SAÜ Sıralamalarda Yükseliyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yeni proje ve hedeflerini gerçekleştirme yolunda önemli adımları anlatmak üzere basın toplantısı düzenledi.

SAÜ Sıralamalarda Yükseliyor
banner3

Sakarya Üniversitesi lokalinde düzenlenen toplantıya başta Rektör Elmas olmak üzere, Dekanlar ve basın mensupları katıldı.

"BÜTÜN BÖLÜMLERİMİZİ AKREDİTE OLMASINI İSTİYORUZ"
Sakarya Üniversitesinde bulunan bütün bölümlerin akredite olmasını istediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Dünya’da eğitimin öğretimin ölçüldüğü en önemli husus akreditasyondur. Bizim bu seneki hedefimiz okulumuzdaki bölümleri 84'e çıkarmak. Bu Türkiye’de bir rekor olacak. Bütün bölümlerimizin akretide olmasını hedefliyoruz. Mühendislik fakültemiz, Bilişim fakültemiz ve Fen - Edebiyat Fakültemiz, bu süreçten geçti burada 36'ya yakın programımız var. Teknoloji fakültesi başvuruları Mart ayında saha ziyaretinde olacak. İşletme Fakültesi, Siyasal Bilimler Fakültesi ve Eğitim Birimler Fakültesi yine başvurularını yaptı. Dolayısıyla tüm bölümlerimiz aslında dış değerlendirmeden geçmiş olacak. Bu bir rekor Türkiye’de. Bu kadar bölümünü akredite eden hiçbir üniversite yok” dedi.
"YAZ OKULLARINI TEKRARDAN AÇTIK"
Yaz okullarını kapatılmasının ardından tekrar faaliyete geçirdiklerini belirten Rektör Elmas, “Yaz okulunu en iyi uygulayan üniversiteydik ama YÖK ve Başbakanlığa 20 bine yakın dilekçe gitmiş. Öğretmenler bizi bırakıyorlar gibi bir algı oluştu. Bize gelen tepkiler neticesinde kaldırmıştık yaz okulunu ama üniversite için bir kayıp olduğundan dolayı yaz okulunu tekrardan açtık.” diye konuştu.
"SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SIRALAMALARDA YÜKSELİYOR"
Diğer üniversitelerin yaptıkları değerlendirmelerde Sakarya Üniversitesi’nin sırasını yükselttiğini belirten Elmas, “Sakkarya Teknokent'e iki tane bina yaptık ve üçüncüsü yolda. Türkiye’de en hızlı yükselen tek eğitim alanı Teknokent. Artık Teknokentte bir dönüşüm yapma aşamasına geldik. Çünkü kümelenip daha çok Türkiye’nin ekonomisine katkı bulunacak işler yapmaya yönlendireceğiz. URAP sıralamasında 20. sıraya yükseldik. Üniversiteleri Türkiye’de hemen hemen değerlendiren bir kuruluş ODTÜ’nün bir değerlendirme merkezi var. Dünya’da 12 -13 tane değerlendirme merkezi var. Aslında bizim üniversite hep ileri gitmiş. Türkiye’deki çoğu üniversiteler bu sıralamalarda geriye gitmiş. Önemli üniversiteler geri gitmiş, ama Sakarya Üniversitesi puanını yükselten üniversite oldu” ifadelerini kullandı.
Program soru cevap kısmının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER