Fazilet Durmuş Hasarlı Okullar Tartışmasına Son Noktayı Koydu ‘Konu Siyaset Üstü’

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ‘Yıkım kararı alınan okullar konusu siyaset üstüdür’ dedi.

Fazilet Durmuş Hasarlı Okullar Tartışmasına Son Noktayı Koydu ‘Konu Siyaset Üstü’
banner3

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, şehrin eğitim gündemiyle ilgili MedyaRota editörü Muhammet Fışkın’a röportaj verdi. Eğitimde Sakarya’nın durumundan Sakaryaspor’a kadar birçok konuda samimi açıklamalarda bulunan Durmuş, son haftalarda gündem olan ve iktidar ile muhalefetin tartıştığı ‘hasarlı okullar’ konusuna da son noktayı koydu. CHP’nin yıllardır gündemde tutmaya çalıştığı 21 okul meselesi ile geçtiğimiz haftalarda yıkım kararı alınarak boşaltılan 17 okulun alakası olmadığını net bir dille ifade eden Fazilet Durmuş, “Bu konu siyaset üstüdür” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş, Atatürk İlkokulu’nun da taşınma ve büyükşehire devriyle ilgili de birinci ağızdan konuştu.

ÖZKOÇ’UN SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTTUĞU 21 OKUL MESELESİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un uzun zamandır gündeminde olan 21 okulla ilgili meselenin bugünkü tartışmalarla ilgisi olmadığını belirten Durmuş,

“Yıkım kararı alınan okullar meselesinde merkezimiz çocuklarımız. Dolayısıyla konu siyasetin üzerinde bir konudur. İki konuyu(17 Okul ve 21 Okul) da birbiriyle karıştırmayalım. İlimiz 1999 yılında bir deprem yaşamış ve bu deprem sürecinde sadece 1 tane okul yıkılmış. O da Sakarya’da değil. Deprem sonrasında hasarlı okullar zaten bu dönemde yıkılmış ve yapım süreçleri devam etmiş. Türkiye’de Afet ve Müdahale ile ilgili çok uzun ve eski terimli bir yönetmelik var. 75 yılında yönetmelik çıkmış, daha sonra 97 yılında resmi gazetede yayınlanmış ama 98 tarihinde yürürlüğe giren bir deprem yönetmeliği var. 1999 depremi sonrası bu yönetmelik, yapılan analizler şunu göstermiş ki; bu deprem yönetmeliğini yenilememiz lazım. 2007 yılında yeni bir deprem yönetmeliği çıkmış. Deprem yönetmeliği çıktıktan sonra, özellikle ilimizde 2007 yılından önce yapılan binalardan öncelikle çok katlılardan başlayarak geriye doğru analiz yapılmaya başlanmış. 117 okulumuzun 6 tanesine yıkım gelmiş ve yıkılmış. 10 tanesi sağlam denilmiş, 101 tanesine güçlendirme denilmiş. Bu binalarda 99 yönetmeliğine göre sıkıntı yok ama 2007 yönetmeliğine göre karar verilmiş. Bu 21 okul da o zaman ki değerlendirilen 101 okuldan 21’i”

dedi.

COŞ DÖNEMİNDE ‘GÜÇLENDİRECEĞİMİZE YIKALIM’ DENMİŞ

21 okulla ilgili bir yıkım kararı olmadığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş,

“2015 yılında şehrimizde görevde bulunan Valimiz Sayın Avni Coş başkanlığında yapılan toplantıda şu söylenmiş; ‘güçlendirme maliyetinin yüksek olması, şehrin artan nüfusu ve derslik sayısının uzun vadede yetersiz kalacağı için bu okulları güçlendirmeye harcayacak olduğumuz bütçenin biraz üstene koyarak yenisini yapmanın daha ekonomik olacağından güçlendirilmesin yıkılıp yenisi yapılsın’ şeklinde değerlendirilmiş. Yani herhangi bir yıkım kararı yoktu. Maliyet açısından daha ekonomik olacağı için güçlendireceğimize yıkalım denmiş. Teknik ekibin analizi sonrasında 6 okul yıkılmış ve yenisi yapılmış. Sonrasında ben göreve geldiğimde bu konu hala gündemdeydi ve gerekli açıklamaları yapmıştık”

ifadelerini kullandı.

DEPREMİ ÖNCEDEN NASIL TAHMİN EDEBİLİRDİK?

Yıkım kararının Elazığ depreminden sonra alındığı iddialarına tepki gösteren Fazilet Durmuş,

“Sakarya’da 25 okul üzerinde çalışmalarımızı yapmıştık. Bu okulların dosyaları 7 tanesiyle ilgili yaz tatilinde, 17 tanesiyle ilgili de şimdi yıkım kararı geldi. 17 okulun kararı bize 22 Ocak Çarşamba günü akşam geldi. Perşembe günü ilçe milli eğitim müdürlerimle acil bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda müdürlerimize yıkılacak okulların hangi okullara taşınacağına kadar bütün işlemlerini halletmesi talimatını verdik. Cuma günü itibariyle valilik onayı istendi yıkım için ve onay alındı. Pazartesi günü de ilçelere yazı yazdık. Yıkılacak okulların boşaltılma süreciyle ilgili güvenlik önlemi ve benzeri konularla ilgili yazı gönderdik. Pazartesi günü gönderdiğimiz yazıyı ‘Elazığ depremi sonrası apar topar karar alındı’ şeklinde göstermeye çalıştılar. Bazı ilçelerdeki haber sitelerinde de yıkım kararıyla ilgili haberler var deprem saatinden önce. Aslında pazartesi günü gönderilen yazı Çarşamba günü başlayan olayların bir basamağı. Depremi önceden nasıl tahmin edebilirdik?”

diye konuştu.

KARARI BEKLEMEDEN UYGULADIK

Bakanlıktan yazı gelir gelmez harekete geçtiklerinin altını çizen Durmuş,

“Velilerimizin içi rahat olsun. Okulların taşınması konusunda bazı velilerimiz bize 'neden tatili beklemediniz?' gibi tepki gösterdi. Çalışma arkadaşlarımız da okul zamanı, düzeninden dolayı tereddütte kaldı. Ama biz bunu yapmak zorundayız 1 gün bile beklemedik beklemeyiz de. Bu karar bize ulaştığında hemen harekete geçtik bekletme gibi bir şey yapamayız. Eğer bekletseydik yıkım kararı olan okullarda eğitim vermiş olacaktık”

dedi.

ATATÜRK İLKOKULU MESELESİ

Atatürk İlkokulu arazisinin büyükşehire devredileceği ve öğrencilerinin başka okullara bölüştürüleceği iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Fazilet Durmuş,

“Atatürk İlkokulu’nun bulunduğu yerle askeri lojmanların olduğu alan ve 48 derslikli okul yapılacak olan alanın talaşlım süreci biz göreve geldiğimizden önceden beridir var. Şunu herkes bilsin; Atatürk ilkokuluyla ilgili 48 derslikli yapılacak okul bize devredilmeden hiç bir şey yapılmayacağını herkes bilsin. Bu binalar bitecek ‘sizin’ deyip bize verildikten sonra değerlendirilecek bir süreç. Şimdiden buraya mı taşınacak şuraya mı taşınacak diye arkadaşlar soruyor. İlk olarak bitmeyen bir bina üzerinden konuşmak doğru değil. Önce bina bir bitsin, sonrasında yürüttüğümüz okul planlama çalışmalarına göre gerekli devri yaparız. Şu kesinlikle bilinsin; Atatürk ilkokulu kurumsal kimliğini koruyarak, öğrencileri, öğretmenleri tüm kadro birlikte taşınacak. Yarısı başka yere yarısı başka yere değil, ilkokul, orta okul aynı yere taşınacak. Dediğim gibi önce bina biter, o günün şartlarına göre planlamamızı yaparız. Atatürk ilkokulu kimliğini koruyacak. Kesinlikle parçalamayacağız. Askeri lojmanların olduğu bölgede yapılacak okullarla ilgili de nihai kararı biz vereceğiz. Atatürk İlkokulu’nun arazisini devrettiğimizde de o bölgeyle ilgili kararı da büyükşehir belediyemiz verecek”

şeklinde konuştu.

DEVAMI YARIN….

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER