Toçoğlu: Zor Olanı Tercih Ettik

Best Western Premier Otel'de Sakaryalı ev hanımı, çalışan ve basın mensubu kadınlar ile bir araya gelen Toçoğlu: “Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Amacımız şehri daha yaşanabilir ve yaşayanların daha mutlu olduğu bir ortam hazırlamak. Bunun içinde altyapı, çevre ve imar yatırımlarına çok ciddi önem veriyoruz’’ diyerek konuşmasına başladı.

Toçoğlu: Zor Olanı Tercih Ettik
banner3

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, SASKİ tarafından 2009 yılından itibaren yapılan faaliyetlere yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Best Western Premier Otel’de Sakarya’nın her bölgesinden ev hanımları, çalışan kadınlar ve basın mensubunun katıldığı  sunumda Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş konuşma yaptı.

Altyapısı Güçlü Olmayan Şehrin Üstyapısı Mutluluk Vermez

Program, SASKİ’nin 9 yıldır yapılan yatırımları Sakaryalı Kadınları da bilgilendirmek amacıyla yapıldı. Sunum  Zeki Toçoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Yatay mimarilere de önem verdiklerini belirten Toçoğlu, ‘’Altyapısı güçlü olmayan hiçbir şehrin üstyapısı insanlara uzun süreli mutluluk vermez, dolayısıyla zor olanı tercih ederek, Sakarya’mızın altyapısına yönelik ciddi yatırımlar yapmaya karar verdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Çevreci bir belediye olarak vatandaşına ürettiği temiz sularla en kalitelisini getiren belediye olarak, yeni oluşturulan yeşil alanlarla halkımızın zamanlarını güzel geçirebilecekleri bir ortamla şehre katkı sağlamaya çalışacağız.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 Sakarya’da Su Çeşmeden İçilir

Toçoğlu’nun açılış konuşması sonrasında sunum yapmak üzere sahneyi devralan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş: “Erenler ’in kayıp kaçak oranları yüzde 78’e kadar çıkmıştı. Adapazarı’nda yüzde 65, Serdivan’da ise yüzde 70’ti. Bugün bu oranı Erenler ’de yüzde 40’a, Serdivan’da yüzde 30‘a, Adapazarı’nda ise yüzde 40’a çektik. Atık su arıtma oranımız yüzde 78. Dünya standartlarına bakıldığında bu övünülecek bir rakamdır.” diyen Keleş Türkiye ortalamasının üstünde olduklarını ve hedeflerinin %85 çıkmak olduğunu belirtti. Sularının temiz olduğunu ve çeşmelerden su içilebileceğini ifade etti.

Yapılamaz Denilen Projeleri Hayata Geçirdik

Yaptıkları yatırımlardan ve işlerden bahseden Keleş: “Yapmamız gereken hiçbir görevi aksatmadan alternatif enerji kaynaklarını şehrimize kazandırdık. Bölgemizdeki hidrolik potansiyelleri değerlendirdik. Türkiye’ye öncü projeler ürettik. 62 milyon liraya mal ettiğimiz ADASU HES ile 5 yılda 159 milyon kilovat enerji ürettik. 37 milyon lira net gelir sağladık. Akçay Barajı ile zaten 900 kotundan su alacağız. İsale hattında maslak yerine enerji türbini koyarak elektrik üreteceğiz. Keremali’de inşa ettiğimiz isale hattına da 0,5 megavatlık bir HES yapıyoruz. SASKİ’nin yıllık tüketimi 83 milyon kilovat, biz bölgemizdeki hidrolik kaynaklardan 85 milyon kilovat elektrik üreteceğiz.”dedi. Ara vermeden yeni projeler üstünde çalıştıklarını belirtti. Zamanında yapılamaz denilen projeleri hayata geçirip Sakarya’nın geleceği için ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Keleş, Türkiye’nin mimaride örnek şehir haline geldiklerini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

 

HABER: FATMA DURU, HİLALNUR KACAR, BURCU HAYTA

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER