YÜCE’NİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI İKİ DOSYA!

Geçen haftaki yazımda Sakarya’nın zaman kaybına tahammülü olmadığını ifade ederek şimdi icraat zamanı yazmıştım hatırlanacağı üzere.

O yazı da yine Belediyelerin borç batağında olduğunun altını çizerek artık ziyaretleri değil de sorunlara çözüm için çalışılmasının gerekliliğini belirtmiştim.

Şimdi okuduğunuz yazı da yine borç meselesi ile ilgili olacak.

Aslında bu yazının konusunu ve bu konudaki çalışmaları o zamanda biliyor takip ediyordum.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi malum olduğu üzere açıklanan borçlu büyükşehirler arasında ciddi bir sıralamada. Son verilere göre borç miktarımızla girdiğimiz sıralama Türkiye’de ilk 3’de.

Yerel seçimlerde Büyükşehirler arasında en fazla oy alarak seçilen Başkanlardan olan Ekrem Yüce’de bunun bilinci ile geldi iş başına.

Herkes Ekrem Başkan’dan onun kellesi, bunun gövdesi, onu oradan alsın, şunu buraya atasın diye tribünlere oynamasını beklerken Ekrem Başkan ilk günden itibaren önüne aldığı iki dosya üzerinde çalışmaya başladı.

Tabi ki Büyükşehir Belediyesinde de revizyonlar, yer değiştirmeler, görevden almalar ve yeni atamalar olacak. Fakat Ekrem Beyin buradaki önceliği, Belediye de yapılan işleri, sorumlularından dinleyip, takip etmek, görmek. Rutin işleyen bir düzen var. İlk günden böylesi bir düzeni hızlıca değiştirmek, ‘sorumluluk gerektiren işlerin başındaki adamları anında görevlerinden alıp sistemi boşa çıkarmak’çok akıllıca olmazdı.

Başkan Yüce’de tribün şovundansa aciliyet gerektiren para konusunda çalışma yapmayı seçti.

Ekrem Yücenin önünde iki dosya var.

Kendisi ile özel de konuştuğumuz ancak hafta içi, yaptıkları temasların Büyükşehir Belediyesi basın müdürlüğünce servis edilmesinin ardından artık yazılmasında sakınca olmayan konular.

İki dosyadan biri, Servis edilen mesele vergi iadesi konusu.

Diğeri de Deprem yardımlarının geri ödemesi.

Şöyle ki ikinci dosya,

Deprem dönemi ilimize gelen paraların kredilendirilmesi, o dönem çıkarılan bir yasa ile kredilendirilen bu borcun Büyükşehir Belediyesin üstüne bırakılması ve şu ana kadar hayli yüksek bir meblağın geri ödenmiş olması.

Burada rakam telaffuzu yapmayacağım ama, o dönem ilimize gelen paranın iki katından fazla ödeme yapıldığı halde bitmeyen bir borçtan bahsediyoruz.

Ekrem Bey öncelikli olarak Sakarya’nın gelirlerini bir hayli azaltan vergi iadesi sorununu ele aldı ve geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile konuyu görüştü.

Bakan Albayrak’tan bu adaletsizliğin ve gelir düşüşünün çözümü için söz alan Başkan Yüce sonrasında da ikinci dosyayı Ankara’ya götürerek çözümü için gerekli girişimleri yapacak.

Bu konu neydi kısaca bakalım.

1999 Depremi döneminde Valiliklere gönderilen yardım paraları bir dönem sonra illerden geri istendi. Döviz bazında kredi olarak verilen bu paralar aradan geçen süre zarfında geri ödenmesine (illerin gelir paylarından kesilmesi) yönelik bir yasa çıkarıldı. Yasa ile birlikte bu para Büyükşehirlere gelen meblağdan kesilmeye başlandı.

Dövizin artışı ve yüksek faiz nedeni ile aradan geçen bunca yıldır o borç bir türlü kapanmadığı gibi gelen paranın iki katından fazla kesinti olmasına rağmen borç miktarı azalacağına gittikçe büyüdü.

Hali hazırda ana paranın ‘ödeneni geçtik’ neredeyse 4 katı daha bir borçtan bahsediyoruz.

Zamanında bu konu bir kez Meclis gündemine gelmiş ancak çözüme kavuşmamış.

Şimdi ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce eline aldığı dosya ile bu konunun tüm detaylarını inceliyor ve bunun öncelikle geri ödenmesinin iptalini, ardından da ödenen miktarın iadesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu iki konu çözüme kavuşursa Sakarya’nın eli ekonomik anlamda çok rahatlayacak.

Bu sebeple, Yüce’nin üzerinde çalıştığı bu iki dosyayı biz de Sakaryalılar olarak sahiplenmeliyiz.

Ekrem Başkanın ilgili mercilerdeki temasları, Sakarya Milletvekillerinin de konuyu çözüme kavuşturmak adına ellerini taşın altına koymaları ile bu iki meselede çözüm gelmeli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın henüz dün başarıdan dolayı tebrik ettiği, oy oranında her zaman en üstlerde yer alan Sakarya’nın ekonomik zorluklarla boğuşmasına artık seyirci kalmayacağını düşünüyorum.

Vesselam.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezai Balçık
Sezai Balçık - 6 ay Önce

Boşuna getirmedi reis Ekrem beyi. Adam işi biliyor. Önce borçlardan kurtulsun sonra projeler ardı ardına gelecektir güveniyoruz

Deprem Kredisi
Deprem Kredisi - 6 ay Önce

Van’ın yaralarını 1 senede saran devlet Sakarya’nın yaralarını 20 senede saramadı. Üstüne yaptığı yardımın 10 katını alıp hala borçlu çıkarıyor. Evet, iktidar partisinin en yüksek oy aldığı 5. il Sakarya’dan bahsediyoruz.

M&G
M&G - 6 ay Önce

Ekrem başkan bu teşkilatın ak saçlilarındandır elinden ve dilinden emin olunan bir dava adamıdır sakarya halkı da kendisini buyuzden bağrına basmıştır müteahhit başkan istemiyoruz arsa kovalayan dükkan kovalayan başkan olmaz türkiye genelinde de ekrem başkanın örnek olarak gösterileceği günler çok da uzak değil yasayalım ve görelim ancak iyi olmak yetmiyor teşkilatının da aynı karakterde olması gerekiyor beraber çalıştığı insanları iyi seçmesi lazım ki seçecektir de inanıyorum

drmaranki
drmaranki - 6 ay Önce

Başarılı

belediyeci
belediyeci - 6 ay Önce

Sakarya Belediyesi bir adam gördü, onun da değerini bilemedi. Osman Karagöz. Aziz Duran bilemedi, ondan sonra gelen ise hiç bilemedi. Bu kadar çalışkan, işi bilen, adaletli bir idareci bir daha göremedik. Ekrem Başkan başarılı olmak istiyorsa onu kılavuz seçmeli. Beş sene hemen geçer ve bir bakarsın eyvahhhh.

Erkân
Erkân - 6 ay Önce

Sakarya evimiz Ekrem babamız!!!