Uluslarası Genç Ticaret Köprüsü Final Programı Yapıldı

Final programı Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Muzaffer Elmas, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, DEİK Türkiye-Fildişi İş Konseyi Başkanı ve MÜSİAD Sakarya Şubesi 4. Dönem Başkanı Halit İnci, ASKF Başkanı Yaşar Zımba, Sakarya İŞKUR Müdürü Tekin Kaya ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Sakarya Şube Başkanı Sayın Mehmet Ali Akpınar’da katıldı.

 Uluslarası Genç Ticaret Köprüsü Final Programı Yapıldı
banner3

Yedirenk Uluslararası ÖğrenciDerneği ve Sakarya Genç MÜSİAD ’tan oluşan jüri ile dereceye girerek ödül alan öğrenciler,hazırladıkları 15 dakikalık sunumu davetlilerle de paylaştı. Yarışmada dereceye giren ülkelerdışında; Malezya, Kırgızistan, Somali, Bosna Hersek, Tacikistan, Makedonya, Kosova,Arnavutluk, Afganistan ve Türkmenistan’dan öğrenciler katıldı.

KÜLTÜR VE MEDENİYET ALIŞVERİŞİNDE BULUNMALARI AMAÇLANIYOR

Program hakkında bilgi veren Genç MÜSİAD Sakarya Şubesi Proje Koordinatörü OsmanEminler; ilk olarak Hucurât Suresi 13.ayetin okunması ile başlayan programın ana teması aynıayette geçtiği gibi farklı ülkelerdeki insanların tanışıp kültür ve medeniyet alışverişindebulunmaları ve birbirlerine iyiliği emredip kötülükten sakındırmayı emrettiğini söyledi.Program Şehrimizdeki KOBİ’lere ihracat yapmanın zor bir şey olmadığını işadamlarınamisafir öğrenciler konusunda ticaretlerini geliştirmede farklı bir ufuk açmayı amaçladığınıdile getiren Eminler; “Şu anda SAÜ’de 3 bin 500’e yakın öğrencinin faal okuduğunu gözönünde aldığımızda 2016 mezun sayısı 125 ve 3-4 yıl içerisinde 1000’leri bulan mezun sayısıile proje çok daha ciddi ve farklı bir yön alıp bu vesile ile şehrimizi, ülkemizi tanıyan birçokfarklı ülkede birçok elçimiz olacağını düşünüyoruz” dedi.

MEDİNE PAZARLARI OLUŞTURUYORUZ

“Bizler 3 kıtaya Barışı ve huzuru sağlamış bir imparatorluğun ardından devam edenMüslümanlığın ve insanlığın umudu olan bir ülkeyiz” diyerek konuşmasına başlayan GençMÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Uğur ÇARBOĞA, şunları dedi: “Bizler Sakaryaüniversitesindeki öğrencilerin sadece kampüs sınırları içerisinde değil, kendilerininsosyalleşmesini sağlayarak, ülkemize ve kendi ülkelerine katkı değer sağlayacak projeleriçerisinde olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu minvalde sevgili peygamberimizin inşa ettiğiMedine pazarını bugünün gençleri olan bizlerde Peygamber Efendimizden almış olduğumuzihlasla uluslararası Genç Ticaret Köprülerini kurarak, Medine pazarları oluşturuyoruz. Bizlerbiliyoruz ki yarınlar yorgun olanlarındeğil, rahatından vazgeçenlerin olacaktır.”HEPİMİZİN ARZUSU HUZUR VE BARIŞTIRKonuşmasında barışı vurgulayan MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkunkonuşmasında şunlara yer verdi: “MÜSİAD olarak bizim hedefimiz ve maksadımız bellidir.Biz, zulüm ve baskı olmasın, sömürü ortadan kalksın, insan haklarına saygı gösterilsin,Hukuk üstün tutulsun, çifte standartlara son verilsin istiyoruz. Ülkelerimiz arasında bir takımsınırlar bulunsa da gönüllerimiz arasında hiçbir sınır yoktur. O yüzden hemen yanı başımızda,komşumuzda çocuklar katledilirken, gençler işkencelerden geçirilip zindanlara doldurulurken,kimse bizden susmayı, sessiz kalmayı beklememelidir.. Hepimizin arzusu huzur ve barıştır.Hepimiz bu dünyanın özlemini çekiyoruz. Bu yenidünya emperyalistlerin planlarıyla değilİslam dünyasının temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturacakları birlikteliklerle kurulacaktır.Bu dayanışma her ülkenin içinde, başta siyasilere, iş adamlarına, işçi ve memurlara,bürokrasiye ve gençlere düşmektedir” dedi.Konuşmasında barışı vurgulayan MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun konuşmasında şunlara yer verdi: “MÜSİAD olarak bizim hedefimiz ve maksadımız bellidir.Biz, zulüm ve baskı olmasın, sömürü ortadan kalksın, insan haklarına saygı gösterilsin,Hukuk üstün tutulsun, çifte standartlara son verilsin istiyoruz. Ülkelerimiz arasında bir takım sınırlar bulunsa da gönüllerimiz arasında hiçbir sınır yoktur. O yüzden hemen yanı başımızda,komşumuzda çocuklar katledilirken, gençler işkencelerden geçirilip zindanlara doldurulurken,kimse bizden susmayı, sessiz kalmayı beklememelidir.. Hepimizin arzusu huzur ve barıştır.Hepimiz bu dünyanın özlemini çekiyoruz. Bu yenidünya emperyalistlerin planlarıyla değil İslam dünyasının temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturacakları birlikteliklerle kurulacaktır.Bu dayanışma her ülkenin içinde, başta siyasilere, iş adamlarına, işçi ve memurlara, bürokrasiye ve gençlere düşmektedir” dedi. Ödül töreni ile sonlanana program, katımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesi ile tamamlandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER