banner28

SÜPÜRGECİLERE KALFALIK BELGESİ

Sakarya Ticaret Borsası (STb) Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete geçtiğimiz yıl Türkiye bir ilki gerçekleştirerek “Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimizi canlandırmayı, genç nüfusa tanıtımını yaparak sertifikasını vermek koşuluyla istihdam olanağı yaratmayı amaçladık.

SÜPÜRGECİLERE KALFALIK BELGESİ
banner3

Borsamızın yapmış olduğu girişimler ve çalışmalar neticesinde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi ve Sakarya Çalışma Ve İş Kurumu koordinesinde yazılan eğitim modülü ile bu meslek dalı için tanınırlık sağlanmış ve meslek mensupları sertifikalı hale getirilmiştir” dedi.

ÇALIŞMALAR SONUÇ VERDİ

Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz “Türkiye’de, ilk defa süpürge imalatçılığının eğitim modülünü oluşturduk, Meslekte sertifika dönemini başlattık. Türkiye’de ilki gerçekleşen kursun neticesi ile mesleğin tanınır hale gelmesi ve diğer nesillere aktarılmasını sağladık. Biz eğitim camiası olarak her zaman bu tür meslekleri yaşatmak için üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Şimdi ise 3308 sayılı çıraklık kanunu kapsamında da bu meslekteki iş yeri sahiplerinin ustalık belgesine sahip olmaları için Sakarya Ticaret Borsası ile çalışmalarımız devam eden çalışmalarımız sonucunu verdi bugün kalfalık sınavını yapıyoruz. ”dedi.

MESLEĞİN DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yılmaz “3308 sayılı çıraklık kanunu kapsamında da bu meslekteki iş yeri sahiplerinin ustalık belgesine sahip olabilmeleri için kalfalık belgesine sahip olmaları gerekmekteydi. Bugün 33 arkadaşımız bu belgeye sahip olmak ve mesleğin devamlılığını sağlamak için sınav heyecanı yaşıyor. Bugün burada başarılı olanlar için önümüzdeki günlerde ustalık sınavı yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum Hayırlı olsun diyorum.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER