banner28

YAŞAM ENDEKSİNDE SAKARYA ZİRVEDE

TUİK, geride kalan yıla ilişkin İllerde Yaşam Endeksi’ni açıkladı. Rapora göre 81 il arasında sivil katılım ve konut boyutu endeksinde Sakarya 1’inciliği göğüsledi.

YAŞAM ENDEKSİNDE SAKARYA ZİRVEDE
banner3

Sakarya en üst sıralarda

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılına ilişkin İllerde Yaşam Endeksi'ni açıkladı. Birçok başlıkta sıralamaların yayınlandığı endekste Sakarya’nın en üst sıralarda yer alması gözlerden kaçmadı.

81 il arasında 2’inci

Yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri olan 0,6745 ile Isparta ipi göğüslerken, Isparta’yı 0,6737 ile Sakarya izledi. Sakarya 81 il arasında yaşam endeksi başlığında Türkiye’de 2’inci il seçilmiş oldu.

Sivil katılımda Sakarya Zirvede

İnsanların yaşadıkları ilde yaşamını ilgilendiren konularda taleplerini, isteklerini duyurması ve yönetime katkı sağlaması açısından önemli bir boyut olan sivil katılım endeksinde ise Sakarya farkını ortaya koydu. En yüksek endeks değeri 0,7967 ile Sakarya, sivil katılım endeksinde Türkiye’de 1’inci oldu. Sakarya’yı sırasıyla Kocaeli ve Sivas takip etti.

Konutta Sakarya farkı

Raporda konut boyutu endeksinde de Sakarya 1’inciliği kimseye bırakmadı. Barınma ve yaşam alanı olarak kullanılan ve özellikleri itibarıyla birey ve hane halkının yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde Sakarya, 0,9369 ile sıralamanın en üstünde yer aldı.

Öznel algılar ağırlıklı

Raporda TUİK’in açıklamasına da yer verildi. Açıklamaya göre son yıllarda ekonomik boyutun yanı sıra yaşamın diğer boyutlarını da içine alan bir kavram olan toplumsal ilerlemenin ölçümüne dikkat çekildi. Birey odaklı bu yeni ölçümde objektif ölçütler ve bireylerin öznel algılarının birlikte kullanıldığı kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER