banner28

ŞOK İDDİA! 6 AYLIK BEBEĞİN BÖBREĞİNİ YIRTTILAR

Sakarya’da yaşayan Kıcan ailesi, 6 aylıkken Gebze’de özel bir hastanede ameliyat edilen bebeklerinin dreni çekilirken sol böbreğinin iki yerinden yırtıldığını iddia etti. Doktor ve hastane yönetiminden şikayetçi olan aile, hukuk mücadelesi başlatacak. 

ŞOK İDDİA! 6 AYLIK BEBEĞİN BÖBREĞİNİ YIRTTILAR
banner3

Anne karnında UPJ darlığı teşhisi konulan Beril Azra bebek, doğumundan sonra çekilen ultrasonlarda böbreğinin şiştiği anlaşılınca önce Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne daha sonra da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımıyla Gebze’de bulunan özel bir hastaneye götürüldü.
Gebze’deki özel hastanenin 3 ay sonra ameliyat kararı verdiğini ifade eden baba Selim Kıcan, “Bebeğimizin ameliyatı yapıldı, doktor ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi. Çocuğumuz bir hafta hastanede kaldıktan sonra sol böbrek kısmına takılan iki dren ile birlikte eve geldik. İki gün sonra doktor dreni çekti. Biz eve geldiğimizde ise çocuğumuzun sol böbrek kısmında sertlik olduğunu gördük. 4 gün sonra yeniden doktora gittik ve doktor bize ikinci bir ameliyat gerektiğini söyledi. Hocamıza güvendik ve ikinci ameliyat kararını verdik. 6 buçuk saat süren ameliyatın ardından doktorumuz yanımıza gelerek, dreni çekerken bebeğimizin böbreğini iki yerinden yırttığını söyledi. Biz orada yıkıldık” dedi.
“HASTANEDEN KOVULDUK”
Bir buçuk yıl devam eden kontrollerin yanında Ankara’da başka bir doktora bebeklerini gösterdiklerini belirten Selim Kıcan, “Ankara’daki doktor bize bebeğimizin sol böbreğinin fonksiyonlarının 29 olduğunu ve şekil değiştirdiğini söyleyince biz hastaneden bilgi almak için Başhekimle görüşmek istedik. Bizimle 4 gün sonra görüşeceklerini söylediler. Yeniden gittiğimizde de bebeğimizin artık hastane ile ilişkisinin kesildiğini söylediklerinde biz ikinci sefer yıkıldık. Çocuğumuzun hakkını aradığımızda ise hastaneden kovulduk” diye konuştu.
Gebze’deki özel hastaneye götürmeden önce 44 olan fonksiyonların ameliyattan sonra 29’a düştüğünü vurgulayan Kıcan, Doktor A.N.T. ve hastane yönetiminden şikayetçi olarak, hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.
HASTANE İDDİALARI KABUL ETMEDİ
Hastane yönetimi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Ailenin ‘dreni çıkartırken böbreği 2 yerden yırttılar’ iddialarının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, “Beril Azra Kıcan’nın tedavisi hastanemizin Çocuk Cerrahisi ve Nefroloji Uzmanları tarafından 20.08.2014-23.11.2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kıcan, hastanemize idrar yolu enfeksiyonu şikâyetiyle başvurmuştur. Yapılan tıbbi tetkikler sonucunda Kıcan’ın doğumsal tek taraflı bir böbrek rahatsızlığı olduğu, böbreğinin sağlıklı gelişmemiş ve idrar yollarındaki doğumsal tıkanma nedeniyle de tek böbrek içerisinde ileri derecede idrar birikmiş olduğu tespit edilmiştir. Böbrekte idrar birikmesinin sonucu olarak böbrek parankimi denilen böbrek dokusunun da ileri derecede inceldiği ve tek taraflı böbrekte süzme yeteneğinin kaybolduğu belirlenmiştir. Böbreği ileri derecede incelmiş olan Kıcan’ın durumundaki vakalarda dünyanın her yerinde böbreğin alınması beklenirken daha zor bir yol seçilerek; hastanın kendi böbreğinin mümkün olduğunca yaşatılabilmesi yoluna gidilmesi kararlaştırılmıştır. Kıcan’ın durumu hastanemizin Çocuk Nefrolojisi Konseyi’nde de tüm detaylarıyla değerlendirilmiş ve aile ile ortak karar alınarak, gerekli tüm tıbbi işlemler yapılmıştır.
Hastanın anne ve babasına ilgili hekimler tarafından; ameliyatın kapsamı, ameliyat ile yapılan tedavinin kalıcı bir tedavi olamayacağı, ameliyat edilse bile böbreğin zamanla kötüye gidebileceği, böbreğin gerekirse alınabileceği, ancak şans verilmesinin doğru karar olacağı açıkça anlatılmıştır. Ayrıca; Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde yer alan “Hastanın hakları ve sorumlulukları” maddesi gereği bütün olasılıklar hasta yakınları ile yazılı ve tekrar sözlü olarak paylaşılmış, ailenin onayı alınmıştır.
Bununla birlikte ailenin “dreni çıkartırken böbreği 2 yerden yırttılar” ifadesi de gerçeği yansıtmamaktadır. Ameliyat sonrasında drenin olduğu bölgede yapışıklık olması, sıvı birikmesi ve drenin çevre dokulara zarar vermesi tıbben normal ve beklenen durumlardır. Kıcan’ın böbreğinde de benzer bir durum yaşanmış, vakit kaybedilmeden ve böbreğe zarar verilmeden gerekli tüm tıbbi müdahaleler uygun bir şekilde yapılmıştır.
Bu kapsamda, Kıcan için gerekli tüm tedaviler gerçekleştirilmiş, takibi yapılmış ve hastanın bu aşamadaki tedavisi sonlandığında hastaneden taburcu edilmiştir. Hastanın yakın zamanda yapılan kontrollerinde (ultrason, idrar tahlili, idrar kültürü vs.) bütün tetkik ve tahlil sonuçları iyi çıkmış, sonuçlar aile ile paylaşılmıştır. Ameliyat öncesinde sık sık enfeksiyon geçiren ve buna bağlı olarak sürekli antibiyotik kullanması gereken Kıcan, ameliyat sonrasında enfeksiyon sorunu yaşamaz duruma gelmiş, şişmiş durumda, içerisi idrar ile dolu olan böbreği normal böbrek boyutlarına ulaşmış ve parankim kalınlığı da normal sınırlarına gelmiştir. Tüm detaylarıyla hastanın ailesi ile paylaşılan sonuçlar hastanın böbrek fonksiyonlarının iyi olduğunu da göstermektedir.
Hastamızın ailesine bundan sonraki süreçte düzenli takip önerilmiş, ancak aile önerilen tedavi ve takip planını kabul etmemiştir. Bunun üzerine hastaya takip ve tedavisini başka bir kurumda yaptırması önerilmiştir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER