Veteriner Hekimler Odası'ndan Yatırımcılara Çağrı

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Mustafa Yıldız basın açıklaması yaptı.

Veteriner Hekimler Odası'ndan Yatırımcılara Çağrı
banner3

2016 Yılının İlk Fırsatı

Yıldız: ‘Bu toprakların binlerce yılda oluşmuş bir süt kültürü var. Süt kültürünün varlığına bağlı olarak birde peynir kültürü var. Peynir kültürümüzün mevcut envanteri, mutlaka kamu tarafından tescillenmelidir.Tescillendikten sonra ülke içinde ve de dışında gerekli tanıtımlar yapıldıktan sonra halka arz edilmelidir.Sunumlar ,süper marketlerin ya da köşedeki bakkalın bir rafında olmamalıdır. Bu işe çok ciddi özenli yaklaşılmalı; gerek sergileme ,gerekse pazarlama tekniğinin tüm unsurları kullanılmalıdır.Peynir çeşitlerinin içinde olacağı süt ,süt ürünleri süper marketleri kurulmalıdır.Bu konuya öncelikle ,bölgedeki süt birlikleri ,damızlık birlikleri  el atmalı,paralelinde yatırımcı vatandaşlarımız ,pazarın karlılık payını görünce çok ciddi yatırımlar yapacaklarına inanıyorum.

  Balkanlarda Arnavutlukta eski kaşarın bir kg 50 Eure satılmaktatır. Gelişmiş avrupa ülkelerinde ise ve de A.B.D de bu tip peynirlerin fiyatı ülkemiz şartlarına göre astronomiktir. Süt aynı süt, yapılış teknikleri farklıdır.

  Bu tip peynirlerde endüstriyel yaklaşmalı,ihracat imkanları araştırılmalıdır.Ülkemizde zaman zaman oluşacak üretim fazlası bu yolla telafi edilmelidir.Binlerce senede oluşan potansiyel zenginliklerimizi artık değerlendirme zamanı  geldi;geçiyor.Peynir ile ilgili araştırma yapan enstitüler kurulmalı;gelecek nesillere bu değerler artırılarak  aktarmak zorundayız.

  Ülkemize yerli, yabancı turistler ziyaret ettiği zaman bu değerli ,otantik lezzetleri tatmalı,ülkelerine ,dostlarına götürmeli onlarında tatmalarını sağlamalılar.

  Yurt dışında çıkanlar, özellikle Hollanda’da bu tip işletmeleri görmüşlerdir. Sütün üretimden sofraya kadar geçen safhaları ,  gelen ziyaretçilere tüm aşamaları görsel isterlerse uygulamalı olarak göstermektedirler.Bu uygulamalar ülkemizde yapıldığı zaman yeni bir iş kolu yeni istihdam demektir. Bu iş kolu ile kurulacak zincirleme işletmelerde binlerce kişi istihdam edilebilinir. İşsizliğe  bir nebze olsun çare olur.

  Turizm bölgelerinde ise, bu işletmeler yeni alış veriş merkezleri yeni cazibe merkezlerine dönüşmelerine yol açar.

  Yatırımcıları göreve çağırıyorum.

  Ülkemize bu tip yatırımlar, istihdamın yanında ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak. Ayrıca ülke  kalkınmasına  olan katkısı yadsınamaz’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER