banner10

banner11

SAÜ 50 Yaşında

Şehrimizin iki üniversitesinden biri olan Sakarya Üniversitesi kuruluşunun 50. Yılı münasebetiyle basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Rektör Savaşan, “Üniversitemizde eksiklerimiz var ve bunları tamamlamak için gayret gösteriyoruz” dedi.

EĞİTİM 22.07.2020, 12:15 Muhammet Fışkın
SAÜ 50 Yaşında
banner51

Sakarya Üniversitesi’nin 50. kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen toplantıya Rektör Fatih Savaşan ve yardımcıları Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Temel Gürdal ile Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Genel Sekreter Yaşar Kahraman ve yardımcısı Ali Çiydem, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş ve basın mensupları katıldı.

POTANSİYELİ ARTTIRICI ÇALIŞMALAR

Programda konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, üniversitenin kuruluşundan bugüne kısaca tarihçesini anlatarak planladıkları çalışmalar olduğunu belirtti. Savaşan,

“İki yıllık görev süremizde mevcut potansiyelimizi arttırıcı çalışmalar yaptık. SAÜ’nün Türkiye’de öncü olduğu alanlar çok fazla. Yeni oluşan gelişmelere rahatlıkla uyum sağlayacak bir kurumumuz var. Bir yandan eğitim alanımızı geliştirirken bir yandan da AR-GE çalışmaları yaptık. Hem eğitimde hem araştırmada mevcut potansiyelimizi tam anlamıyla kullanıp üzerine çıktık” dedi.

AKREDİTASYONDA LİDER ÜNİVERSİTE

Üniversitenin ticarileşmesinin en önemli gelişmelerden biri olduğunu dile getiren Fatih Savaşan,

“Sakarya Teknokent artık zarar eden bir kurum değil, projelere destek veren ve para kazanan bir kurum oldu. Pandemi sürecinde bile %97 oranında doluluğa ulaştı. Üniversitemizi kazanan ilk üç öğrenciyi projesi olan hocalarımızla eşleştirerek kendilerini geliştirmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

MEZUNLAR SAÜ’YE KIRGIN!

Uluslararası hedeflerinin üniversiteye yabancı çok öğrenci alıp doluluk oranını arttırmayı hedeflemediklerini belirten Rektör Savaşan, yabancı öğrencilerde öncelikle başarıyı göz önüne alacaklarını söyledi. Prof. Dr. Rektör Fatih Savaşan,

“Yaklaşık 200 bin mezun grubumuz olmasına rağmen mezunların durumuyla ilgili bir veri tabanımız yok. Evet, bu noktada eksiğimiz var gerekli altyapıyı hazırlıyoruz. Mezunlar okul bitince iş bulamadığı için üniversitelerine kırgın oluyor. Bu yüzden ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Her kurum bu sorunu yaşıyor. Önümüzdeki süreçte yakın mezunlarımızdan başlayıp, okul sonrası ne yaptıklarını takip edeceğiz. Bu noktada öğrencilerimizin de üniversiteye aidiyet hissetmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P