banner28

SGC'den Polis Müdahalesine Tepki

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Sezai Matur gazeteciler, üyemiz Nurettin Eryılmaz ve Aziz Güvener’in Adalet Sarayı önünde polis tarafından gözaltına alınmalarını kınadı.

SGC'den Polis Müdahalesine Tepki
banner3

Matur’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

 

Show TV Muhabiri ve Akşam Haberleri Gazetesi Genel Yayın Müdürü Nurettin Eryılmaz, Doğan Haber Ajansı (DHA) Muhabiri ve Medyabar Genel Yayın Yönetmeni Aziz Güvener’in, bir haber takibi için bulundukları Resmi Daireler Kampusu içerisindeki Adalet Sarayı önünde polis tarafından gözaltına alındıklarını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

 

Edindiğimiz bilgiye göre gazeteci arkadaşlarımız takip ettikleri haberle ilgili bir avukatla röportaj yaparken polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldılar ve  götürüldükleri polis noktasında sorgulanırken olayın duyulmasının ardından serbest bırakıldılar.

Kendilerinde, Adalet Sarayı önünde görevini yapan gazeteciye  “Çekim yapmak yasak” diyerek müdahale etme yetkisi bulan emniyet kuvvetleri, görev sınırlarını aşarak basının görev yapmasını engellemişlerdir.

Daha önce de Çark Caddesi’nde benzer bir olay yaşanmış bir gazetecinin bir olaydan elde ettiği görüntüler zorla sildirilmişti.

Polisin bu tarzını basın ve halkın haber alma hakkına müdahale olarak algılıyoruz.

Emniyet mensuplarını gazetecilerle ilişkilerindeki bu sorunlu tutumdan vazgeçmeye davet ediyor, bu tutumun devamı halinde haklarımızı yargısal alanda arayacağımızın bilinmesini istiyoruz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER