Vali Nayir Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor

Her Çarşamba okul ziyaretlerinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir’in bu haftaki rotası Adapazarı ilçesindeki Cevat Ayhan Fen Lisesinde öğretmen ve öğrencilerle vakit geçirerek istek ve görüşlerini dinledi.

Vali Nayir Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor
banner3

“Her Alanda Başarılar Elde Ettik”

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş’ın da bulunduğu ziyarette Okul Müdürü Harun Doğan okul hakkında bilgi verdi.

Sınavla öğrenci alan okullarının proje yarışmalarında, olimpiyatlarda, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde, üniversite sınavlarında da büyük başarılar elde ettiğini, 19 derslikte 34 öğretmen ve 421 öğrencisiyle eğitim-öğretime devam ettiklerini dile getirdi.

“Sizler Gibi Mucit Gençlerimiz Var”

Teknoloji sınıfında robot yapan öğrencilerle bir araya gelen Vali Nayir;

 “Belki klasik manada bazı şeylerde dünyanın önüne geçemedik, ancak sizler gibi mucit gençlerimiz sayesinde özellikle yeni ortaya çıkan teknolojilerde önemli mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. İHA’lar ve SİHA’lar konusunda bunu ispatladık, umarım bu icatlar sizlere de örnek oluyor, heyecan, ümit ve cesaret veriyordur. Sizler bu ülkenin geleceğine ışık tutan, gözbebeğimiz olan bir nesilsiniz”

dedi.

“Seveceğiniz Bir İşte İlerleyin”

Biyoloji dersine katılan Vali Nayir,

“Öğrenim gördüğünüz bu yer, sınavla seçerek öğrenci alan, başarılarını ispat etmiş gençlerimizden oluşan okullarımızdan bir tanesi. Dolayısıyla ailelerinizin de, bizlerin de umudu olan sizlerden beklentilerimiz yüksektir. İnşallah en güzelini başaracağınıza inanıyoruz. Hangi işi sevecekseniz, onu yapmanızı istiyoruz. Seveceğiniz bir işte ilerleyin ve mutlu olacağınız bir hayat düzeni kurun. Sevmeyeceğiniz ve mutlu olmanıza engel olacak herhangi bir mesleği aileniz zorla istese de, onlara gerekçelerini iyi bir şekilde anlatın. Ancak sevdiğiniz işte başarılı ve mutlu olacağınızı unutmayın. Yapacağınız meslekte sizleri nelerin beklediğini iyice öğrenmeniz, geleceğinize yön vermede fayda sağlayacaktır. Konfüçyus’un ‘Ben hayatta hiç yorulmadım, çünkü sevmediğim hiçbir işi yapmadım’ diye güzel bir sözü vardır. Sevilerek yapılan işler insanları yormaz”

diyerek öğrencilerle sohbet etti.

“Buraya Kadar Gelmeniz Azminizin Karşılığıdır”

Fizik dersinde kendi öğrenciliğinden kısa bir anısını anlatan Vali Nayir;

“Sizlerin enerjisinden güç almak ve öğretmenleriniz ile istişare etme arzusuyla her hafta bir okulumuzu ziyaret edip, sınıfları geziyoruz. Hangi ortamlarda ders yaptığınızı, neleri başardığınızı ve hayallerinizi merak ediyoruz. Hayata bakışınızdan, geleceğe dair ümidinizden bizler de faydalanmak istiyoruz. Böylesi bilime önem veren ve seçilmiş kişilerin bulunduğu okulda öğrenim görmeniz sizlerden beklentilerimizi de yükseltiyor. Sizler istedikten sonra başarıyı kolayca elde edebilir ve bu ülkenin geleceğine hizmet edebilirsiniz. Buraya kadar gelmeniz bir tesadüften ibaret değildir, mutlaka önemli bir azmin karşılığıdır.  Bu okuldaki ve sınıftaki arkadaşlarınızın değerini bilin. Buradaki güzel dostluklar, hayatınız boyunca unutulmayacaktır. Üniversitede bu kadar sıcak ve samimi bir ortam bulamayacağınızı size şimdiden söyleyebilirim. Bizler de lise arkadaşlarımızla bazen bir araya gelip, sosyal medya aracılığı ile de görüşebiliyoruz, ancak üniversitedeki arkadaşlarımızla görüşme imkanımız olmuyor. Lise arkadaşlarımız ile daha samimi bir ortamı paylaştık. Gerçi üniversite yıllarımız ülkenin karışık günlerine denk geldiği için, biraz da zorlu dönemlerdi. Sınıf arkadaşlarınızla okul bitince de irtibatınızı kesmeyin ve mutlaka bir araya gelmeye çalışın. Eğer ortada bir başarı varsa, bunu sınıfın başarısı olarak öne çıkarıp başarıya teşvik edecek unsurları da birbiriniz ile mutlaka paylaşın”

dedi.

“Ön Yargılarınızı Kırmak, Atomu Parçalamaktan Daha Zordur”

Atom Modelleri işlendiği derse katılan ve tavsiyelerde bulunan Vali Nayir;

“Her ders genel manada bir ansiklopedik bilgi artışı mutlaka sağlıyor, ancak bazı konular ihtisas alanları içerisinde daha da önem kazanabilir. Bir fizik konusunun mühendislikte daha önemli olduğunu biliyoruz, biyoloji konusunun tıpta daha önemli olduğunu biliyoruz. Matematik gibi, Türk Dili ve Edebiyatı gibi derslerin hayatın her alanında sizlere yardımcı olacağını unutmayın” diye söylerken, ‘Ön yargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zordur’ sözüne dikkat çekip, “Toplumda ön yargılar karşılaşacağınız bir durumdur ve atomu parçalamaktan daha zordur denilmiş. Önyargılardan öncelikle kendinizi uzak tutmalısınız, önyargıları olanlarla da mücadele için sağlam bilgi birikimine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz”

dedi.

“Eğitim Öncelikli Alandır”

Öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet eden Vali Nayir;

“Bizim mülki idare olarak çok farklı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların başında da eğitimin geldiğini düşünüyoruz. Elbette her konuya yakın ilgi ve alaka gösteriyoruz, ancak eğitim bana göre ekonomi ile birlikte öncelikli ele alınması gereken alanlardandır. dedi.

“Hevesiniz ve Nefesiniz ile Eğitim Daha da Kıymetli Olur”

Okul ziyaretlerimizde sınıfları gezerken öğrencilerimizle muhabbet etme ve onların enerjisinden yararlanma fırsatı yakalıyoruz, şimdi de sizlerle hasbihal ederek hem beklentilerimizi dile getirmek hem de görüş ve önerilerinizi dinlemek istiyoruz. Ziyaret ettiğimiz okullarımızdaki öğretmenlerimizin ilimizdeki tüm öğretmenlerimizin temsilcisi olduğunu kabul ediyor, öğrencilerimizin de yine tüm öğrencilerimizin temsilcisi olduğunu düşünüyoruz. Eğitim konusu geçmişimizi ilgilendiren, günümüzü ilgilendiren, geleceğimizi ilgilendiren konulardan birisidir. Bununla birlikte bağımsızlığımızı ilgilendiren bir konunun yetkilileri ile bir aradayız. Kendisini iyi yetiştirememiş fertlerden oluşan bir milletin bağımsızlıktan bahsetmesi düşünülemez. İstiklalimiz için ve istikbalimiz için eğitim konusunda başarıya mecburuz, mahkûmuz. Başarılı bir milletin var olması ve nesillerin başarılı bir şekilde yetişmesindeki omurga da, şüphe yok ki öğretmenlerimizdir. Eğitimin kalitesini öğretmenin kalitesi ile ölçebiliriz. Öğretmenin hevesiyle, öğretmenin nefesiyle eğitim daha da kıymetli olur, daha iyi bir noktaya gelir. Seçilmiş öğrencilerin yer aldığı böylesi okullarımız beklentilerin daha fazla olduğu, geleceğe dair bizleri de heyecanlandıran, belirli bir kalıbın dışına çıkmayı başarabilen eğitim kurumlarımızdır. Buraya gelen öğrencilerimizi daima akademik başarıyı yakalayacak kişiler olarak görüyoruz, işte bu kişiler sizlerin ellerinde şekil bulacaklardır. Sizlerin de elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınıza yürekten inanıyoruz. Günümüzdeki eğitim sisteminde öğretmenin öğrenci üzerindeki hâkimiyetinin azaltıldığına dair bir inanış var. Ancak öğretmenlerimiz nerede, ne zaman, nasıl hareket edeceğini iyi bilen kişiler olarak öğrencilerini iyiye güzele yönlendirmeye devam edecektir. Veliler her ne kadar sınavlarda başarılı çocukları olsun isteseler de, sizlerin gayreti sınavlar yanında hayatta da başarılı çocukları yetiştirmek olmalıdır. Bizim soru çözen kadar, sorun çözen nesillere ihtiyacımız var. Bütün sınavları başarılı bir şekilde geçip önemli bir mevkiye kadar yükselen, ancak oda arkadaşıyla bile iletişim sağlamada güçlük çekecek, vatandaşın derdini dinlemede zorluk yaşayacak bir nesil istemiyoruz. İşte eğitim sistemi yalnızca soru çözüp sınavlarda başarılı olan bireyler yetiştirmemeli, hayata hazır, kendisini toplumun bir parçası olarak gören, ailesinin bir parça olarak gören, ileride çalışacağı yerin bir parçası olarak gören kişilerin var olmasını sağlayan bir nesil yetiştirmeyi hedeflemelidir.

“Gayret ve Özveri Bekliyoruz”

Toplumsal duyguların zayıflayıp bireyselleşmenin öne çıktığı çağımızda, sizlerden üstün bir gayret ve özveri bekliyoruz. Çocuklarımıza okuduğu okulun, yaşadığı çevrenin, sınıfın, ailesinin bir parçası olduğunu, onların derdini kendi derdi olarak görmesi gerektiğini ve problemlerin çözümü için çaba sarf edebilmesini aşılamanız gerekiyor. Gelecekteki başarılarımız, büyük ölçüde bu duygu ve düşüncelerin yaşatılmasına, bu duygulara sahip çocukların yetişmesine bağlı durumda. Tecrübelerinizi paylaşarak onları hayata hazır hale getirecek gayreti gösterdiğinize inanıyoruz. Bu yoldaki gayretinizle unutulmayacak bir eğitimci olun. Mekanik bir topluma doğru yol alıyoruz. Duygularından hislerinden uzaklaşmış, her şeyi menfaat çerçevesinde düşünen bir gençlik istemiyoruz. Değerler Eğitimi her dersin konusu olmalıdır. Eğer öğretilecek bir değer var ise, bu her derste ve her öğretmen tarafından öğrencilerimize anlatılabilmelidir. Başka bir okulda çocuğu bulunan öğretmenlerimizin de beklentilerinin bu yönde olduğunu düşünüyorum. Sizler de mutlaka bu empatiyi yapıyorsunuzdur. Hayattaki en büyük gayemiz mutlu olmaktır. Ancak ortada bir değer olmazsa, çocukların mutlu olmasını bekleyemeyiz”

dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER