banner28

'Ümmetin Yetimleri' Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Sakarya İHH tarafından düzenlenen Ümmetin Yetimleri konulu konferans, İHH Genel Başkan Yardımcısı ve Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz ve Abdülmetin Balkanlıoğlu hocaefendinin katılımı ile gerçekleşti.

'Ümmetin Yetimleri' Konulu Konferans Gerçekleştirildi
banner3

Nijerli misafir öğrenci Muhtar Ebubekir’in kuran tilaveti ile başlayan konferans da Açılış konuşmasını yapan Sakarya İHH başkanı Sebahattin Aydın, 1992 yılında Bosnalı Yetimlere yardım amacıyla kurulmuş olan İHH’nın bir iyilik ve merhamet hareketi olduğundan bahsederek bu gün İHH 56 ülke de 70 binin üzerin de yetime her ay düzenli olarak destek olduğunu, 135 ülkede ise 500 bin yetime dönemsel yardımda bulunduğunu belirtti. Aydın “Bu gün ilgilenmediğimiz her yetim; misyonerlerin, uyuşturucu mafyası, fuhuş mafyası, organ kaçakçıları, insan tacirlerinin eline geçiyor, mesuliyetimiz çok büyük çok çalışmamız ve yetimlere el uzatmamız gerek dedi.

 

İHH Genel Başkan Yardımcısı ve Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz konuşmasında; Dünyada 400 milyon yetimin bulunduğunu, 200 milyon yetimin korunaksız olduğundan bahsederek, World Vision isimli misyoner kuruluş 4,5 milyon yetimle ilgileniyor, kendisine bağlı 13 bin kilise ve 25 bin rahip ve rahibe var, bu kuruluşlar özellikle Afrika da hızlı bir Hristiyanlaştırma faaliyeti yürütmekteler bu ve benzeri bir çok kuruluş Afrika toplam nüfusunun U inin, Kazakistan da ise 18 yılda 500 bin kişinin Hristiyan olmasını sağladılar. Örnekleri çoğaltabiliriz artık Müslümanlar uyanmak ve yetimlerine sahip çıkmalıdır. Her aile, her sınıf bir yetime sahip çıkmalıdır. Bu gün İHH 11 ülke de 27 yetimhane, Suriye de ise 15 yetimhane kurmuş, yetim çocuklara sahip çıkmıştır. Ancak bu sayılar kesinlikle yeterli değildir. Hedefimiz 1 milyon yetime kucak açmak hamiliğini üstlenmektir dedi.

 

Abdülmetin Balkanlıoğlu hoca efendi ise konuşmasında duymuş olduğu bu rakamlardan müteessir olduğunu Müslümanların çok çalışması ve yetimlerine sahip çıkmasından bahsederek, konfora alışan Müslümanlar oturdukları yerden kurtuluşa ereceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar, Müslüman her daim tebliğ faaliyetinde bulunmalı, bizler yetim peygamberin ümmetiyiz, Allah Rasulu ölmeden önce yetimlere sahip çıkılmasını istemiştir, Bu gün Müslümanlar “ümmetin yetimlerine” sahip çıkmalıdır dedi. Balkanlıoğlu hoca  ben ve ailem birer yetime destek oluyoruz bu gün karar verdim bir yetime daha destek olacağım sizler de mutlaka bir yetime destek olmalısınız, bakın yetim olarak büyüdüm yetimliğin ne demek olduğunu çok iyi bilirim, yetim olmak kaderdir, ancak bizler yetimlere sahipsiz olmadıklarını göstermeli ve onlara kol kanat germeliyiz dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER