Dünyadaki En Eğlenceli Oyuncak Müzeleri

Dünyadaki en değerli oyuncak müzelerini sizin için derledik…

Dünyadaki En Eğlenceli Oyuncak Müzeleri
banner3

Küçüklüğümüzden beri elimize tutuşturulmuş, çocukluk arkadaşlarımız olan oyuncakları görmek hepimizin hoşuna gider. Siz oyuncak severler için mükemmel bir fırsat: Dünya’daki Oyuncak Müzeleri’ni sizin için derledik!

1-ALMANYA-Nuremberg Oyuncak Müzesi

ALMANYA-Nuremberg Oyuncak Müzesi

1966 yılında kurulmuş olup, kuruluşundan 5 yıl sonra halka açılmıştır. Küçük kızlara ev yaşamını öğretmek amacıyla oluşturulmuş oyuncaklar koleksiyonda büyük yer kaplar. Müzede, 18 ve 19. Yüzyıldan kalma mutfaklar, oyuncak dükkanlar, özel hayvan oyuncakları, tahta oyuncak, trenler yer almaktadır.

2-İNGİLTERE-Pollock’ın Oyuncak Müzesi

İNGİLTERE-Pollock’ın Oyuncak Müzesi

1856 yılında Benjamin Pollock tarafından kurulan müzede, tiyatro koleksiyonunun en çeşitli kadrosu yer almaktadır. Bu müzedeki en önemli oyuncaklar ise minyatür teneke eşyalar, müzikli topaçlar ve yoyolar, kartondan süslü yumurtalardır.

3-FRANSA-Poissy Oyuncak Müzesi

FRANSA-Poissy Oyuncak Müzesi

Oldukça eski bir tarih olan 14. Yüzyıllarda açılmış olan müze özellikle sıraladığımız oyuncakları ile öne çıkar başı ve gövdesi tahtadan olan Schoenhut bebeği, 1860 yılında yapılmış bir başı çiniden gövdesi deriden olan Rohmer bebeği, 1800’lü yıllarda yapılmış fayton arabalar dikkat çeken oyuncaklar arasındadır.

4-İTALYA-Milano Oyuncak Müzesi

-İTALYA-Milano Oyuncak Müzesi

Bir koleksiyoncu olan Paolu Franzibi Tibaldeo tarafından kurulan müzede; 18. 19. Yüzyıllarında yapılmış olan tahta topaçlar, 1860 yılında Almanya' da yapılmış olan balmumu bebekleri, 1865 İngiltere yapımı Kraliçe Victoria bebeği, 1800'lü yılların sonlarında yapılmış kurşun ve boyalı tenekeden fayton araba gibi türlü oyuncaklar bulunmaktadır.

5-JAPONYA- Oyuncak Müzesi

JAPONYA- Oyuncak Müzesi

İlk olarak 1974 yılında özel bir girişimci olan Shigeyoshi İnoue tarafından kurulmuş, daha sonraları ise Japonya Halk Müzesi adını almıştır. Bu müzede bulunan oyuncaklar ise şöyle:apon Tahta ve Bambu Halk Oyuncakları, Halk Oyuncakları, Kağıt Halk Oyuncakları, Kil Halk Oyuncakları, Halk Bebekleri…

6-RUSYA-Sanat Eğitimi Oyuncak Müzesi

RUSYA-Sanat Eğitimi Oyuncak Müzesi

Kuruluşu Moskova’da olan bu müze, zaman zaman yer değiştirerek en son eski bir Rum kenti olan Zagorsk’a taşınmıştır. Bu müzede bulunan oyuncaklar ise: 1920 yılında yapılmış Moskova yapımı bebekler, 1930'ların başında yapılmış tekerlekli at, 1933 yılında yapılmış Moğol, Özbek kadınları, 1947-48 yapılmış bebekler ve el kuklalarıdır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
bn
bn - 4 hafta Önce

prag oyuncak müzesi unutulmuş

SIRADAKİ HABER