Uluslararası Öğrenciler Deprem Müzesinde

Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği farklı ülkelerden Sakarya’ya üniversite okumaya gelen misafir öğrencilerle Deprem Kültür Müzesini ziyaret etti.

Uluslararası Öğrenciler Deprem Müzesinde
banner3

Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar , dernek bünyemizde ücretsiz  Türkçe öğrenimi gören misafir öğrencilerimiz ile Sakarya deprem müzesini ziyaret ettik. Deprem olgusunu ve Deprem’de yaşanılanları yerinde izleme, tanık olma fırsatı yakaladık. Yaptığımız bu çalışma ile Uluslar arası öğrenci kardeşlerimize Deprem bilinci oluşturma gayretinde bulunduk dedi.

Deprem Kültür Müzesi yetkilileri uluslararası öğrencilere müze hakkında bilgi verdi.  17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla depremin Sakarya ilinde yaptırılmış müzedir. Depremin ikinci yıldönümünde yapımına başlanan müze, 2004 yılında ziyaret açılmıştır.
Müze binası göçük şeklinde tasarlanmıştır; yıkık duvarlar ve eğik kolonları vardır. Binanın mimarisi ve iç düzenlemesi tamamen fotoğraf, tablo, resim ve bu gibi malzemelerin sergilenebileceği bir sanat galerisi şeklinde inşa edilmiştir. 1967 ve 1999 yılı depremlerine ilişkin deprem öncesi ve sonrası fotoğraflar sergilenmektedir. Müzenin bir bölümü makinelerle yapay sarsıntı oluşturulacak şekilde dizayn edilerek depremin etkisi plastik eşyalarla izlenebilmektedir. Sanal deprem platformunda 7.4 büyüklüğünde sarsıntının bir benzeri yaşatılır. Müzede, depremde yıkılan binaların yapım tekniği ile ilgili inşaat malzemeleri ve sismograf görülebilir.
Deprem Kültür Müzesi, dünyadaki dördüncü Deprem Kültür Müzesi'dir.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER