Soğuk, Doğada Yaşayan Canlıların Üzerinde Etkisi Nasıl Olur?

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız soğuk ve doğada yaşayan canlılar üzerinde etkisi ile ilgili konuştu.

Soğuk, Doğada Yaşayan Canlıların Üzerinde Etkisi Nasıl Olur?
banner3

Konuşmasında; Bahçemizde ya da sokakta yaşayan köpekler yaşına, ırkına göre soğuklardan farklı etkilenir. Köpek yavrularının bu aylarda güneşin yetersizliğine bağlı olarak raşitizm denilen hastalığı yaşama ihtimali diğer aylara göre daha yüksektir. Ayrıca köpek yavrularının doğumdan sonraki ilk on günde her canlıda olduğu gibi kendine ait ısı düzenleyici sistemi çalışmaz. Annesinin üretmiş olduğu ısıdan faydalanır. Bu dönemde bahçemizde beslediğimiz anne köpek ve de yavruları varsa, hem yavruları soğuktan korumak hem de kış aylarında yavruları raşitizm denilen hastalıktan korumak için infrared lambalar mevcuttur. Bu lambalar usta elektrikçiler tarafından, hayvanların yattığı yere üzerlerine gelecek şekilde monte edilebilir. Anne ile infrared lamba arasındaki mesafe 80-100 cm civarında olmalı, ısıdan bunaldığı zaman uzaklaşabileceği alan olmalıdır. Bu uygulama ile yavrular hem donmaktan hem de raşitizmden korunmuş olurlar. İnfrared lambalar köpek yavrularının kemiklerinde ca/p metabolizmasında güneş etkisi yaparak onları daha çok kış aylarında köpek yavrularında gözüken raşitizm hastalığından korur.

       Yetişkin köpeklerde ise köpeğin ırkına göre, kürkü kısa tüylü olan köpekler kürkü uzun tüylü olan köpeklere göre çok üşür. Köpekler için çok güzel elbiseler veteriner kliniklerinde mevcuttur. Soğuklarda bu elbiselerden yararlanabiliriz. Yetmezse infrared lambaları devreye sokabiliriz. Bu da soğuk kış günlerinde onların yaşam konforlarını yükseltir.

        Yaşlı ve hasta köpekler için de infrared lamba biçilmiş kaftandır. Soğuk kış aylarını rahat atlatmaları için çok önemlidir.

         Evde yaşayan kuşlar ise sahipleri tarafından bulundukları ortamın soğukluğu ve sıcaklığı iyi takip edilmelidir. Çünkü sıcak ortamdan soğuk ortama götürülen kuşların hastalanma riskleri oldukça yüksektir.  Zamanında veterinere götürülmeyen kuşların hastalığa bağlı olarak ölmelerine neden olabilir. Kuşlar ısı farklarına oldukça duyarlıdırlar.

         Sokakta yaşayan kedilere gelince yavru,yaşlı,hasta olmalarına göre farklı etkilenirler. Onlar içinde donma söz konusudur. Vücut direncinin düştüğü yaşlı, ileri gebe, hastalık, açlık durumlarında donmaya bağlı kayıplar kaçınılmazdır. Evde yaşayan kedilerimizde evimizde oluşacak ısı farklılıklarından etkilenirler. Ayrıca kedi yada köpek fark etmez mutlaka beslediğimiz hayvanların aşılarını vaktinde bir serbest veteriner hekime yaptırmalıyız. Aşılar onlar için vazgeçilmezdir.

           Doğada yaşayan canlılarda üşür. Ölüm nedenlerinin başında; yetersiz beslenme, ağır kış şartları, yem bulamama, hastalıklar, dermansızlık vb. sebepler beraberinde ölümü getirir. Her kış maalesef doğada yaşayan canlılara ağır darbe vurur. Darbenin boyutu hakkında elimizde bilgiler mevcut değil. Güzel yarınlar ülkemin güzel insanlarına gelsin' dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER