banner10

banner11

Altuğ “2021’de Üyelerimizin Refahı İçin Çalışmayı Süredüreceğiz”

Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleşti.

GÜNDEM 04.01.2021, 10:07
Altuğ “2021’de Üyelerimizin Refahı İçin Çalışmayı Süredüreceğiz”
banner51

Gündem maddelerinin müzakere edildiği toplantıda 2021 SATSO İş Planı Meclis Üyeleri tarafından onaylandı. Konuyla ilgili konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; "2021 yılını 'üyelerimizle iletişim yılı' olarak belirledik. Geçirdiğimiz bu zorlu 2020 yılında üyelelerimizin sesi olduk. 2021 yılında da iletişimi en üst seviyede tutarak SATSO üyelerinin refahı için çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Toplantının Yönetim Kurulunun Aylık Faaliyetlerinin Değerlendirmesi bölümünde söz alan;

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu;

“Yönetim Kurulunun sağlık personeline yaptığı yardımlar için üyelerimiz adına teşekkür ediyor ve gurur duyuyoruz. Şirket katılımlarında yüzde 17artış olması bu pandemi döneminde bile Sakarya ekonomisinin hareketli olduğunu gösteriyor. Ticareti hareketlendiren, hayat kazandıran ve istihdamını artıran iş dünyamıza teşekkür ediyoruz. Kiracı olan esnafımızın çok zor durumda olduğunu duyuyoruz. Mal sahipleri ile bire bir görüşülerek bu kiranın destek amacıyla düşürülmesi adına somut çalışma yapılması çok önem arz ediyor. Kentsel dönüşüm ile ilgili şehrimiz halkını bilinçlendirmek gerekiyor. Yıllar önce olan depremin sıkıntıları bu kadar yıl geçmesine rağmen hala daha devam ediyor. Kentsel dönüşümde maalesef geride kaldık. Sakarya en çok konut satılan 4. şehir oldu ve bu bir hareketlilik, dönüşüm uygulaması olduğunu gösteriyor ve mutluluk veriyor” dedi.

33. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu;

“Şehrimiz çok hızlı değişiyor ve çok ciddi sanayi dinamikleri ile öne çıkıyor. OSB sayılarımız ve beraberinde içerikleri ile şehrimizdeki yatırımcılar sürekli arttı. Yönetimimizin Doku Kültürü Laboratuvarı gibi iştirakleri ile şehrimize yeni soluk katacaktır. Yönetimimizin Odamızda göreve geldiği süreçten itibaren yaptığı faaliyetler için teşekkür ediyoruz. Tek Durak Ofis projesi şehrimize ve Odamıza yakışan bir çalışma olacağına inanıyorum. Bu şehrin ileriye gitmesi için hep beraber çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi bölümünde söz alan;

5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Muhammet Alican Sak;

“SATSO’nun üyelerine verdiği online eğitimler konusunda teşekkür ediyorum. Hizmet sektörü çok zor günler geçiriyorlar. Pandemi öncesinde de devam eden sıkıntılar pandemi ile zirve yapmış oldu. Geçtiğimiz yaz döneminde sektörümüz yüzde 25 kapasite ile çalıştı. Kafe ve restoran sahipleri dükkanlarını hizmete sokmak istiyorlar. HES kodu uygulaması ile giriş ve diğer önlemlerin de titizlikle alınarak faaliyetlerini devam ettirmeyi talep ediyorlar. Tedbirlerin açıklanmasıyla ilk kilit vurulan sektör olan hizmet sektörünü kapsayan bir finansman paketi talep ediyoruz. Kira desteklerinin yetersiz olduğunu ve kiracı ile dükkan sahipleri arasında bir çalışma yapılmasını istiyoruz. 5. Meslek Komitesi olarak 2021 yılı bütçemizi ihtiyacı olan sektörümüz için kullanmayı kararlaştırdık.” diye konuştu.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız;

“Asgari ücret belirlendi ancak işverene de işçiye de sorulmadı. Asgari ücretin az olduğunu işverenler olarak bizler de belirtiyoruz. Asgari ücretin işçiye getirisi 2825 TL, işverene maliyeti 4203 TL’dir. Devletimizin işverene de vergiler konusunda destek olması gerekiyor. Bu pandemi sürecinde 6 defa okullarımızı kapattık ve açtık. 1. sınıf 2. sınıf, 8 ve 12. sınıflar açılmalıdır. Yeni öğrenenlerin unutmaması ve sınav kaygısı yaşayanlar için okullar açılmalıdır. Okullarımız “Okulum Temiz” belgelerini aldılar. Pandemi döneminde hepimiz borçlandık. Bir yapılandırma çıktı ancak kimse ödeyecek durumda değil. 2020 yılında işverenler çok borçlandı ve kredilerin ertelenmesi için bir çalışma yok. Ertelemeler faiz artırımına tabi olmadan yapılmalıdır.” dedi.

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh;

“Plazma bağışı ile ilgili yapılan kampanya çok örnek bir davranış ve sadece hastalığı geçirenler değil, herkesin kan bağışına destek vermesi gerekiyor. Sektörlerin temel sıkıntısı ülkemizde ekonomik dengelerin bozulmuş olmasıdır. Temeli aynı olan sorunları var. Medikal ve sağlık sektörü de zor durumda. Ürünlerin döviz endeksli olması, devletten alacak sorununun çözülmüş olmaması, ruhsatlı yerler hariç yerlerde de ürünlerin satılıyor olması, küçük işletmelerin toplu alımlara iştirak edememesi ve distribütörlere bağımlı olması sorun yaratıyor. Türkiye gibi ülkelerin kendi ürünlerini üretmesi ve ihtiyaçlarını bağımlı olmadan kendi gidermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak;

“Sektörümüzde tüketici hakem heyetlerinin aleyhimize kararları devam ediyor. Çok küçük meblağlar için bile büyük yaptırımlar uygulanıyor. İthalattaki en büyük cari açığın ikinci sırasında cep telefonları var. Cep telefonu üretimine ağırlık vermemiz gerekiyor ve yakın zamanda bir Çinli telefon şirketi ülkemizde üretim tesisi açmaya karar verdi. Bunun gibi benzer yatırımların da geleceğini duyuyoruz ve Sakarya’nın bu yatırımlara ev sahibi olması için girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Pandemi tedbirlerinin ticaret erbabı üzerinde etkisi devam ederken hafta için kısıtlamalarının saatlerinde değişiklik yapılması ve saatlerin artırılması gerekiyor. Hem işgücü hem de vatandaşın talep ettiği hizmet kaybı yaşanıyor.  Ayrıca; Sakarya, Türk Telekom’un altyapı yatırımı yapacağı ilk 10 il arasında yerini aldı. Şehrimizin bilişim altyapısı konusunda ileriye gidecektir. ” dedi.

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu;

“ Yapı ruhsatı alma konusunda bir ilçe belediyemiz ile ilgili problemler yaşıyoruz. 6630 sayılı kanun kapsamında, köy yerleşik alanı içerisinde projelerin planlanması konusunda harçların alınmaması, altyapının projeyi yürüten firma tarafından yapılması gerektiği belirtiliyor. Bizler bütün görevlerimizi yerine getirmemize rağmen maalesef ruhsatı alamıyoruz. Projelerimiz onaylanmıyor. Ek olarak; halı saha işletmeleri ile ilgili de çeşitli çağrılar alıyoruz. Bugün ülkemizde ligler oynanıyor ve halı sahalar da açılmalıdır. Bu sektöre yatırım yapanlar büyük sıkıntılar çekiyorlar.” ifadelerini kullandı.

1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik;

“Şehrimiz arazilerinin çok parçalı olması nedeniyle bir toplulaştırma kararı alındı. Ülkemizin diğer başka illerinde bu uygulamalar verimli bir şekilde yapıldı. Sakarya’da maalesef bu proje sahiplenilmedi ve ilerleme kaydedilmedi. İlimizi temsil edenlerin bu konu üzerinde durması gerekiyor. Fındık, mısır gibi tarım ürünlerinin şehrimize ne kadar katkı sunduğunu görüyoruz. Tarımı görmezden gelemeyiz.” diye konuştu.

33. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu;

“Krediye ulaşmak, ciro düşüşleri, enflasyon, döviz artışı gibi sıkıntılar sektörümüzü çok hızlı etkiliyor. Şehrimiz büyüyor, OSB sayılarımız artıyor fakat üyelerimizden gelen görüşlerde Gebze bölgesi ile şehrimiz arasında kira oranları neredeyse aynı seyrettiği belirtiliyor. Gebze’deki büyük iş potansiyeli henüz şehrimizde yok ve ayrıca da imalathane bulmak da çok zorlaşıyor. Konya Sanayisinden örnek verecek olursak ciddi bir büyüme kaydedildi. Şehirde imarları eksiksiz tamamlanmış sanayi siteleri oluşturulmuş ve çok başarılı olmuştur. İmalathane veya işyeri inşaatı konusunda belediyelerimiz müteahhitlerimiz ile imar konusunda anlaşması gerekiyor. Şehrimizdeki nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi ve Meslek Liselerine daha da ağırlık verilip üretimi hızlandırmak gerekiyor. Üretimin temel ihtiyaçlarının en başında nitelikli eleman geliyor. Üyelerimizin de nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün daha da kendini gösteriyor.” dedi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık;

“Sektörümüz adına Odamız iyi çalışmalar gerçekleştirdi. Ülkemizde ilk defa şehrimizde olan çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğimizi umuyoruz. Pandemi sürecinde her sektör için bilişimin ve teknolojinin önemi ile ihtiyacı daha da arttı. Sakarya bu alanda öncü illerden biri olacak kapasitede bir ildir. SATSO’da bunu başaracak ve başı çekecek bir kuruluştur. Yazılımın öneminden bahsediyoruz ancak bu yazılımları uygulayacak teknolojik ürünlerin de şehrimizde üretimine yatırım konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Teknokent bünyesinde olmayan firmalara da ciddi destekler verilmesi gerekiyor. Sadece belirli sınırlar içerisinde yazılım tasarlayan firmaların desteklenmesi yanlış bir uygulama ve kendi bünyesinde yazılım üreten firmalarında desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

Toplantının Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan;

SATSO Yönetim Kurulu Eski Başkanı Fethi Sarıoğlu;

“SATSO yerinde durmuyor ve sürekli çalışıyor. Birçok projeler üreterek, akıl birliğinde öncü olarak şehrimize hizmet etmeyi sorumluluk bilen bir SATSO var. 1975 yılında 1.OSB projesine başladık 1993 yılında bitirdik. Sakarya çok zor yollardan geçerek bir üretim şehri oldu. 1995 yılında hastanenin temelini attık ve ancak 2005 yılında açabildik. Sakarya’da maalesef işler hızlı gidemiyordu. SATSO’nun hızlı ve sonuca götüren çalışmaları için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız;

“Esnafın işleri bozuldu. Büyükşehir belediyemiz ve yerel belediyelerimiz sosyal yardımlarda kullandıkları ürünleri yerel esnaflardan alabilirler. Ülkemiz bir kuraklık yaşıyor ve bizim gölümüz var diyemeyiz. Halkımız bilinçlendirilmelidir. Su kaynaklarımızı, derelerimizi ıslah etmeliyiz.” diye konuştu

16. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Oktay Topçu;

”İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde bile şehir için durmadan çalışan bir SATSO var. 100. yılımızı üç sene önce kutlamıştık ve Ekonomi Dergimizin de 100. Sayısından dolayı gurur duyduk” dedi. Meclis Üyesi Oktay Topçu ayrıca, Sakarya Ekonomi Dergisi’nin son sayısında yapılan kurgusal eksiklik ile ilgili eleştiride bulunarak söz konuşu durum tespiti üzerinden yapılan hatanın sorgulanması gerektiğini ifade etti.

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu;

“İlacımızın içerisine umudu da katmak başkaları yerine kendimizi sürekli geçmek lazım. Çok bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu yıl yapılan YKS sınavında 553 bin öğrencimiz fen bilgisinden, 339 bin öğrencimiz ise matematikten maalesef net çıkaramadı. Eğitimin alt basamağı çöktüğünde üst kademelere de sıçrıyor ve bunu görmezden gelemeyiz. Bu topraklara çalışarak hizmet etmeliyiz ve kendimizi böyle tamamlamalıyız. Testimiz pozitif çıkmıyor ancak hiçbir şeyden tat alamıyoruz.” dedi.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu;

“Odamız bünyesinde Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan İş Makineleri Operatörlüğü Dalı için sorumluluğumuzu, görevimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Okulumuz da ciddi anlamda bu bölüm için çalışıyor. Bölümümüzün ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz ve Odamızın 2021 yılı bütçesi ile söz konusu hidrolik, pnömatik sistemlerin giderileceğini umuyoruz.” dedi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak;

“Kadın cinayetleri maalesef toplumu çok kötü etkiliyor ve okullarımızda din dersinin yanında toplumsal ahlak dersi de verilmelidir. Sektörlerinin sorunları için burada söz alan ve konuşan tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sektörümüzün sorunlarına hemen çözüm arayan yönetimimize teşekkür ediyoruz.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mustafa Yıldırım;

“2021 yılının sağlık, bereket, huzur getirmesini temenni ediyorum. Aynı zamanda Yayın Kurulu olarak Ekonomi Dergimizin 100. gurur sayısı dahil olmak üzere tüm sayılarında emek vermeye ve Odamızın bu önemli yayın organının üyelerle buluşması için çalışıyoruz.” Diyerek söz konusu eksiklikten dolayı özürlerini iletti.

33. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Şenol Çalışkan;

“Pandemi döneminde iş dünyası çok sıkıntıya düştü. Sosyal bir dayanışma örneği olarak Odamız bünyesinde ihtiyacı olan ailelere paket servis desteği yapılarak hem ailelere hem de hizmet sektöründeki esnafımıza destek olabiliriz.” dedi.

Yorumlar (0)
17°
kapalı
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30