı Organize Sanayi Bölgesi’nde dün bir yangın çıkmıştır. Söndürme çalışmaları tamamlanan yangının kimyasal fabrikasında meydana gelmesinden dolayı çevreye zehirli nitelikte gazlar yaydığı ve dumanların başta İzmit bölgesi olmak üzere Sakarya’ya doğru yayıldığı haberlerde belirtilmektedir. Özellikle bu bölgelerde yaşayan çalışanlarımızın açık alanlarda çok fazla bulunmamaları ve Cuma günü yağması beklenen yağmurda kaçınmaları tavsiye edilir. Farklı bir gelişme ya da bilgi olması durumunda sizlerle paylaşılacaktır. Saygılarımızla”


Çocuklarını okula gönderecek veya işe gidecek vatandaşlar Sakarya Valiliğinden açıklama bekliyor.
 
Tuzla’da ki yangın sonrası Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Görevlisi’nin haber merkezlerine yaptığı açıklama şöyle;

“İNSAN SAĞLIĞINA SON DERECE ZARARLI"
Tuzla'da meydana gelen yangın ve patlama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Toros, “Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda asla 'duman altı' dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede, insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor." dedi.

“BAŞTA SOLUNUM SİSTEMİ OLMAK ÜZERE, KALP DAMAR, BEYNE KADAR VARAN HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİYOR"
Toros, “Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salınıyor. Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kalp damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

“CUMA GÜNKÜ YAĞMURA DİKKAT"
Hüseyin Toros, “Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yeryüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda, o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER