banner28

STK'lar Mültecileri Konuştu

Yeryüzü Derneği tarafından başlatılan ‘Huzur Adası’ Projesi kapsamında Farkındalık Bilinci konulu sempozyum gerçekleştirildi.

STK'lar Mültecileri Konuştu
banner3

Sakarya Yeryüzü Derneği ‘Huzur Adası’ adı ile başlattığı proje kapsamında yeni bir eğitsel çalışmayı daha gerçekleştirdi. Şehir genelinde faaliyetlerini sürdüren STK’ların katılımları ile gerçekleşen Farkındalık Bilinci Sempozyumu’nda mülteci meselesi ele alındı. STK temsilcileri temsil ettikleri derneklerde sığınmacılar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bin 750 Dernek Faaliyet Gösteriyor

Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya İl Dernekler Müdürü Adnan Zengin, “Sakarya’da bin 750 dernek faaliyet göstermektedir. Artık Sivil Toplum Kuruluşları varlıkları ile bir dinamiktir. Sivil Toplum Kuruluşları ile her zaman işbirliği içerisinde çalışmaya hazırız” diye konuştu.  Zengin’in ardından söz alan Serdivan Bosna Sancak Eğitim Kültür Spor Derneği Başkanı Hasan Süzek, Sakarya Abhaz Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Başnuh, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Şubesi Başkanı Dr. Kamil Eşref, dernek çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Mültecilere Yönelik Önemli Çalışmalar Var

Programın devamında Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık ve Sakarya Yörükleri Derneği Başkanı Ömer Özlem, dernek faaliyetleri ve mültecilere yönelik çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Programın ikinci oturumunda söz alan Mazlumder Sakarya Şubesi Başkanı Nurullah Fatih Şentürk, “Sakarya’da yaşayan mültecilere yönelik önemli çalışmalarımız var. Ülkemizde ve şehrimizde mülteciler için yapılacak yardımlar için alternatif çözümler üretmeye çalışıyoruz ” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar Hakkında Bilgiler Verdiler

Şentürk’ün konuşması ardından söz alan Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Huriye Meral Değirmenci, Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı Başkanı Abdulkadir Şen ve Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Sakarya’da ihtiyaç sahibi mülteciler için yaptıkları çalışmaları paylaştı.

 

Yüreğimizin Misafirleri

Sakarya’da yaşayan mülteci kadınlara yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Sakarya Yeryüzü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Münevver Duran ise, “Ülkemizde yaşayan mülteci kardeşlerimizi ilk önce yüreğimizde sonra da şehrimizde misafir etmeliyiz. Ülkemizde ve şehrimizde çok kültürlü bir yaşama zenginliğine ortam hazırlamalıyız. Ülkemize misafir olarak gelen mültecilerimize sahip çıkmalıyız. Çok kültürlü bir yaşama zenginliğine ortam hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Aynı iklimi Paylaşan İnsanlarız

Programın son konuşmasını yapan Yeryüzü Derneği Başkanı Oğuz Kaptı, “Birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan, aynı iklimi paylaşan insanlar olarak, mültecilere, farkındalık bilinci oluşturmaya ihtiyacımız var. Şehrimizin farklı kesimleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.  ‘Huzur Adası’ Projesi’nde yaşanan farkındalığın gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER