banner28

Tarihimizi Bilmek Sorumluluktan Zorunluluktur!

Araştırmacı Tarihçi yazar İrfan Nişancık ‘Tarihimizi bilmemiz sorumluluktan zorunluluktur.’ dedi.

Tarihimizi Bilmek Sorumluluktan Zorunluluktur!
banner3

Büyük Osmanlı Eğitim Ocakları Derneğinin ‘Demli Muhabbet’ adı ile tertiplediği sohbet programlarının ilki Derneğin Genel Merkezinde yapıldı.

Kısa adı BOSEDER Olan derneğin haftalık faaliyetleri çerçevesinde Genel Merkez binasında gerçekleşen Demli Muhabbet’in ilk konuşmacısı aynı zamanda BOSEDER Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi de olan Araştırmacı Tarihçi yazar İrfan Nişancık’tı.

 

Genel Merkezde samimi ve sıcak bir ortamda katılımcılara Osmanlı’nın Kuruluş hikayesinden kesitler sunan Nişancık Programın sonlarına doğru söylediği sözlerle geceye damga vurdu. Tarihçi İrfan Nişancık “Tarihimizi bilmek, bilmek için de doğru kaynaklardan araştırmak gerekiyor. Her ferdimiz bu topraklarda yaşanan şanlı tarihimizi öğrenmek zorundadır. Ancak bu Zorunluluk sorumluluktan geliyor. Kısacası Bizler Osmanlı torunları olarak tarihimizi öğrenmek ve de aktarmak zorunluluktan sorumluluk değil Sorumluluktan zorunluluktur.” dedi.

BOSEDER Genel Başkan Yardımcısı İrfan Nişancık Osmanlı Haftasında Osmanlı’nın Kuruluşuna dair konuşmasında  'Moğol saldırıları sonucunda Kayı soyundan Kaya Alp'in oğlu Süleyman Sah, Horasan'dan 50.000 kişi ole Erzincan ve Ahlat yakınlarına 1224 yılında gelerek buraya yerleşmiştir. Süleyman Şah'ın ölümü üzerine oğulları Sungur Tekin ve Gündoğdu Horasan'a dönerken, Dündar ve Ertuğrul ise Domaniç ve Ermeni dağlarına yaylak, Söğüt yakınlarındaki ovaya da kışlak olarak yerleşti. Obasını bu gölgeye kuran Ertuğrul Gazinin ise üç oğlu vardı: Osman, Gündüzalp ve Savcı. Bunlardan en büyüğü olan Osman, 1258 yılında doğdu. Bizans tekfurlarına karşı seferlerde bulundu, bir savaşçı olarak nam saldı. Diğer Türk beylikleri ile mücadeleden kaçınan Osman Gazi sınırlarını Bizans yönünde genişletti.” İfadelerini kullandı.

Nişancık daha sonra Osmanlı’nın Dünya’ya hükmeden gücünü ve diri oluşunu ‘din birliği, dil birliği, kültür birliği ve devlet olma anlayışıdır.' şeklinde özetledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER