Yüce’nin Yönetim Anlayışı / Sakarya Medyasında Neler Oluyor?

YÜCE’NİN YÖNETİM ANLAYIŞI!

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce …

Göreve gelmesi üzerinden geçen sürede birçok konu ile gündemde yer aldı.

Herkesin merakla beklediği yönetimsel değişiklikleri zamana yayan Yüce bu şekilde doğru karar verme güdüsünü gösterse de eleştirilmekten kurtulamadı.

Çünkü geçen zaman getireceği isimleri tartışılır hale getirdi.

Tabi arada olan bazı yol kazaları da buna katkı sağlamadı değil.

Tabi buraları geçtik ve artık yönetim kadrosu da neredeyse % 85 oranında oluştu Sakarya’nın.

Ben bu noktada şunu ifade edebilirim.

Ekrem Yüce’nin bir tarzı var.

Sakarya’nın alışık olmadığı bir tarz.

Ancak bu tarzın arka planında başka bir amaç, hesap, kitap, plan yok.

Benim gördüğüm Yüce’nin Sakarya’ya katkı sağlamaktan başka bir amacı, yarına hesabı filan yok.

Ne yapıyorsa Sakarya için.

Dolayısı ile de geçen süre de olduğu gibi çokça tartışmaktan ziyade, yapacaklarına odaklanarak destek olmak gerekli.

Sonuçta bu şehirde yaşıyoruz ve burada yapılacak her olumlu işten biz faydalanacağız, yapılabilecekken yapılamayan her bir şeyin de eksikliğini biz yaşayacağız.

MEDYADA YENİLENME EL DEĞİŞİMİ İLE Mİ OLACAK?

Dijital medya karşısında gücünü her an kaybeden kağıda basılı gazeteler görünürde bir yaşam savaşı veriyor.

Zaman zaman Ülkemizde hatta Dünya’da hatırı sayılır gazetelerin artık kağıda basılmasına son verildiği haberlerini görüyoruz.

Dijital dünyanın hızı karşısında bir çırpıda eriyen haber akışını ancak ertesi gün yayınlamak zorunda kalan kağıt gazetelerin bu dönemde böyle bir son yaşaması çok da şaşılacak bir şey değil.

Nihayetinde nostaljik baskıların yapılacağı günler bana göre çok yakın.

Ancak özellikle Türkiye’de internet haber kanalları ile ilgili çalışmanın tamamlanmaması, dijital medyanın Devletçe henüz bir yasaya bir formata getirilmeyişi ve de günlük kağıt gazetelere sağlanan bazı imtiyazlar bu süreyi uzatıyor.

Sürenin uzamasına sebep olarak;
Haksız bir rekabetle Devlet desteği almalarına, dijitalcilerin yaptığı özel haberleri ancak bir gün sonra sütunlarına taşımalarına, etkilerinin okunma sayısı üzerinden düşünüldüğünde bu konuda fazlaca tartışma çıkarabilecek satış rakamlarının olmasına (şöyle ki tirajları konusunda sürekli değişik spekülasyonlar yapılıyor olması bu tartışmaları getiriyor) rağmen Devlet tutumu, BİK ve diğer kurumlardan aldıkları destek ve de küçük de olsa hala daha gelenekselci bir kitle tarafından takip ediliyor olmasını sayabiliriz.

Ama yine belirteyim ki bu süre çok uzun değil.
 

Birçok gazete sahibi ya da yöneticisinin dijital medya çalışanlarına karşı bir tutumu var. Haberi en hızlı şekilde kamuya açan dijital medya organlarında çalışanları yok sayan, öteleyen türlü türlü ifadeler ile horlayan bu yapıdaki bazı kişilerin geleceği okuyamama problemi ile sürdürmeye çalıştığı yayıncılık anlayışının zaten yarınlarında olumsuzluk yaşamaması diye bir sonuç olamaz.

SAKARYA MEDYASINDA NELER OLUYOR?

Bu tespitlerden sonra Sakarya’da yaşanan bir el değiştirmeye bakalım.

15 yıldır Koşunda Ailesinin sahipliğinde Sezai Matur’un yönetimindeki Yeni Haber gazetesi el değiştirdi.

En son Sakarya’da eski gazete ünvanı ile yayın yapan Akşam Haberlerinde yaşanan el değiştirme sonrası bu kez de Yeni Haber gazetesi iş yaşamını uzun süredir yurt dışında sürdüren iş adamı Turan Kalfa tarafından satın alındı.

Kalfa’nın Akşam Haberleri gazetesi sahibi Mustafa Sarı gibi Kocaali’li olduğu biliniyor.

Yenihaber’i alması sonrası adı sıklıkla Sakarya’da anılmaya başlayan Turan Kalfa’nın bir gazete ile daha temas halinde olduğu da iddia edilenler arasında.

Bakalım ilerleyen zamanlarda bu satın alma ve de beraberinde gelecek yapılanma Sakarya’ya nasıl yansıyacak.

Vesselam.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan türkistan
hakan türkistan - 1 ay Önce

Gazetecilerin hesabı çok ağır olacak. Zira, Allah onlara böyle bir fırsat, toplumun geneline ulaşma fırsatı vermiş. Bunu sadece çıkar için kullanırlarsa vay hallerine ki genelde öyle oluyor. Güçlüden, iktidardan, kazanan parti ve belediye başkanından yana oluyor, oradan nemalanıyor, gerçek doğruları yazmıyor, doğru insanlara sahip çıkmıyor, hakikat ehli ve ehliyetli adil insanları öne çıkarmıyor, parlatmıyor, güçlüleri, çıkarı kimdeyse onları parlatıyorlar. Hesap gününde hesapları çok ağır olacak. Hele de müslüman olduğu halde bunu yapanlar, vay hallerine.

mert göksu
mert göksu - 1 ay Önce

Toçoğlu gelince, tenkit ettiğimiz Duran'ı arar olmuştuk. Şimdi de Toçoğlu'nu mu aracaz. İnşaAllah aramıcaz. Göstergeler menfi