CHP'de 8 Mart Şöleni

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe teşkilatı 8 mart kadınlar gününde partilileri ile birlikte CHP ilçe teşkilatında toplandılar.

CHP'de 8 Mart Şöleni
banner3

Cumhuriyet Halk Partisi  Karasu İlçe teşkilatı 8 mart kadınlar gününde partilileri ile birlikte CHP ilçe teşkilatında toplandılar. Karasu Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Nurhan Aydın “Kadınların sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda çok daha fazla söz sahibi olmalarının, görev almalarının  sadece kadınlar için değil, toplumun tamamı için çok önemlidir. Toplumlarda ilk öğretmenler kadınlardır. Aile kavramıyla beraber Kadının önemi ve sorumluluğu artmış. Gelecek nesillerin sağlıklı bir şekilde yetişmesi, toplumla uyum içinde olması ve ülkesine yararlı bir birey olma yolunda atılan ilk adımlarda, öğrenilen ilk bilgiler hep kadınlarımız sayesinde olmuştur”dedi.  


Projeleri gerçekleştirmek için çalışacağız
Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili A. Adayı Hüseyin Avni Şahin CHP Karasu İlçe teşkilatının organize ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında programa katılan bayanlara Karanfil Takdim etti. Bayanların sorunlarını dinleyen  Şahin konuşmasında ” Tarihsel ve geleneksel olarak Türk toplumunda çok önemli bir yeri olan kadınlarımız Ulu Önder Atatürk ün kurduğu Çağdaş Cumhuriyetin kurulmasıyla elde ettikleri hakları, her türlü zorluğa rağmen her alanda üstün başarılar göstererek kullanmışlardır. Toplumun temeli aile, ailenin temeli de kadındır. Kadın toplumun en özverili, çalışkan ve üretken bireyidir.Hayatin her alanında gücünü hissettiğimiz kadınlarımızın aile, sosyal ve kültürel yaşamda daha etkin olmalarını sağlayacak projeleri gerçekleştirmek için çalışacağız.. diyerek Şahin sözlerine “8 Mart 1857 yılında ABD nin Newyork kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlaması ve çok sayıda kadının çıkan arbadede hayatını kaybetmesiyle Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kabul edildi. Tüm dünyada kutlanan bu önemli günde sözlerime Milli Mücadeleden örnek Türk kadınlarından bahsederek başlamak istiyorum; NENE HATUN 1877-1878 yılları arasında sopayla, taşla, kazma, kürekle cesurca savaştı. American Generali Ridway bu yüce insanın elini öptü. ŞERIFE BACI 1921 Yılında Kastamonu'ya gitmesi gereken cephanelikleri üzerindeki kazağı çıkararak kardan korudu ve donarak öldü henüz 21 yaşındaydı. FATMA SEHER ERDEN 1919 da Miliste Mehmetçikle destan yazdı.Emekli maaşını Kızılaya bağışladı. HALİME ÇAVUŞ Uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi.

Kurtuluş Savaşına giderken erkek kılığına girdi,Türk askerinin arasına katıldı.  GORDESLİ MAKBULE HANIM 1922 de Sungurlu hududu üzerinde bulunan Yayladağı elinde silah en ön safta başından vuruldugunda 20 yaşındaydı. Tarihte Türk Kadınının vatan uğruna yaptığı mücadele anlatmak ve yazmakla bitmez. 18 Mayıs 1919 da bir hatun; "Kim demiş bir kadın küçük şeydir.Bir kadın belki en büyük şeydir."diyerek Türk kadınının mücadeleye hazır olduğunu haykırdı. Ne mutlu bize ki böyle anaların torunlarıyız. Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadın çoğu zaman değil her zaman gözün nurudur. Kadın haklarını savunmak, korumak benim boynumun borcu olsun ... Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk'ün ayaklarına kapanmak isteyen Adile Çavuşu elinden tutup söylediği sözlerle noktalamak istiyorum; "KAHRAMAN TÜRK KADINI, SEN YERLERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL OMUZLAR ÜZERİNDE YÜKSELMEYE LAYIKSIN " 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun”dedi.. AYŞENUR ELMACI

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER