Ülkemizde Veteriner Hekimlik Mesleğinin Eğitim, Öğretiminin Son Durumu

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız ‘Ülkemizde veteriner hekimlik mesleğinin eğitim, öğretiminin son durumu’ ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Ülkemizde Veteriner Hekimlik Mesleğinin Eğitim, Öğretiminin Son Durumu
banner3

Yıldız:  'Ülkemizde modern veteriner hekimlik eğitimi, batılılaşmayla birlikte 1842 yıllarında İstanbul’da 12 öğrenciyle askeri veteriner hekim Prusyalı godlewesky  ile başlamaktadır.  Dünyada 1700 yıllarının sonlarında ilk Fransa da başlamıştır. Cumhuriyetin kurulması, Ankara’nın başkent olmasıyla 1933 ‘de veteriner fakültesi Ankara’ya taşınıyor. 1970 yıllarında ikinci  veteriner fakültesi Elazığ da açıldı. Bugün kanuni kuruluş yetkisi almış toplam veteriner fakültesi sayısı 29 tur. Bunların 26 sın ‘da eğitim faaliyeti devam etmektedir. Kalan 3 adeti ise gerekli olan eğitim için hazırlıklarına devam etmektedir. Peki ülkemizin hayvancılığı için bu kadar veteriner fakültesine ihtiyaç var mı? Sorusuna okuyucularımız karar versin.Şu an veteriner fakültesi sayısı olarak ülkemiz dünya üçüncülüğüne oturdu.Çinin nüfusu 1,5 milyar,Hindistan‘ın  nüfusu 800 milyon, A.B. D‘nin nüfusu 350 milyon yaklaşık, ülkemizin nüfusu yaklaşık 77,6 milyon dur.Sanırım durum daha iyi açıklamaktadır.Maalesef fakültelerdeki gerek alt yapı, gerekse hocaların sayısal yeterliliği son derece yetersizdir. Dolayısıyla eğitim kalitesi son derece düşmektedir.

Buralardan mezun olacak veteriner hekim adayları ülkeme gerekli olan hizmet kalitesini veremezler. Ülkemin hayvancılığına aldığı eğitimin kalitesi ölçüsünde katkıda bulunur. Ülkemde ,yeni veteriner fakültesi açmayı planlayanlar öncelikle mevcut fakültelerdeki ,alt yapı sorunlarını gidersinler.Eğitim kadrosunu güçlendirsinler.Ben 1984 de fakülteye girdiğimde 433 fen puan la girdim.A.Ü.Tıp fakültesi 1983 yılında 415 fen puanla alımları kapatmıştı.Günümüzde bazı veteriner fakülteleri iki yıllık yüksek okul puanıyla öğrenci almaktadır.Öğrenci öğretim kalitesi süratle düşmektedir.Avrupa ülkelerinde veteriner fakültesi sayıları 3-5 adet pek geçmez.Almanya da 5 adet, Hollanda da 1-2 adettir. Ülkelerindeki hayvancılığın durumu ortadadır’ dedi.               

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER