SAÜ'de 'Somali-Türkiye Dayanışma Günü' Etkinliği Düzenlendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Somalili Öğrenciler Topluluğu ile Uluslararası Akademik İşbirliği Öğrenci Topluluğu tarafından "Somali-Türkiye Dayanışma Günü" etkinliği düzenlendi.

 SAÜ'de 'Somali-Türkiye Dayanışma Günü' Etkinliği Düzenlendi
banner3

SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, Afrika'da, Balkanlar'da, Orta Asya'da Türk tarihine, kültürüne ortak olan birçok kişinin bulunduğunu ancak bunun son 10 yılda farkına varılmaya başlandığını söyledi. Üniversite olarak hiçbir sınır tanımadan bu coğrafyalardan gelen öğrencileri kabul ettiklerini dile getiren Elmas, "Bundan sonra da bu süreci sürdürme hedefindeyiz." dedi.
Dayanışma günü etkinlikleriyle öğrencilerin o bölgenin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulduğuna değinen Elmas, yabancı öğrencilere ülkelerinden öğrenci getirmeleri çağrısında bulundu.
Elmas, şunları kaydetti:
"Yabancı öğrenciler gelsin üniversitemizde iyi bir eğitim alsınlar, ülkemizi tanısınlar. Bu ülkemizin geleceğine önemli bir katkı olacak, gelecekte ülkemizin birer elçileri olacak, bizleri temsil edecek. Tanımadığınız yere, sizden kimse olmazsa gidemezsiniz, bu nedenle biz yabancı öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. Üniversitemizde 5 yıl önce 110 yabancı öğrenci vardı, şu anda 4 bine yaklaştık, hedefimiz 6 bin öğrenci. Kültürümüzün, değerlerimizin olduğu coğrafyadan gelen herkesi Sakarya kucaklıyor. Öğrencilerimizin burada daha rahat olmaları için her türlü imkanı sağlıyoruz."
Somali tarihini ve kültürünü anlatan slayt gösterisinin sunulduğu programda, Somalice ve Türkçe şarkılar seslendiren öğrenciler, katılımcılardan yoğun alkış topladı. Daha sonra geleneksel kıyafetlerini giyen öğrenciler Somali halk dansı gösterisi sundu. Özellikle Afrika dansı yapan öğrenciler beğeni topladı.
Geleneksel Somali kıyafetleri defilesinin ilgiyle izlendiği program, yabancı öğrencilerin yöresel ürün, bayrak ve haritalarıyla ülkesini tanıttığı kokteyl ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER