Barolar'dan Ortak Basın Açıklaması

Ege ve Marmara Baroları, ortak basın açıklaması yaparak, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden ve bu hain saldırıyı tezgahlayanlar ile, istihbarat zafiyetinin sorumlularının tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını istedi. Bunun bir Devlet sorumluluğu olduğu hatırlatılan açıklamada ayrıca, avukatların günah keçisi ilan edildiği ve kasıtlı bir algı operasyonu başlatıldığı öne sürüldü.

Barolar'dan Ortak Basın Açıklaması
banner3

Sakarya Barosu’nun da imzası bulunan ortak açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Baro Başkanı Av. Ümit Kocasakal’a cevap verirken avukatların hedef gösterildiği ve bunun tesadüfi olmadığı öne sürüldü.

Başlatılan yargı operasyonu ile avukatların ve Baroların itibarsızlaştırılmak istendiği iddia edilen açıklamada son olarak, Kocasakal’a yapılan sözlü saldırı kınandı, ayrıca “Tehdit ve Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz” ifadesi kullanıldı.

SAKARYA, AYDIN, BURSA, ÇANAKKALE, DENİZLİ, KOCAELİ, MUĞLA ve YALOVA Baroları tarafından yapılan ortak açıklama aynen şöyle:

“SALDIRIYI TEZGAHLAYANLARI YARGI ÖNÜNE ÇIKARMAK DEVLET SORUMLULUĞU”

Bilindiği üzere, elim bir terör saldırısı sonucunda meslektaşımız Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı kaybettik. Savcımızın yaşamını yitirdiği bu hain saldırıyı tezgahlayanları, olayda yaşanan istihbarat zaafiyetininin sorumlularını tespit ederek açıklamak ve yargı önüne çıkarmak devlet olmanın gereği ve devlet adamı olmanın sorumluluğudur.

“AVUKATLAR GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLEREK, TOPLUM ÖNÜNE ATILIYOR”

Ancak; sorumluluğunun ve görevinin gereğini yerine getirmesi gerekenlerin, bunun yerine sorumluluğu üzerlerinden atmaya çalışarak, yaşanan olayın hiçbir yerinde bulunmayan avukatları olayın içine sokma ve günah keçisi ilan ederek toplumun önüne atma çabası içine girdiklerini görmekteyiz.

“KASITLI BİR ALGI OPERASYONU BAŞLATILMIŞTIR”

Etik değerlerden nasibini almamış bir kısım medya kuruluşu ve mensuplarını da yanlarına alarak, bu vahim olayı avukatlara ve savunmaya saldırmak için bahane gibi gösterip, kasıtlı bir algı operasyonu başlatılmıştır.   

Daha cenazemizi defnedemeden, sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile başlayan bu vahim algı operasyonu, son iki günde Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan gelen yeni açıklamalarla artarak devam etmiştir. Açıklamaların içerikleri olayın gerçeklerinden uzak ve tamamen avukatlık mesleği ve savunmayı hedef alır mahiyettedir. Bununla hedeflenen yalnızca avukatlar değil, avukatların savunduğu, esasen halka ait olan kutsal savunma hakkıdır.

“HEDEF GÖSTERMELER TESADÜFİ DEĞİL”

Sayın Cumhurbaşkanı “Adliye saraylarına giren tüm insanlar, avukatlar da dahil hepsi aranmalıdır. Çok açık söylüyorum evet herkes aranacak, aranmalıdır. Sen avukat mısın, dürüst müsün, tamam niye aranmaktan çekiniyorsun? X-rayden geç, iş olsun bitsin.” şeklinde olup, Başbakanın açıklamalarında ise tek çözüm “avukatların aranması” olarak vurgulanmıştır. Açıklamaların tamamında Avukatlık mesleğinin özüne dokunacak beyanlarda bulunulmuştur.

Bu açıklamalar ve hedef göstermeler tesadüfi değildir. Rahatsızlık duyulan konu, kurulmaya çalışılan “yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümüne”, kuvvetler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırma teşebbüslerine, temel hak ve özgürlüklere yönelik saldırılara karşı Avukatların ve Baroların yüksek sesle verdiği tepki ile onurlu ve dik duruşlarıdır.

“YARGI ÜZERİNDEKİ BASKI, AVUKAT VE BAROLARA AĞIR SORUMLULUK GETİRDİ”

Ülkemizde yürütmenin yargı üzerindeki baskısı ve tasarrufları Avukatlara ve Barolara ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Görevlerinin gereğini yerine getirerek son derece dik bir duruş sergileyen, birlik-beraberlik içinde hareket eden Barolar ve Avukatlar bu nedenle olağan hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır. Avukatlara ve Barolara yönelen bu saldırı ve algı operasyonunun sebebi tam olarak ve açıkça budur.

“ALGI OPERASYONU İLE, BARO VE AVUKATLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR”

Meselenin avukatların aranması ya da x ray cihazından geçerek adliyelere girmesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Avukatın üzerinin aranması işin bahanesi olup, yok edilmek istenenin Avukatın temsil ettiği değerler olduğu bilinmelidir. Bu algı operasyonun amacı, vatandaşlarımızı Avukat güvencesinden mahrum bırakmak, avukatları ve baroları da itibarsızlaştırmaktır.

Tarafsız kalması gereken Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konumunu yitirerek, bir meslek grubuna ve Barolara karşı takındığı tutum Anayasal konumu ile bağdaşmamaktadır. Sorumluluk sahiplerinin yapması gereken; üzerlerine vazife olmayan “avukatları itibarsızlaştırma çabası” yerine, hiçbir zaman bu kadar itibarsızlaşmamış ve güven yitirmemiş olan “Türk yargısının itibarını yeniden sağlamaya çalışmak” olmalıdır.

“ZAAFİYETİN SORUMLUSU DEĞİL, MAĞDURUYUZ”

Dün Milano Adliyesi'nde bir vatandaş, bir avukatı ve bir hakimi silahla vurmuştur. Ne İtalya Devlet Başkanının, ne de Başbakanının aklından avukatları suçlamak ve olayı avukatların aranmasına bağlamak geçmemiştir. Bu arada Konya'da bir vatandaş da Adliye içerisinde kayınpederini “cüzdanının içerisine saklayarak adliyeye soktuğu belirtilen” bıçakla yaralamıştır. Avukatlar, adliyelerde ilk kez yaşanmayan bu güvenlik zaafiyetinin asla sorumlusu değil, ancak defalarca ve en çok mağduru olan kişilerdir.

“KINIYORUZ”

Sayın Başbakanın dün televizyonda iddia ettiği gibi tek yol ARAMAK falan değil, tek yol ANLAMAKtır. Sayın Cumhurbaşkanının hedef tahtasına oturtmaya çalıştığı İstanbul Baro Başkanı Sayın Av. Ümit Kocasakal, çağrılması üzerine, risk alarak, kaçınmayarak üstlendiği İNSANLIK GÖREVİni yerine getirdi diye İNSANLIK DIŞI iftiralara ma'ruz kalmaktadır. Av.Ümit Kocasakal'a yapılan her saldırı savunmaya ve tüm avukatlara yapılmaktadır. Açıklamaları kınıyor ve herkesi sorumlu davranmaya, günah keçisi aramak yerine tezgahın faillerini bulmaya, Yargı’dan ve özellikle savunmadan ellerini çekerek asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.

“TEHDİT VE BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

ARAMA hevesinde olanların ANLAMASI için belirtiriz ki; Fahri bir ünvanla giyilmesi mümkün olmayan, ancak hak edenlerin giyebileceği, altında sadece emek, mücadele, bilgi, adalet anlayışı, onur, edilen yemine sadakat bulunan cübbeleri ile savunmayı temsil eden avukatların ve baroların her zamanki gibi dimdik ayakta olduğunu; hiçbir gücü ve kişiyi efendi kabul etmediklerini ve bundan sonra da etmeyeceklerini, hiçbir tehdit ve baskıya boyun eğmeyeceklerini bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER