banner10

banner11

41 Kere Maşallah Denilecek, 41 Büyükşehir Yatırımı

Büyükşehir Belediyesi marifetiyle şehir genelinde yapılan yüzlerce projeyi görmezden gelerek eleştirmeye çalışan DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan’a 41 projeyle tokat gibi cevap.

GÜNDEM 10.04.2021, 15:28 Muhammet Fışkın
41 Kere Maşallah Denilecek, 41 Büyükşehir Yatırımı
banner51

DEVA Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını eleştireyim derken rezil oldu. Sakaryalının sorunlarına çare olan ve hayatı kolaylaştırma niteliğinde olan yüzlerce proje arasında yolu şaşıran İl Başkanı Erdoğan, “Büyükşehir’in anlamsız işleri var. Bal satıyor, süt satıyor” dedi. Mehmet Erdoğan’ın anlamsız çıkışına ise kamuoyundan tepki gecikmedi. Biz de kamuoyu ve özellikle DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan için Başkan Ekrem Yüce marifetiyle Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan, akıllarda kalan 41 projeyi sizler için derledik.

SAKARYA KÖPRÜLÜ KAVŞAK PROJESİ

“Şehrimizde SGK kavşağında, yıllardır yaşanan trafik sorununu artık çözüyoruz” sloganıyla yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı, Serdivan ve Erenler kesişim noktasında yapılan düzenleme ile üç ilçenin de ulaşımını rahatlattı. Köprülü kavşak 24 metre eninde, 33 metre açıklıkta olup 1.700 metre uzunluğunda istinat duvarları, kaldırım ve yağmur suyu hatları yer alacak. 9 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen temel atma töreni ile çalışmalar başladı. Hali hazırda hızlı bir şekilde devam ediyor. Proje kapsamında toplamda 10 bin m³ beton, 800 ton demir, 50 bin ton asfalt kullanılacak. Projenin maliyeti 30 milyon TL’dir.

GEYVE MEYDAN DÜZENLEMESİ

Maliyeti 8 milyon 746 bin TL olan Geyve Meydan Düzenlemesi Projesi ile Geyve ilçesinin merkezini ve bağlı sokaklarını, bölgenin dokusuna uygun yeniden düzenlendi

UNKAPANI MEYDAN DÜZENLEMESİ

1.500 m²’lik alanda gerçekleştirilecek olan ‘Unkapanı Meydanı Düzenlemesi ve Yeraltı Şadırvanı’ projesi ile meydan yeniden yapılandırılacak. Hâlihazırda bulunan Minibüs durakları da aynı bölgede yeni bir düzene kavuşacağı bilinirken projenin maliyeti 5.618.000 TL’dir.

İMAM HATİP OKULU

Sakarya’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Adapazarı İmam Hatip Lisesi yapılan proje ile 17 bin 500 m² arazide 48 derslikli İmam Hatip okulu yeniden inşa ediliyor. Proje 10 bin m² okul inşaat alanına ve 2 bin m² konferans salonuna sahip olup geleneksel mimari anlayışı ile modern derslik imkanlarıyla buluşuyor. Projenin yaklaşık maliyeti 10.000.000 TL’dir.

KARAMAN ENGELSİZ MİLLET BAHÇESİ

Yine Büyükşehir Belediyesi sayesinde bölgede ihtiyaç duyulan sosyal yaşam alanlarının arttırılması adına Türkiye’de örnek olabilecek bir proje hayata geçirildi. 6 Kasım günü açılan proje toplamda 19 bin m²’lik alan üzerine kuruldu. İçerisinde çocuk oyun alanları, engelsiz çocuk oyun alanları, basketbol sahası, şehir mobilyaları, yürüyüş ve koşu parkuru ve 64 araçlık otopark yer almakta. 270 m² kapalı ve 700 m² açık alana sahip kafeteryası bulunan projenin toplam maliyeti 4.000.000 TL’dir.

UYGULAMALI TARIM MERKEZİ

AR-GE UTÇEM gençlerin tarımsal üretime yönlendirilmesini ve çiftçilerimizin gerekli eğitimi aldıktan sonra tarımsal üretimde uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayarak katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinde öncü olacağız.” Mottosuyla yola çıkan Büyükşehir, Alancuma’da 480 dekar alanda kurulacak merkezde Tarım Meslek Lisesi, eğitim ve toplantı salonları, tarım müzesi, seyir kulesi, açık hava tiyatrosu, labirent alanı, deneme, demonstrasyon ve adaptasyon sahaları, köy meydanı 7 bölge köy evleri, binicilik eğitim alanı, tıbbi ve aromatik bitki bahçesi, meyve üretim bahçeleri, bal dolum tesisi, yöresel ve geleneksel tarım ürünleri üretim merkezleri bulunacak.

MELEN BOTANİK VADİSİ

Karasu, Kaynarca ve Kocaali sınırlarında yer alan Melen su isale hattı üzerinde bulunan vadi Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ile tıbbi ve aromatik bitki üretim alanına dönüştürüldü. 70 km’lik uzunluğa sahip 4 bin dönüm alan üzerinde 583 bin 423 Lavanta, 207 bin 205 adaçayı, 638 bin 613 biberiye, 302 bin 630 kekik, 5 bin 433 ıhlamur, 32 bin 535 akasya ve 45 bin 946 defne ile toplamda 1 milyon 815 bin 785 bitki dikildi. KAP 54 (54 Katılımcılı Arıcılık) kapsamındaki arıcılık faaliyetleriyle Sakarya’daki arı ve arı ürünlerinin üretiminde dünya standartları düzeyine çıkarılması hedefleniyor.

HENDEK İTFAİYE HİZMET BİNASI

Hendek Başpınar Mahallesinde 2 bin 600 m² alan üzerinde inşa edilen hizmet binası, içerisinde 8 araçlık garaj, idari odalar, spor odası, eğitim salonu, yatakhaneleri ve yemekhanesi olan kompleks bir yapı olacak. Kısa süre içerisinde tamamlanacak olan Hendek İtfaiye Hizmet Binası, 3.112.000 TL’lik maliyetiyle 91 mahalleye hizmet sunacak.

YAZLIK KÖPRÜSÜ

Sabahattin Zaim Bulvarı ile Süleyman Binek Caddesi arasında hayata geçirdiğimiz yeni bir bulvar ile Serdivan ve Yenikent bağlanacak. Yazlık Kavşağında zaman zaman oluşan trafik yoğunluğunu önleyecek, Serdivan Süleyman Binek Caddesi güzergahına inşa ettiğimiz yeni bölünmüş yol ile trafiği akıcı hale getirilecek. Proje maliyeti yaklaşık 20.000.000 TL’dir.

KENEVİR PROJESİ

Özel izinle ekimine başlanan ve endüstriyel değerinin büyük olduğu kenevir, dünyanın en ciddi oksijen kaynağı olması yanında başta tekstil, ilaç, kağıt, otomotiv ve petrol temelli ithalat harcamalarını azaltacak, ekonomik olarak ciddi kazançlar elde edilecek.

54 KATILIMLI ARICILIK

Bu proje ile arıcılıkla uğraşan 420 üreticiyi eğitim programına alındı. Arıcılara: arı zehri, polen, propolis, arı sütü, ana arı üretimi, suni oğul üretimi gibi konularda seminerler verildi. Bunun yanı sıra arıcılara: Kovan, çift katlı polen tuzaklı kovan, ana arı çiftleşme kutusu, arı kolonileri, buzdolapları, temizleme üretimi, kurutma fırınları, arı zehri toplama ünitesi ve güneş enerji üretimi gibi ürünler tedarik edildi.

BİSİKLET DOSTU ŞEHİR ( SAKBİS, UCI, BMX, BİSİKLET YOLLARI)

Dünyada 12 şehirde olan “Bisiklet Dostu Şehir” unvanını alan 13. şehir Sakarya oldu. Dünyanın en donanımlı parkurlarından biri olan Camili’de kurulan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi ile 2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonasına ev sahipliği yapıldı.

Bisiklet yolları 3 etaptan oluşmaktadır. 1. Etap Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden başlayarak Çark Deresi, Millet Bahçesi, Sakaryapark, Vagonpark gibi bölgelerden geçerek şehrin görsel zenginliklerinin tanıtılmasına katkı sağlayacaktır. 2. Etap ve 3. Etap bisiklet yolları, yapımı tamamlanmış 1. Etap ile entegre olacak şekilde Çark Deresi, Sapanca Gölü, Sapanca Bağdat Caddesi, Süs Bitkiciliği Festival Alanlarından geçerek İzmit sınırına kadar ulaşan proje 40 km uzunluğa sahiptir.

ASFALT ÇALIŞMALARI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve geldiği günden bugüne güncel olarak 800 bin tondan fazla asfalt serimi gerçekleştirdi. Asfalt yatırım maliyeti toplamda 200 milyon liradır.

CADDE VE SOKAK YENİLEMELERİ (LÜLECİ, HACIOĞLU, SUAT YALKIN, YAZLIK, BAĞLAR):

“Şehrimizin güzelleşmesi ve estetik bir görünüm kazanması için cadde ve sokakları yenileme çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Sloganıyla önemli noktalarda çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi Bu kapsamda;

Estetik bir görünüme kavuşan Lüleci Sokak’ın maliyeti toplam 1.000.000 TL’dir.

Hacıoğlu Mahallesi: Altyapı, kaldırım ve aydınlatma çalışmaları ile modern bir görünüme sahip olacak olan cadde 1.698.050 liraya mal oldu.

Geyve’nin en büyük mahallesi olan Alifuat Paşa Suat Yalkın Caddesinin toplam maliyeti 2 milyon liradır.

Erenlerin iki önemli caddesi olan Hal Caddesi ve Sanayi Caddesini bölünmüş yol ile birbirine bağlandı. 350 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip projede altyapı çalışmaları tamamlandı. Üstyapıda (kaldırım, aydınlatma, peyzaj) da gerekli yenileme işlemleri başladı.

Tepekum Mahallesinde bin 400 metre uzunluğundaki güzergahta ilk olarak yağmur suyu ve kanalizasyon altyapısını yenileyecek üst yapı çalışmalarıyla da asfalt ve kaldırımlar modern bir görünüme kavuşacak.

HAVASAK

HAVASAK ile Sakarya - İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında konforlu ve ekonomik yolcu taşımacılığı hizmeti vatandaşlara sunuldu. Günlük olarak midibüsler karşılıklı sistemle yaklaşık 30 sefer düzenlerken, yolcu taşıma kapasitesi günlük 1000 yolcu olan projenin maliyeti 3 milyon liradır.

SÜT54

Sakarya’da yaşayan vatandaşların doğal ve sağlıklı süt ihtiyaçlarını karşılamaları için Süt54 projesi 1 Ocak 2020 itibari ile hayata geçirildi. Hastalıktan Ari sertifikalı çiftlikten alınan sütler, hijyenik ortamlarda tamamen katkısız olarak Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle ve uygun fiyatla vatandaşlarla buluşturuldu. Cuma günleri ihtiyaç sahipleri için ücretsiz süt dağıtımı yine Büyükşehir tarafından gerçekleştiriliyor.

BAL54

Vatandaşlarımızın doğal ve sağlıklı bala uygun fiyatlarla ulaşabilmesini şiar edinerek yola çıkan belediye Bal54 projesini hayata geçirdi. Sakarya Arıcılar Birliği ile işbirliği içerisinde; Ayçiçek, Yayla, Çam, Kestane, Karakovan, Akasya ve Çıta Petek balları, Bal Sirkesi, Arı Sütü, Polen, Propolis gibi ürünlerin yanı sıra, Bal sabunu, Propolis sabunu, Gliserinli bal sabunu ve Polen sabununun da satışı gerçekleştirilmekte. Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle cuma günleri ihtiyaç sahipleri için ücretsiz bal dağıtımı yapılıyor

KABAK54

Şehrimizin en önemli kültür değerlerinden biri olan Kabak’ı ülkemize ve dünyaya duyurmak için çalışmalar başladı. Ustaların maharetli elleri ve şehrimize has balkabağı ile yöresel ürünler satış reyonlarını Gabak54 markası ile tatlandırıldı.

AKÇAY BARAJI

Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili alınan bilgi şu şekildedir;

“Göreve geldiğimizde yüzde 58’i tamamlanmış olan barajda maddi imkansızlıklardan dolayı duran çalışmaları finans temin ederek yeniden başlatarak inşaat tamamlandı ve şu an %100 doluluk oranına ulaştık. Önümüzdeki günlerde su aktarımına başlıyoruz. Aynı zamanda barajda yer alan 4 HES santralimiz var. İkramiye, Balıkçı, Hacı Mercan, Hızır İlyas HES tesislerimiz ile temiz enerji üreteceğiz. Akçay Barajı’nın (İnşaat, Türbin ve Elektromekanik işleri dâhil) toplam maliyeti 215 Milyon TL’dir. Göreve geldiğimizden bu yana % 58 seviyesinde aldığımız projede Akçay Barajı çalışmaları (İnşaat, Türbin ve Elektromekanik işleri dahil) için 95 Milyon TL harcayarak projenin tamamlanmasını sağladık.”

KARAMAN GES

30 milyon TL yatırımla Yenikent Karaman Mahallesi’nde 55 bin metrekare alan üzerine bir Güneş Enerji Santrali kuruluyor. Bu santral ile yıllık 8.15 GWH elektrik enerjisi üretecek. Yani Sakarya’da 4 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını temiz enerjiden karşılanacak.

DEPREM BORÇLARI

1999 depremi sonrasında kullanılan ve geri ödemesi devam eden deprem kredisinin kalan 270 milyon TL’lik kısmının iptali için milletvekilleri ile birlikte yoğun bir çalışmaya girişen Başkan Yüce, süreç sonucunda muvaffak olarak borçların meclis kararıyla iptal edilmesinde büyük rol oynadı.

MİLLET BAHÇESİ

Cumhurbaşkanı öncülüğünde, TOKİ tarafından tüm Türkiye’de yapımına başlanılan Millet Bahçeleri Projesi Sakarya’da tamamlandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde toplam 62 bin 773 m2 alanda kurulan Millet Bahçesi, şehrin görünümüne yeni bir hüviyet kazandırdı.

YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI

Ada AVM yanındaki 4 bin 732 m²’lik alan içerisinde mevcut 70 m²’lik yöresel ürünler satış ofisine yenileri eklendi. 70 m² olarak yapılacak ikinci ofis ile beraber 18 adet üstü örtülü açık sergi-satış birimleri planlanarak vatandaşların hizmetine sunuluyor.

ORMANPARK YENİLEME

Şehirdeki önemli yaşam alanlarından biri olan dişbudak ormanı olan Ormanpark’ın bazı bölümlerinin bakım ve onarımı yapılarak halkımızın hizmetine sunulacak. Orman Park’taki 18.000 m²’lik alanda zaman içerisinde yıpranan ahşap zeminler ve korkulukların tümü yenilenecek olup kafeteryaların ve havuzların bakım ve onarımı gerçekleştirilecek.

SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZİ

Sokak hayvanları geçici barınma merkezine ilave olarak planlanan bu merkezde şehirdeki sokak hayvanlarına bakım, tedavi, rehabilite ve sahiplendirmelerin yapılacağı yeni bir tesise kavuşacak. Projenin maliyeti 8.525.000 TL’dir.

SERACILIK MÜKEMMELİYET MERKEZ

Sakarya’nın tarımsal kalkınmasına önemli katkı sağlayacak proje ile çiftçiler modern tarım uygulamalarıyla örnek olabilecek bir projeye kavuşacak. Akyazı Kuzuluk’ta 43 bin m² alan üzerinde ilk etapta 25 bin m² alanda jeotermal enerji kullanılarak devasa bir sera kuruluyor.

YANIK FİDAN ÜRETİM VE SATIŞ MERKEZİ

Cumhurbaşkanı onayı ile Sakarya Büyükşehir Fidan A.Ş. şirketi kurulmuş ve faaliyetlerine başladı. Özellikle dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliğinde 12 bin dekar üretim alanı ile Sakarya Türkiye de 1. Sırada yer almakta.

UÇAK RESTORAN VE KIRAATHANESİ

Şehrin sosyal hayatına yeni bir soluk getirecek olan ‘Uçak Kıraathanesi’ yeşilin her tonunu barındıran şehrin dinlenme noktası Donatımpark’a kuruldu.

MANDA ÇİFTLİĞİ

Sakarya’da geleneksel usullerle yıllardır devam eden manda yetiştiriciliğini geliştirmek, modern imkânlarla buluşturmak ve devlet desteğine uygun hale getirmek için Sera A.Ş. öncülüğünde faaliyet gösteren Manda Üreticileri Birliği kuruldu. İlk etapta Serdivan Beşevler’de 50 baş mandanın yer alacağı öncü bir işletme kurulurken, daha sonra Adapazarı Abalı’da 200 baş mandanın yer alacağı modern bir ahır kurulacak.

ÇAY SATIŞ MERKEZİ

Sakarya’nın buluşma noktası Demokrasi Meydanı’nda Çay Satış Mağazası açıldı. Çayın kaynağından; en bilinen, en güvenilir en lezzetli harmanlardan oluşan Çaykur, Rize’den sofralara eşlik etmek için Demokrasi Meydanında vatandaşları bekliyor.

AKYAZI ATIKSU ARITMA TESİSİ

Büyük bir kısmı tamamlanan tesisin arıtma kapasitesi günlük 15 bin metreküpten 25 bin 500 metreküpe çıkacak. Projenin toplam maliyeti 33.000.000 TL.

YENİ OTOBAN GİRİŞİ

Yapılacak yeni giriş-çıkış ile Sakarya şehir içi trafiğinin de yükünü azaltarak otoyollara bağlanacak.

YAĞCIBEDİR HALI ÜRETİMİ

3000 yıllık geçmişi bulunan Yağcıbedir Halısı Büyükşehir Belediyesi sayesinde maharetli ellerde yeniden can buluyor.

BAĞLAR CADDESİ DUBLE YOL

Sakarya’nın dokusuna ve doğasına uygun olarak tamamlanan Bağlar Caddesi çalışma bölgesinde zarar görebilecek olan ağaçlar koruma altına alınarak farklı noktalara dikimi gerçekleştirildi. Bağlar Caddesi duble yol çalışmasının toplam maliyeti ise 4.000.000 TL.

SCADA SU LABORATUVARI

Hızırilyas içme suyu tesisinde, suyun tüketimini ve arıtma kalitesine test edebilecek fiziksel akreditasyon ve yeterlilik şartlarını sağlayan, bin 720 m²’lik bir alanda bölgenin en büyük su analiz laboratuvarı kuruldu.

SAKARYA TİCARET MERKEZİ

Şehrin sembolü haline gelecek yeni bir yaşam merkezi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında inşa edilecek ve sağlık kampüsüyle entegre edilerek Sakarya Ticaret Merkezi ile şehrin ekonomisine katkı sağlanacak.

ARİFİYE DUBLE YOL

2 km uzunluğa sahip olan projenin altyapı çalışmaları tamamlandı. Yol inşaatında toplamda 40 bin m³ taş dolgu yapılarak asfalt imalatı için hazır hale getirildi. Terminal Kavşağı ile Tank-Palet Fabrikası boyunca devam eden proje, Demiryolu Üstgeçit Köprüsünde son bulacak.

GEYVE ÜRÜN TOPLAMA MERKEZİ

Geyve ilçesi Safibey mahallesinde yapılması planlanan soğuk hava deposu ve ürün toplama merkezi bölgenin bu konuyla ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olacak. 25 dönümlük bir arsa üzerinde kurulacak olan tesis, kısmi raflı olarak tasarlanacak.

Sosyal Mağaza- Sosyal Market

İhtiyaç sahibi vatandaşların insan onuruna yakışır bir hizmet anlayışıyla giyim ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri “Sosyal Sevgi Mağazası” faaliyete geçiriliyor. 300 m2 alana kurulu içeresinde 2 bin 500 parça kıyafet bulunan sosyal mağaza, hem içeriği hem de işleme yönetimi ile örnek bir hizmet olacak.

GELENEKSEL SANATLAR İHTİSAS MERKEZİ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde 15 kişilik usta öğretici hocalar tarafından yapılan çalışmalar;  Kenevir Lifi ve Elyafından Ürünler, Süs Oyuncakları, Kenevirden Dekoratif Kabak, Çanta, Yastık Kılıfı, Ayakkabısı,  Dekoratif Eşyalar, Esanslı Mum Ürünleri ve birçok birbirinden farklı ürün…

SAKARYA İL ORMANI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesine devredilen İl Ormanı, şehirden uzaklaşmak isteyenler için yeni bir alternatif olacak.  İçerisinde; Çadır ve Kamp Alanları, Oturma Alanları, Hayvanat Bahçesi, Yürüyüş ve Spor Alanları yer alacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8