banner10

banner11

Mesleği Olmayanlara Meslek, İşverenlere De Nitelikli İstihdam

Sakarya işgücü piyasası araştırmalarında her yıl en çok aranan meslekler arasında Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığı öne çıkmaktadır. İşverenlerin bulmakta zorlandıkları Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığına ortak çözüm bulundu.

EKONOMİ 02.03.2021, 18:17 Muhammet Fışkın
Mesleği Olmayanlara Meslek, İşverenlere De Nitelikli İstihdam
banner51

MESLEK KURSLARI BAŞLIYOR

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen programda, Vali Çetin Oktay Kaldırım, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK Sigorta İl Müdürü Erhan Çavuş kurs protokolünü birlikte imzaladılar. Başkan ALTUĞ, imza sonrası proje paydaşlarına işverenler adına teşekkürlerini iletti. Kursiyer başvuruları İŞKUR İl Müdürlüğüne yapılabilecek. Ayrıca, işverenler de İŞKUR İl Müdürlüğünden kaynakçı yetiştirilmesini talep edebilecekler.

İŞKUR, kurs programlarının istihdam garantili ve istihdam garantisiz olmak üzere 2 türde açılacağını duyurdu. İstihdam garantisiz kursların süresi 2 ay ve katılımcılara günlük 35 TL ücret verilmesinin yanında başarılı olanlara ayrıca MYK belgesi verilecek. İstihdam garantili olan programın süresi ise 2 aylık teorik ve atölye eğitimleri sonrası 4 ayda işbaşı eğitim programı olarak toplam 6 ay ve katılımcılara aylık asgari ücret üzerinden kursiyer ödemesi yapılacak. Düzenlenecek programlardan hem mesleği olmayanlar ve hem de geçerli bir belgesi veya Mesleki Yeterlik belgesi olmayan iş arayanlar faydalanabilecekler.

DÜNYA İLE REKABET İÇİN VERİMLİLİĞİN ARTMASINI SAĞLAMALIYIZ

Vali Çetin Oktay KALDIRIM, “Sakarya, dünyaya açılan bir şehir konumunda. Bu bakımdan insanlarımızı geleceğe yönelik yetiştirmeliyiz. Artık Ar-GE’ye yatırım yapan, geleceği görüp insanları bu yönde geliştiren şehirler, ülkeler ön plandadırlar. Sakarya olarak dünya ile rekabet etmek istiyorsak insanlarımızı pozitif yönde geliştirmeli, gelişimin yanında verimliliğin de artmasını sağlamalıyız. Artık çok istihdamdan daha önemli bir şey varsa o da alınan verimin yükselmesidir. Sakarya sanayisinin metal ve otomotiv sektörü ile bunların yan sanayisi üzerine gelişmiş ve gelişmekte olan bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Söz konusu sektörlerin en çok aradığı meslek elemanlarının başında Gazaltı ve Çelik Kaynakçısı gelmektedir. Yapılan çalışma ile sektörün kaynakçı ihtiyacı, nitelikli ve MYK belgeli işgücü ile desteklenmiş olacaktır. Bugün burada imzaladığımız bu proje, şehrimizin geleceğine yön verecek bir projedir. Sakarya’da kamu, STK’lar, üniversiteler ve derneklerin işbirliği çok ileri düzeyde. Var olan bu paydaşlık anlayışı sayesinde sık sık ileriye dönük adımlar atmaktan memnuniyet duyuyoruz. Şehrimiz adına bu projenin de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

EN ÇOK ARANAN MESLEK GAZALTI VE ÇELİK KAYNAKÇILIĞI

Sakarya işgücü piyasasında işverenlerin bulmakta zorlandığı meslek elemanlarının başında Gazaltı ve Çelik Kaynakçısı geldiğini vurgulayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün ALTUĞ “Günümüz iş dünyasının en önemli konusu iş uzmanlığı ve nitelikli istihdamdır. Dünya artık eskisinden daha hızlı dönüyor. Bunu gelişmelerin hızı, değişimin ve dönüşümün hızı olarak tanımlarsak özel sektör üretirken zamana karşı yarışıyor. Yani geleneksel yöntemlerle işe alınan elemanın işi işte öğrenmesi devri kapandı. İşveren işe kabul ettiği çalışanın ilk an itibariyle profesyonel bir şekilde görev tanımını yerine getirmesini bekliyor. Bunu dünyadaki tüm oluşumlar istiyor. Bu yüzden de mesleki yeterlilik ve iş profesyonellerine, kaliteli meslek elemanlarına ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Sakarya özelinde değerlendirdiğimizde karşımıza jeostratejik önemi her geçen gün artan, mevcut potansiyeli aktif bir şekilde değerlendirilen, lojistik anlamda argümanları her geçen gün artan ve yatırımcıların ihtiyacına cevap veren ve ilgilisini çeken bir üretim kenti karşımıza çıkmaktadır.

Bu güçlü niteliklere sahip bölgenin yatırımcıları için de nitelikli ve kaliteli meslek elemanları yetiştirmek bu süreçte önceliğimiz olmuştur. Bu doğrultuda bundan birkaç yıl önce, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) arasında iş gücü piyasasının talep edilen niteliklerde iş gücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör iş birliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içeren bir eğitim protokolü imzaladı: Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi (MEGİP)…

 İstediği meslekte işgücü bulamayan işverenlerimiz için ilaç niteliğinde bir projedir. İşverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyaçlarını bildirmeleri halinde ilimizin mevcut işgücünü ihtiyaç duyulan alanlara kanalize edilerek nitelikli hale getirilen işgücü istihdam için bir fırsat oluşturacaktır. Biz de bu gün Gazaltı ve Çelik kaynakçılığı eğitim protokolünü MEGİP kapsamında gerçekleştiriyoruz. Yapmış olduğumuz çalışma ile işverenlerimizden ve arayanlardan talep gelmesi halinde yılın 12 ayında Üniversitelerimizde MYK belgelendirmesini de içeren kaliteli meslek elemanı yetiştirme imkânı sağlanmış olacaktır. Bunun yanında sadece sözleşme imzaladığımız meslekte değil, işverenlerimizin bulmakta zorlandığı her meslekte işgücü yetiştirme imkânımız da bulunmaktadır.

Protokolümüzün Sakarya iş dünyasına hayırlı olmasını dilerim. Değerli katkılarından dolayı Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım başta olmak üzere rektörlerimiz, iş kur müdürümüz, SGK il müdürümüze teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

NİTELİKLİ VE BELGELİ İŞGÜCÜ GELİŞEN SANAYİİ DESTEKLEYECEKTİR

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN “Son yıllarda Sakarya sanayisi büyük bir hızla gelişmiştir. Sakarya’mız metal işleme, makine-imalat, plastik, otomotiv yan sanayi gibi çeşitli endüstriyel kollarda Türkiye’nin adeta lokomotif kenti haline gelmiştir. İlerleyen yıllarda bu imajın artarak devam edebilmesi için, Sakarya sanayisinin eğitimli vasıflandırılmış ve belgelendirilmiş elemanlarla çalışması önem arz etmektedir. Özellikle imalat sanayinde vazgeçilmez bir üretim yöntemi olan kaynaklı imalat konusunda faaliyet gösteren firmaların uluslararası geçerliliği olan sertifikalı kaynakçıları istihdam etmesi bir zorunluluk halini almaktadır” dedi.

TOPLUMA HİZMET YOLUNDA 10 BİN MYK BELGESİ VERİLDİ

Topluma hizmetin üniversitelerin temel görevlerinden birisi olduğunu vurgulayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Özellikle mesleki ve teknik eğitime sahip nitelikli insana olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Topluma hizmet alanındaki bu faaliyetlerimize ülkemizin dört bir yanından ciddi ilgi var. 2018’den bugüne 5 binin üzerinde kişiye eğitim belgesi, 10 binin üzerinde kişiye MYK belgesi verdik. Türkiye’de bir ilk olarak bu belgeleri E-Devlet’ten sorgulama ve doğrulama imkânı sağladık. Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığı yıllardır şehrimizde nitelikli personel noktasında sıkıntı yaşanan meslek kollarından birisiydi. Doğrudan sahanın sorunlarının çözümüne ve bu anlamda nitelikli insan yetiştirmeye odaklanan bir üniversite olarak bu iş birliği kapsamında uygulama ve araştırma merkezlerimizle katkı sağlamaktan ve kaynak atölyelerimizi toplumun hizmetine açmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı

İŞVERENLER! ALACAĞINIZ İŞÇİYİ SİZ BELİRLEYİN, BİZ YETİŞTİRELİM...

İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, işverenlere çağrıda bulunarak “Gelin, Gazaltı-Çelik Kaynakçısı ihtiyacınız varsa, çalışmak istediğiniz işçiyi siz belirleyin, biz yetiştirelim. Bu süreçte, 2 aylık Üniversitede teorik ve uygulama eğitimi sonrası MYK belgesini de verdiğimiz kursiyerimiz, 4 ayda işletmenizde işbaşı eğitimine tabi tutularak tecrübe kazanacaktır. Ayrıca, belirleyeceğiniz işçinin ücretsiz 2 aylık teorik eğitimini ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) belgelendirmesi ile toplamda 6 aylık eğitimde geçen süre için kursiyere asgari ücret vererek, istihdam ve eğitim maliyetinizi İŞKUR üstlensin” ifadesinde bulundu.

Ayrıca, mesleği ve belgesi olmayan iş arayanlara da seslenen İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, “Hem mesleğiniz ve hem de işiniz olsun. Bugüne kadar meslek edinme imkânı bulamamış gençlerimizin, eğitim programına katılarak İlimizde en çok aranan meslekte kalıcı ve daha yüksek maaşla istihdam imkânı sizi bekliyor” değerlendirmesinde bulundu. Bunun yanında mesleği Gazaltı-Çelik Kaynakçısı olduğu halde MYK belgesi olmayan iş arayan vatandaşlarımızın da söz konusu kurslara katılarak belge alabileceklerini ve belgelendirme sonrası daha kolay istihdam edilebileceklerini belirtti.

Bunun yanında, SGK Sosyal Güvenlik İl Müdür Erhan ÇAVUŞ’ da sigorta prim teşvikleriyle kursiyerlerin istihdamını kolaylaştırmak için iş arayanların ve işverenlerin yanında olacaklarını belirtti.

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 35 85
2. SAKARYASPOR A.Ş. 35 66
3. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 35 65
4. KIRKLARELİSPOR 35 63
5. SİLAHTAROĞLU VAN SPOR FK 35 63
6. BODRUMSPOR A.Ş. 35 58
7. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 35 58
8. TURGUTLUSPOR 35 52
9. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 35 49
10. TARSUS İDMAN YURDU 35 49
11. SERİK BELEDİYESPOR 35 49
12. PENDİKSPOR 35 47
13. PAZARSPOR 35 47
14. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 35 44
15. SİVAS BELEDİYE SPOR 35 40
16. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 35 39
17. GMG KASTAMONUSPOR 35 36
18. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 35 29
19. MAMAK FK 35 24
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 35 2
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23