Vali Balkanlıoğlu Farklı Program ve Etkinliklere Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, gün içerisinde ilimizdeki birçok yere ziyaretlerde bulunarak farklı program ve etkinliklere katıldı.

Vali Balkanlıoğlu Farklı Program ve Etkinliklere Katıldı
banner3

 

Anadolu Ajansının (AA) 98. Kuruluş yıl dönümü sebebiyle AA’ya bir röportaj veren Vali Balkanlıoğlu, haber ajanslarının ve haber kaynaklarının son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin bu gerçeği 98 yıl önce gördüğünü aktardı.

AA'nın 6 Nisan 1920 tarihinde Kurtuluş Savaşı mücadelelerini Anadolu'ya sağlıklı ve doğrudan aktarmak için kurulduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, "Savaş yıllarında muhabirler derledikleri haberleri taze ve sıcak halde, o günkü koşullarda tüm Anadolu'ya yaymışlar. Anadolu Ajansı bununla da sınırlı kalmamış, gittikçe gelişerek günümüzde artık 100'ün üzerinde faaliyet gösteren ve 11 dilde yayın yapan, özellikle Ortadoğu'da etkin bir ajans olma hüviyetini kazanmıştır. AA, bizler için her zaman onur ve gurur kaynağı olmuştur. Çünkü AA, asparagas ve uydurma haberlere yer vermediği gibi teyit etmediği bir haberi de yayınlamıyor, bu da bizim için onur ve gurur kaynağıdır. Dünya çapında ilk 10 ajans arasına girmek için fedakârca çalışmak lazım. 11 dilde yayın yapabilmek, dünyanın en güvenilir ve istifade edilebilir ajanslar arasında yer almak son derece önemli. Gittikçe imkan ve kabiliyetlerini de geliştirerek, dünyanın neresinde bir olay ya da sıkıntı varsa en uç noktalarda Anadolu Ajansı muhabirlerini görmek, oralardan haber almak mümkün hale geldi. Bu bakımdan da mutluyuz" dedi.

Vali Balkanlıoğlu, başta yönetim kademesi olmak üzere AA'nın fedakarca her olayda ve yerde bulunan, yerine göre canını hiçe sayan muhabirlerini tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Eğitimci-Gazeteci Yazar Abdullah Çelik’in Orhan Camiindeki cenaze törenine katılan Vali Balkanlıoğlu, kılınan cenaze namazı sonrası yakınlarına, eğitim ve basın camiasına başsağlığı diledi.

Daha sonra Ferizli ilçesini ziyaret ederek burada İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit’in merhum babası için okuttuğu Mevlid-i Şerif’i dinleyen Vali Balkanlıoğlu, tüm ebediyete intikal etmiş Müslümanlar için edilen duaya da katıldı.  Ferizli ilçesi Sinanoğlu Mahallesinde bulunan kurslara da ziyaret gerçekleştiren Vali Balkanlıoğlu, kurslara devam eden kursiyerler ile usta öğreticilerden yaptıkları uğraşlar ve faaliyetler hakkında bilgiler aldı. Ferizli Kaymakam Vekili Esengül Korkmaz Çiçekli ve Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ile ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyarette el emeği ürünleri inceleyen Vali Balkanlıoğlu, tüm kursiyer ve usta öğreticilere başarılar diledi.

Son olarak yapımı tamamlanmak üzere olan İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü yeni hizmet binasında incelemelerde bulunan Vali Balkanlıoğlu, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Sakarya’nın istihdam açısından Türkiye'nin önemli illerinin başında geldiğini, aynı zamanda sanayi ve tarım anlamında da işveren, işçiler bakımından bir sanayi memleketinde yaşadığımızı ifade eden Vali Balkanlıoğlu, "İlimizde ağır sanayi var, binlerce de işçi çalışıyor ama buna karşılık işçi ile işveren ilişkileri her zaman istenilen seviyede gitmeyebiliyor. Bazen iş yerleri işçi bulamamaktan şikâyetçi oluyor, potansiyel işçiler, işsizler de iş bulamamaktan yakınıyor. Önceden Bölge Çalışma Müdürlükleri vardı, onlar kaldırıldı, hepsi Çalışma ve İŞKUR Müdürlüğü şeklinde illerde teşkilatlandırıldı. Yani bunlar pasif olmaktan çıkıp son derece verimli bir kurum haline dönüştürüldü.

İŞKUR İl Müdürlükleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu da aynı çatı altında, aynı bakanlığa bağlandı. Hatta BAĞKUR, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı diye farklı hizmet erbabına ayrı ayrı hizmetler sunan, farklı genel müdürlüklerin altında örgütlenen kurumlarda da; aynı işi yapmalarına, aynı konuda hizmet vermelerine rağmen birçok emek, zaman, personel kaybı yaşanıyordu. Şimdi çok verimli bir şekilde işler yürütülüyor.

Kişiler niçin işsiz kalır? Niye iş bulamaz? Niye çaresizlik sendromuna girerler? Bunları araştıran kurumumuzda ayrıca İş ve Meslek Danışmanları işsizlere her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Kabiliyetini, imkânlarını, yaşını, durumunu, eğitimini neler yapılabileceklerini teşhis edip gerektiğinde kurslara yönlendirerek, sertifika ve belgesine kadar aldırıp daha kolay iş bulmasını sağlıyorlar. Ayrıca işverenlerle de istişare edip, birebir görüşerek işsizle işvereni buluşturuyorlar.

İnşallah yeni hizmet binasında, hizmet ve kalite çok daha ileri düzeylere taşınacak. Hem çalışanların performansını arttıracak hem de vatandaşlarımızın birebir gelip burada daha rahat faydalanmalarını sağlayacak. Görüldüğü üzere burada şeffaf bir yapılanma var. Girişte numaratör sistemiyle insanlar gelecek, sırasını alacak ve bir şeffaf odada eğitimli İş ve Meslek Danışmanları onlarla birebir görüşecek. Sakaryamız bu konuda son derece başarılı bir performans sergiliyor. Bugüne kadar İŞKUR aracılığıyla 10 binin üzerinde işsize istihdam sağlayan yegâne şehirlerin başındayız. 10 bin az bir rakam değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın da 'En az birkaç işçi daha ilave çalıştırın, işsizlik rakamlarını aşağı düşürelim' diye işverenlere çağrısı var. İŞKUR'lara da bu anlamda talimat verilmişti, o konuda da Sakarya iller arasında iyi bir yere sahip. Önceden işsizler gelir İŞKUR'a yazılır giderdi, Nasreddin Hoca'nın yoğurt mayası fıkrası gibi 'Ya tutarsa' gibi bir şeydi. Şimdi başarı çok yüksek yeter ki bir insan ben işsizim ama ciddi ve samimi olarak iş arıyorum desin, ona iş bulunmaz diye bir şey yok, Sakarya'da muhakkak iş bulunuyor. İş beğenmeme konusu da var, ancak onu da buradaki arkadaşlarımız psikolojik telkinlerle çözebiliyorlar.

İnşallah bir aksilik olmazsa 20 gün sonra Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sakarya’ya teşrif edecek, onun için de binayı hummalı bir çalışmayla açılışa hazır hale getiriyoruz. Sayın Bakanımız ile birlikte Sakarya’ya yakışır güzel bir İŞKUR binasını açmanın mutluluk ve hazzını yaşayacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER