Durmuş Beceri Atölyelerini Anlattı

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, öğrencilere derslerde işledikleri konuları günlük hayatta kullanabilmeleri konusunda eğitimler verdiklerini söyledi.

Durmuş Beceri Atölyelerini Anlattı
banner3

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, şehrin eğitim gündemiyle ilgili MedyaRota editörü Muhammet Fışkın’a röportaj verdi. Öğrencileri bugüne kadar soru çözmeye yönelik yetiştirildiğini söyleyen Durmuş, Tasarım ve Beceri Atölyeleri ile öğrencilerin soruların yanında sorunları da çözebileceğini dile getirdi.

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ

2023 Eğitim Vizyonu toplantısında Tasarım ve Beceri Atölyeleri’nin üzerinde durulduğundan bahseden İl Müdürü Fazilet Durmuş,

”Tasarım ve Beceri Atölyeleri’nin amacı, öğrencilerin derslerde öğrendiği bilgiyi yaşamla birleştirecek zemini oluşturmak. Şu anda ilimizde 141 tasarım beceri atölyesi açılmış, destekçilerim sayesinde tüm okullarımıza da hızla açmaya devam etmekteyiz. Bu atölyelerin açılması noktasında bize destek olan hayırseverlerimiz, kaymakamlarımızdan, belediye başkanlarımızdan ciddi destek olan isimler var”

dedi.

BECERİKLİ KAŞİFLER

Adapazarı İlçesi’nde açılan Becerikli Kaşifler Tasarım Beceri Atölyesi’nden örnekler veren Durmuş,

” Adapazarı İlçemizde Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu beyin katkılarıyla açtığımız Becerikli Kaşifler Tasarım Beceri Atölyesi’nde öğrenciler tamamen robotik kodlama üzerine yetiştiriliyor. Orada ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ayrı ayrı çalışmalar yürütülüyor. Öğrenciler bir haftalık eğitime ücretsiz bir şekilde katılarak görevlendirdiğimiz dört öğretmenimiz tarafından gözlemleniyor. Bu bir haftalık sürede öğretmenlerin gözlemlerine göre, bilişim teknolojilerine özel ilgi duyan ve yeteneği olan öğrenciler seçiliyor. Seçilen öğrencilere yönelik daha özel çalışma yürütülüyor”

şeklinde konuştu.

SORUNLARI ÇÖZEN ÖĞRENCİLER

Durmuş, açıklamalarının devamında,

” Derdimiz bir çocuğun yetenekli olduğu alanı tespit edip, o alana yöneltmek. Şu anda açtığımız kurslarımızda 40 Bin öğrencinin yetenek analizi elimizde mevcut. Analizlerde hangi alanlara yoğunlaşmalıyız nerede eksiklerimiz var biz de bunları görmüş oluyoruz. Öğrencilerimizi hep soru çözmeye yönlendirdik, çok güzel soru çözüyorlar ama sorunları çözemiyorlar. İşte tasarım beceri atölyelerinde hedefimiz soruların yanında sorunlarını da çözebilen öğrenciler yetiştirmek. Örnek olarak Geyve İlçesinde açmış olduğumuz tasarım beceri atölyesinde öğrencilerimizin yapmış olduğu yemeklerin tariflerinin bulunduğu bir yemek tarifi kitabı ortaya çıkarttı”

ifadelerini kullandı.

DESTEK EĞİTİM ODALARI

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, özel eğitim öğrencilerine yönelik yürütülen projelerden bahsederek,

” Özel eğitimli öğrencilerimize yönelik 7 adet destek eğitim odası açtık. Destek eğitim odaları, örneğin yürüme engelli bir öğrencimiz beden eğitimi dersine katılamıyor ama resim çizmeye özel ilgisi var. Bu öğrencimizi beden eğitimi dersi saatinde destek eğitim odasına alarak görevli resim öğretmenimizin eşliğinde bu konuda kendisini geliştirmesini sağlayabiliyoruz. Bir çok okulumuzda bu odalar mevcut ama dizayn konusunda tamamlanmış 7 tane destek eğitim odamız var. Desteklerle yardımlarla bu odaların sayısını daha çok arttırmayı hedefliyoruz”

diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER