ŞİFA İÇİN YEDİLER, HASTANELİK OLDULAR

Hendek’te yaşayan bir aile bağırsak problemlerine iyi geldiğini düşünerek güzel avrat otu yedi ve hastanelik oldu. Bu ot halk arasında boru otu olarak da biliniyor.

ŞİFA İÇİN YEDİLER, HASTANELİK OLDULAR
banner3

Otu yiyen aile bireyleri kısa süre sonra halisülasyon görmeye başladı. Zehirlendiklerini fark eden aile 112’yi arayarak ambulans çağırdı. Zehirlenen karı koca Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, kız ise Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

BORU OTU NEDİR?
 

Boru otu (Atropa belladonna L.) Kuzey Anadolu dağlarının gölgeli orman açıklıklarında yetişmektedir. Patlıcangillerden olup kireçli topraklarda yetişen nahoş kokulu bir bitkidir. 100-150 cm yükseklikte, tüylü, otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri boru şeklinde ve esmerimsi mor renklidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir.

Bitkinin bütün kısımları alkaloid içerir. Ancak en yüksek alkaloid içeriği olgun meyve ve yeşil yapraklarındadır. İçeriğinde bir çeşit zehirli olan “atropin” denen bir uyuşturucu madde vardır Atropin tıpta çok değişik kullanım alanları vardır. Örneğin, göz dibinin muayenesinde, göz bebeğinin genişletilmesi için, ayrıca anesteziden önce üst solunum yollarında salgıların azaltılması için kullanılır.

Boru otunun içerdiği alkaloidler  (L-atropine, DL-hyoscyamine ve hyoscine) sebebiyle zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu zehirlenmelerin temel belirtileri hem halüsinasyon ve delüzyon hem de yüksek ateş, taşikardi ve antikolinerjik etkilerdir. Yüksek dozda ise  koma hali görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER