'TAŞERON SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ'

Demiryol-İş Sendikası Başkanı Cemal Yaman, “Artık gerçek hayata dönüp taşeron kardeşlerimizin sorununun çözülmesi gerekiyor” dedi.

'TAŞERON SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ'
banner3

 

Türk İş İl Temsilcisi Ve Demiryol-İş Sendikası Başkanı Cemal Yaman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin yapmış olduğu  ‘Şu an onunla ilgili hükümetimizin çalışma takvimini belirlemedik. İnşallah onunla ilgili çalışma takvimini yakında belirleyeceğiz ama şuan da bu konuyu henüz gündemimize almış değiliz’ açıklamalarına tepki gösterdi. Başkan Yaman bu açıklamadan verilen sözlerin sürüncemeye bırakıldığını anladıklarını ifade ederek bunun büyük bir yanlış olduğunu ifade etti.

‘TAŞERONLAR MAĞDUR’

Taşeron işçilerin kadroya geçirileceğinin Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde açıklandığını hatırlatan Yaman, “Devletin bu sözünü söz olarak kabul ediyoruz ve devletin en kısa süre içerisinde bu çalışma takvimini belirlemesini bekliyoruz. Taşeron işçiler şuan da mağdur, taşeron işçiler kadro bekliyor. Burada taşeron konusunda beklentimiz hükümetin bir an önce bu konuyu gündeme alması. Biz bir an önce bu arkadaşlarımızı kadroya geçirerek bu sorunların çözülmesini bekliyoruz” dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ

Toplu iş sözleşmelerine de değinen Yaman, “Taşeronları biz örgütledik, başka sendikalar da örgütledi, toplu iş sözleşmeleri de yaptık fakat bu sözleşmelere hükümet tarafı, işveren sendikaları gerekli, yeterli duyarlılığı göstermedi. Hiçbir toplu iş sözleşmesi toplantısına bu güne kadar kamu işverenleri sendikasının katıldığını görmedik. Anlaşmazlık neticesinde bu konu yüksek hakeme gidiyor, yüksek hakem de taraflarla hiç görüşmeksizin gelen dosyayı incelemek suretiyle fotokopi gibi sadece işverenlerin ve sendikaların ismini değiştirmek sureti ile toplu iş sözleşmeleri açıklıyorlar” diye konuştu.

‘KÖLE DÜZENİ’

Yaman mevcut sözleşmelerin köle düzeni olduğu belirterek, “Burada önemli bir konuda bir yıl önce verilen zamlar bir yıl sonra da tamamen siliniyor ve sıfırdan başlanıyor. Böyle bir sözleşme düzeni olmaz. Yani geçen yıl yüksek hakem on çarpı iki yirmi gün ikramiye vermiş bir taşeron işçiye, bakıyorsanız 2017 yılın da beşer günden on güne düşürmüş. Verilen hak sendikacılık anlayışında geriye alınmaz. Bunlar verilen zamları tamamen geriye alıyorlar, yeni sözleşme yapıyorlar. Bu son derece yanlış bir sistem, tam bir köle düzeni” ifadelerini kullandı.

‘BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ’

Yaman son olarak şunları söyledi, “Devletin taşeron konusunda verdiği sözü tutması gerekiyor, seçimler bitti, Cumhurbaşkanlığı konusu halloldu, yeni anayasa çıktı. Artık gerçek hayata dönüp taşeron kardeşlerimizin sorununun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Daha gündemimiz de yok, şu an da düşünmüyoruz denmemesi gerekiyor. Ben bunu protesto ediyorum. Sayın bakanın taşeron konusunu bir an önce gündeme getirip, görüşüp halledeceğiz demesini bekliyorduk.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER