KOBİ’lerin Gündemi AB Ülkelerine İhracat

KOBİ'lerin gündeminde AB ülkelerine ihracatında fırsatlar ve zorluklar vardı. İşte detaylar...

KOBİ’lerin Gündemi AB Ülkelerine İhracat
banner3

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve Eurochambres işbirliğinde düzenlenen Türkiye-AB İş Diyaloğu olan TEBD Projesi kapsamında bir eğitim düzenlendi. “KOBİ Kurumsallaşmasının AB İhracatına Etkisi” konulu eğitimde KOBİ’lerin ihracatta karşılaştığı sorunların kurumsal yönetim çerçevesinde değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesi için düzenlenen eğitimde SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, TOBB AB Dairesi Proje Sorumlusu Burcu Atılgan, HERA Stratejisi ve Yönetim Hizmetleri A.Ş kurucusu Nalan Uysal, Genel Sekreter Teyfik Öztürk ve bir çok firma temsilci katılım gösterdi. Söz konusu eğitimde yapılan önemli açıklamalar ise şöyle:

satso

TOBB AB Dairesi Proje Sorumlusu Burcu Atılgan,

“Projemiz kapsamında ülkemizde bulunan 50 Odamızda ve Avrupa’da bulunan 10 Odamızda çalıştaylar gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz çalıştaylar ve toplantılar ile işletmelerimizin problemlerini dinleyerek ve görüşleri alıyoruz, Türkiye, Avrupa’da işbirliği içerisinde bulunduğumuz ülkelerden daha önde. Biz, ülke olarak daha başarılı olabilecek potansiyele sahibiz ve yeter ki bunu verimli kullanabilelim.”

Nalan Uysal

HERA Strateji ve Yönetim Hizmetleri A.Ş Kurucusu Nalan Uysal,

“Türkiye ekonomisinin yüzde 99’luk bir kısmını KOBİ’ler oluşturuyor ve bu KOBİ’lerin de yüzde 95’lik bir kısmı aile şirketlerinden oluşuyor. Bu istatistiklere bakıldığında ülke ekonomimize ve istihdamımıza KOBİ’lerimiz ciddi katkılar sunuyor. Dünya üzerinde çok kuvvetli bir rekabet var. Ülke olarak birçok konuda başarılı işler yapıyoruz ancak bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor. Yıllık ihracatımızın yüzde 50’lik bir kısmı sadece Avrupa Birliği ülkelerini kapsıyor ve ihracat yapmanın çok zor olduğu Avrupa kıtasına göre bu rakamlar oldukça iyi kabul edilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER