banner28

1.300 TL'LİK ASGARİ ÜCRET, ADIM ADIM GELİYOR!

Asgari Ücret Komisyonu’nun ilk toplantısı işverenlerin “Asgari ücrete yüzde 30’luk ani zammın domino etkisiyle işsizlik ve enflasyon artacak” çıkışına sahne oldu. Hükümet cephesi “1.300 liralık zam 2016’da” dedi.

1.300 TL'LİK ASGARİ ÜCRET, ADIM ADIM GELİYOR!
banner3

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında toplandı. Ak Parti’nin seçim vaadi doğrultusunda 1.300 lira olarak belirlenmesi beklenen asgari ücret için patronlar endişelerini dile getirdi. TİSK temsilcisi, “Enflasyon yüzde 8 iken asgari ücretteki yüzde 30’luk ani artış tüm ücretleri yükseltecek, ortaya çıkacak domino etkisi sonucu istihdam azalacak, işsizlik artacak, ihracat gerileyecek, enflasyon yükselecek, kayıtdışı büyüyecek ve üretimin bir kısmı yurtdışına kaçacaktır” dedi.

Soylu başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Soylu, yeni asgari ücrette işveren, işçi ve mali disiplinin gözetilmesi gerektiğini belirterek, “İş aleminin, içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz, işçimizin, emekçimizin durumunu gözetmeliyiz” diye konuştu. 

1.260 TL’ye inmeyecek
Soylu, asgari ücretteki 1.300 liralık rakamın gelir skalası sebebiyle 1.260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını bildirerek, “1.300 liralık taahhüt, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak, ‘vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak’ diye bir endişeye gerek yok” dedi. 
Soylu, komisyonu toplantılarının ardından, çalışanları ve çalışma hayatını memnun edecek bir sonucun çıkacağının gayet açık olduğunu belirterek, yeni asgari ücretin işverene maliyetinin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilerleyen toplantılarında konuşulacağını söyledi. 

Maliyet tartışılacak
Bu yılki görüşmelerde, Ak Parti’nin asgari ücreti 1300 liraya yükseltme vaadinden dolayı rakam yerine asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde durulması bekleniyor. Asgari ücret halen net 1000 lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Yeni yıl için belirlenecek asgari ücret için komisyon ikinci toplantısını 10 Aralık’ta yapacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER