banner28

Veterinerler Vatandaşı Uyardı

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası hayvancılık ile uğraşan vatandaşları uyardı.

Veterinerler Vatandaşı Uyardı
banner3

 Ahırları Hitlerin Gaz Odalarına Çevirmeyin!

 

Kış mevsimi soğukluğunu bütün canlılara iyiden iyiye hissetirdi. Büyükbaş üreticilerimiz ise ahır işletmelerindeki sığırlar üşür diye en küçük deliği  buldukları ne varsa naylon vb.  caizse tıkıyorlar. İşletmedeki bulunan hayvanların dışkısından , idrarından  çıkan amonyak, metan gazları,sığırların solunum sistemini öncelikle etkileyerek et,süt yönlü verim kaybına yol açmaktadır.Üreticilerimiz hayvanların her türlü bakımını yaptıkları halde maddi anlamda hiçbir kazanç elde edememektedirler.Tüm emekleri ,ürettikleri ya da parayla satın aldıkları yem,ot,saman,silaj v.b. boşuna harcanmış olur.Bununla kalmaz ağır solunum sistemi hastalıklarına bağlı hayvan kayıplarına yol açabilir.

  Sığırla fizyolojik olarak -10 dereceden sonra üşürler. Başka bir deyimle verim kaybına uğrarlar. Bu bilgi üreticilerimiz için son derece önemlidir.

  Son günlerde ilimizde birkaç mihrakta ortaya çıkan şap hastalığın da, yukarda belirttiğim gibi her tarafını kapatıp işletmeyi kapalı hava almayan bir poşete çevirirsek, hastalığı çok ağır geçirirler. Ahır işletmeleri yanlış uygulamadan dolayı hayvan kayıpları vererek bedel öderler.

  Sığır işletmeleri eğer kapalı ahır işletmeleri şeklinde iseler, çatı kısmında yeterli havalandırma alanları bırakılmalıdır. İşletmeye girdiğiniz zaman, ortamdaki hava sizi rahatsız etmemelidir. Camlar, kapılar karşılıklı ceryan yapacak şekilde olmamalıdır. Açık besi işletmelerinde üç tarafı kapalı , düzenli esen rüzgarın ters istikametinde açık alanlar olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER