banner28

VATANDAŞLAR CAMİLERDE KIBLE ÖLÇÜMÜNE OLUMLU BAKIYOR

Türkiye’de 86 bin caminin tek tek kıble ölçümlerinin yapılmasına vatandaşlar olumlu bakıyor.

VATANDAŞLAR CAMİLERDE KIBLE ÖLÇÜMÜNE OLUMLU BAKIYOR
banner3

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan 2016 bütçesi içerisinde Türkiye’de 86 bin caminin kıble tespitlerinin yapılması da yer alıyor. Buna göre Erzurum Karakaya Tepesi’ne elektronik sistemler yerleştirilerek sürekli ufuk gözlemi yapılacak, yurtdışına gidecek personele astronomlar tarafından verilecek eğitimlere kıble tayini, yurtdışındaki namaz vakitleri ve hilal gözlemleri de eklenecek. Vatandaşlar ise diyanetin aldığı karar gereği camilerde kıble tespiti yapılmasına olumlu bakıyor.
Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan tarihi Yenicami cemaatlerinden 76 yaşındaki Osman Bademli, camilerde kıble ölçümlerinin yapılmasının faydalı olduğunu belirterek, “Kıble ölçümlerinin yeniden yapılması faydalı olur, yanlış varsa düzeltilir. Kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Ali Terzioğlu isimli vatandaş ise cep telefonu ile kıble tespiti yaparak, kıble ölçümleri yapılması gerektiğini söyledi. Ölçümlerle birlikte vatandaşların da kıblesiz namaz kılmamış olacağının altını çizen Terzioğlu, “Bu yapılan uygulamalardan sonra insanın kalbi mutmain olur. Evde namaz kılarken milimine kadar kıbleyi arıyorum, namazın içerisinde bile kıbleye dönüyorum, çok güzel bir şey. Diyanet tarafından yapılacak bu uygulamayı güzel karşılıyorum. Çünkü insanın içinde şüphe kalmaz, huşu içinde namaz kılar” diye konuştu.
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cizre’de şehit olan üsteğmen Uğur Taşçı’nın İstanbul’daki cenaze töreni sırasında kıblenin yanlış olduğunu fark ederek imamları uyarmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER