Yedirenk Akademi Medeniyet Tarihinde Türkleri Konuştu

Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar Sakarya Üniversitesi’nde  Yedirenk Akademi ikinci döneminin Doç Dr Haşim ŞAHİN tarafından Medeniyetler Tarihinde Türklerin Rolü  dersi ile başladığını ifade etti.

Yedirenk Akademi Medeniyet Tarihinde Türkleri Konuştu
banner3

Akpınar; uluslar arası öğrencilerin yoğun ilgisi ile ikinci dönem derslerimiz başladı. Doç Dr Haşim Şahin hocamıza çok teşekkür ederiz dedi.

Doç Dr Haşim ŞAHİN, Medeniyetler Tarihinde Türklerin Rolü dersinde; İnsanlığın dünya tarihinin bir birikimi ortak dünyası olarak görmek gerekiyor. Her bir toplumun medeniyete katkısı vardır.

Türklerin tarihi 2 ana coğrafya üzerinden beslenir.  MÖ 2500 yy. ve Orta Asya’da Merkezli Çin’in kuzeyinde yer alan sahalarda bulunan ve bugün halen Türki Cumhuriyetleri kapsayan alanı ifade eder. 7.ve8.yy. itibaren otlak arayışı yani tarıma dayalı yaşam sürüldüğü için ve nüfus artışı daha verimli araziler bulmak için göç politikası başlamıştır. Gidilen yerlere kendi kültürlerini de getirmişlerdir ve gidilen yerin kültürünü de almışlardır. Ana coğrafya ise Anadolu merkezli 1000 li yıllara başlarına gelir. Bunun öncesinde Türk topluluklarının bazı askeri amaçlarla geldiklerini biliyoruz. Abbasi devletinin belirli kademelerinde bulunan Türkler zamanında Ankara’ya kadar askeri amaçla gelinmiştir. Bu kalıcı bir hareket değil siyasi bir harekettir. Selçukluların ilk Türk nüfusunun yerleşilmesi konusunda önemli gayretleri olmuştur. Osmanlılar ise Türk tarihinde en uzun ömürlü ve devlettir. Bu zamana kadar elde edilen bilgi, kültür, tecrübe, ilim, medeniyet çizgisini en üst seviyeye çıkarmıştır. Osmanlının bu kadar uzun sürmesini Tarihçilerin görüşü kendinden önceki devletlere göre adalet, hoşgörü ve tebaa ya eşit yönetim anlayışı etken faktörlerdendir.

Türklerin Medeniyetlere katkısı olarak 4 Büyük İmparatorluk olarak görebiliriz. Ayrıca İslam öncesi  ve İslam sonrası diye de ayırabiliriz şeklinde konuştu.

Program  sonunda Doç Dr Haşim Şahin’e Yedirenk Akademi Plaketi takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER