AKÇAY BARAJI SU ALMA SEVİYESİNE ULAŞTI

Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ tarafından hayata geçirilen ve en önemli projelerden birisi olan Akçay Barajı’nın minimum su alma seviyesine geldiği öğrenildi.

AKÇAY BARAJI SU ALMA SEVİYESİNE ULAŞTI
banner3

SU TUTULMAYA BAŞLANMIŞTI

22 Kasım 2019’da düzenlenen törenle Akçay Barajında su tutulmaya başlanmıştı. Şuan barajda yağışların etkisini göstermesiyle ve dağlardan gelen kar sularıyla, seviye ve hacmin hızlı bir şekilde arttığı vurgulandı. Konuyla ilgili konulan Başkan Yüce, “Şehrimize bu dev yatırımımızdan Haziran ayında su verme yönündeki planlarımız yolunda ilerliyor. Şu anda doğanın kalbinden tertemiz kar sularını topluyoruz” dedi.

MİNİMUM SEVİYEDE

Akçay Barajının minimum seviyede su alma seviyesine geldiğini söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bir yerel idare tarafından inşa edilen ilk baraj olan Akçay Barajı artık yavaş yavaş şehrimize katkı sunacak duruma geliyor. Yıllardır büyük titizlikle yürütülen çalışmalarla yükselen dev yapı şehrimizde yaşayan ve bu şehirden yolu geçen her bir canlıya fayda sağlamaya başlayacak. Baraj gölümüz minimum su alma seviyesine ulaşarak suyu alacağımız yapıya kadar yükseldi. Buraya kadar olan su seviyesi acil durumlar dışında hep aynı şekilde kalacak. Su alma yapısının üzerinde toplanan su ise aktif hacmi oluşturacak. Yani Akçay Baraj Gölü’nde bundan sonra tutulacak her bir damla su vatandaşlarımızın musluklarına ulaştıracağımız su olacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER