banner28

VALİLİKTEN DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI!

Sakarya Valiliği son zamanlarda ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Para/kontör Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık için vatandaşı uyardı.

VALİLİKTEN DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI!
banner3

Videolu anlatımla dolandırıcılık uyarısı yapan Valiliğin yazılı açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi;

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtılıyor.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

.Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

.Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

.Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, 

.Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

.Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,  

.İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

.Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

.Operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşları dolandırmaktadırlar.

Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler. Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;     

Polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-eft yapılmasını katiyen talep etmez.

Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER