banner10

banner11

AVM Havalandırmalarından Virüs Bulaşır Mı?

MedyaRota Editörü gündemi meşgul eden AVM’lerin havalandırma sistemlerine yönelik konuları Makina Mühendisi Aysel Ata’ya sordu. İşte o röportaj…

GÜNDEM 12.05.2020, 00:37 Feyza Nur Demirbaş
AVM Havalandırmalarından Virüs Bulaşır Mı?

Türkiye’nin koronavirüs sürecinde almış olduğu tedbirlerden biri de AVM’lerin geçici olarak kapatılmasıydı. 20 Mart tarihinde kapatılmaya başlanan AVM’ler koronavirüs tablosunun olumlu şekilde ilerlemesi ile normalleşecek ilk sektör arasında yerini aldı. Yeni normalin iki sektöründen biri olan alışveriş merkezleri 11 Mayıs itibari ile açılmaya başlandı.

Ülkenin dört bir yanında açılmaya başlanan AVM’lerde oluşan kuyruklar dikkat çekerken, Sakarya bu konuda başarılı bir görünüm verdi.

HAVALANDIRMA DETAYI GÜNDEMDEYDİ

AVM’lere ilişkin gündemdeki bir diğer konu ise havalandırma sistemlerinin çalışma prensibiydi. Bu sürecin koronavirüsü yayabileceği bilgisi sosyal medyada dolaşırken, konuya ilişkin Twitter’da da bir çok kiş yorum yaptı.

MedyaRota Editörü konuyu uzmanına sorarak, okuyucusu için en doğru bilgiye ulaştı. Makel Tesisat Taahhüt Mühendislik A.Ş.’de çalışan Makina Yüksek Mühendisi Aysel Ata, AVM’lere ilişkin tüm süreci MedyaRota’ya anlattı.

%100 TEMİZ HAVA İLE ÇALIŞTIRILMAZLAR

Mühendis Ata, gündemi meşgul eden AVM havalandırmalarına ilişkin süreci,

“AVM gibi kapalı mekanların ısıtma soğutma sistemleri havalandırma yolu ile olur. Bu sistemler de enerji tasarrufu sağlaması açısından hiçbir zaman %100 taze hava ile çalıştırılmıyor. Yani klima santralleri, içerideki havayı sirküle ettiriyor, dışarıdan çok az taze hava alıyorlar.” cümleleri ile anlattı.

ALINACAK TEDBİRLER BELLİ

Konuya ilişkin alınacak tedbirlerin bulunduğunu belirten Makina Mühendisi Aysel Ata,

“Bu konuda alınması gereken tedbirler, cihazların bakımlarının yapılması ve hava filtrelerinin değiştirilmesi olabilir. Bunların yapılması gerekiyor ama bir de öyle bir detay var ki büyük resmi görmemizi engelleyebilir.” Dedi.

VİRÜS HAVALANDIRMA YOLU İLE NASIL GEÇER?

Virüsün AVM’lerdeki havalandırma yolu ile bulaşma sürecini anlatan Ata,

“Örneğin, AVM gibi kapalı bir ortamda koronavirüs bulaşmış bir insan bulunuyor olsun, bu konuşma ile öksürme ile ve hapşırma ile bu virüsleri ortama çok kolay şekilde yayabiliyor. Biz havalandırma sistemi ile havayı hareket ettiriyoruz. Yani havayı bir yerden bir yere taşıyoruz. Yani sistemdeki hava hareket ettiği için ortamdaki virüsler de bu havanın içerisinde hareket edeceklerinden ve havanın bir noktadan diğer noktaya taşınması anında oluşacak “süpürme alanında” tehlikeye girerler. Süpürme alanı taşınma esnasında oluşan duruma denir. Bu havaya maruz kalan herkes virüse ilişkin risk altında olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

MECBUR KALMADIKÇA GİTMEYİN

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda AVM’lere gitmenin tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizen mühendis,

“Bana göre bu cebri havalandırma yapılan yerlere çok mecbur kalmadıkça gitmemek gerekiyor. “ dedi.

PROJE BAZLI ÇÖZÜM ÜRETMEK GEREK

Aysel Ata, son olarak bu durumun proje bazlı çözümler ile masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. Ata,

“Kısaca virüsün kapalı bir mekanda hareketli havanın içerisinde sörf yapmasını engellemek için, cebri havalandırma sistemlerini çalıştırmamak gerekiyor. Ortama taze hava temini için proje bazlı çözümler üretmek gerekiyor.” Dedi.

Yorumlar (0)
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P