Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Asgari Ücretin Yüzdelik Katlarını Alacak

Taşerondan kadroya geçen işçilerin asgari ücretin yüzdelik katlarını almasıyla ilgili davada yeni bir gelişme yaşandı.

Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Asgari Ücretin Yüzdelik Katlarını Alacak
banner3


Hak-İş tarafından taşerondan kadroya geçen işçilerle ilgili açılan asgari ücretin katları davasında yeni gelişmeler yaşandı. Buna göre geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlanan ancak Sağlık Bakanlığı’nın istinaf talebiyle itiraz ettiği dava Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından reddedildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, "Böylece, 696 Sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin asgari ücretin yüzdelik katlarını almasının önündeki bir engel daha aşılmış oldu” dedi.


BAKANLIK İTİRAZ ETMİŞTİ


Süreçle ilgili bilgi veren Başkan Gökdemir,

“696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarıyla (%10, %20, %30 vb.) çalışan emekçiler adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamız tarafından açılan dava, 10 Eylül 2019 tarihinde itiraz yolu açık olmak üzere işçiler lehine sonuçlanmış, ancak karara Sağlık Bakanlığı istinaf talebinde bulunarak itiraz etmişti”

ifadelerini kullandı.


İSTİNAFTAN GEÇEN İLK KARAR OLDU


Mesut Gökdemir,

“İstinaf talebi, Ankara Bölge Adliye mahkemesi tarafından reddedildi. Böylece, 696 Sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin asgari ücretin yüzdelik katlarını almasının önündeki bir engel daha aşılmış oldu. 696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen emekçilerin haklarını alabilmesi için hukukçularımız tarafından dikkatle takip edilen dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı ile istinaf incelemesinden geçen ilk karar oldu. Mahkemenin verdiği karar, Yargıtay tarafından incelendikten sonra kesinleşecek. Verilecek karar doğrultusunda uygulama yapılması yönünde ilgili mercilere gerekli başvurular yapılacak”

şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadık
Sadık - 1 hafta Önce

Taşerondan “kadroya !?” geçen personele “parya” muamelesi yapılmaktan, aşağılanmaktan, ne zaman vazgeçilecek? Çocukların ve personelin yaşamsal ihtiyaçlarına, personelin müdürlüklerine ulaşım sorunu neden göz ardı edilerek; Müdürlük ve evleri neden şehir merkezinin dışına atıldı? Angarya Anayasal suçtur. Buna rağmen çalışanlar, ücreti ödenmemesine rağmen, neden gün aşırı çalışmak zorunda bırakılıyor? Bu ve benzeri uygulamalar yapılırken, çalışanların; ailelerinin olduğu, dinlenme haklarının ellerinden alındığı neden göz ardı ediliyor? Aşağıda örnekleri verilen, aslında yönetmelik gereği mevcut, başka personellerce, yerine getirilmesi gereken birçok görev neden “taşerondan kadroya geçen!?” personele yaptırılıyor?
a) ……… harcama ve ödemelerine ilişkin görevleri yerine getirmek,
e) Çocukların okul ve eğitim durumlarıyla ilgili kayıtları düzenleyerek koordinasyon merkezine bildirmek, okul-çocuk evi işbirliğini sağlamak,
m) Çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun eğitim araçları ve malzemeleri temin etmek,
n) Çocukların, giyim-kuşam, kırtasiye gibi gereksinimlerini zamanında belirlemek ve karşılanması amacıyla gerekli iş ve işlemleri gerçekleştirmek,
s) Acil vakalarda ilgili tabip veya hastane ile iletişim kurmak,
ç) Sağlık kuruluşlarına sevk edilen çocuklara refakat etmek ve taburcu edildiklerinde eve getirmek ve izlemek,

SIRADAKİ HABER